Los Jameos del Agua – Jaskinia na Lanzarote
5 (100%) 1 vote

Na styku natury i kultury stoją miejsca takie jak to.

Jameos del Agua to jaskinia na Lanzarote powstała w wyniku ogromnej erupcji wulkanu La Corona (Volcán de La Corona), która miała miejsce około 3000-5000 r. p.n.e. Zastygająca lawa stworzyła jeden z najdłuższych wulkanicznych tuneli na świecie, mierzący aż 7 km (część jaskini znajduje się pod wodą). Jego obszar wciąż nie został do końca zbadany, a Jameos del Agua oraz Cueva de los Verdes to jedynie niewielki fragment całego tunelu.

Podobnie jak w przypadku wielu innych emblematycznych atrakcji Lanzarote, również jaskinia Jameos del Agua została zaprojektowana przez Césara Manrique. Jego idea wykorzystywania w architekturze piękna natury znalazła tutaj szczególny wydźwięk. Poczujemy to przechadzając się wśród czarnych wulkanicznych skał lub zaglądając do znajdującego się wewnątrz baru.

Jaskinia została otwarta w 1969 roku, jednak za oficjalną datę otwarcia uznaje się rok 1977, kiedy to zakończono prace nad audytorium. Było to pierwsze centrum kultury i sztuki zaprojektowane przez Césara Manrique.

Warto dodać, że jaskinia Jameos del Agua znajduje się na terenie powulkanicznego krajobrazu Malpaís de la Corona, który jest uznawany za Pomnik Przyrody.

Los Jameos del Agua (Lanzarote), fot. www.cactlanzarote.com
Los Jameos del Agua (Lanzarote), fot. www.cactlanzarote.com (CACT Lanzarote)

Jednym z najciekawszych punktów na trasie wycieczkowej jest znajdujące się wewnątrz jaskini słone jezioro. Żyją w nim endemiczne gatunki ślepych krabów albinosów, które są symbolem Jameos del Agua. Mierzą średnio 1 cm i normalnie żyją tylko na dnie oceanu. Pamiętajcie, że mimo całego swojego uroku, to podziemne jeziorko to nie fontanna szczęścia i nie należy do niego wrzucać żadnych monet ani innych przedmiotów, ponieważ mogą one zagrozić życiu krabów. Podobne ostrzeżenia czekają Was także w samej jaskini.

Jameos del Agua - jaskinia na Lanzarote zaprojektowana przez Césara Manrique
Jaskinia składa się z trzech głównych grot: Jameo Chico, Jameo Grande, Jameo de la Cazuela.

Audytorium Césara Manrique

Ta przestrzeń to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Jameos del Agua. Znajdujące się w ogromnej grocie audytorium zostało zaprojektowane przez Césara Manrique. Niezwykła akustyka i właściwości geologiczne tego miejsca sprawiają, że odbywające się tutaj koncerty to prawdziwa uczta dla uszu. Jeśli tylko będziecie mieli okazję, koniecznie wybierzcie się na jeden z nich. Okazją ku temu może być odbywający się w sierpniu festiwal Jameos Music Festival.

Casa de los Volcanes

W jaskini Jameos del Agua znajdziemy jeszcze jedną ciekawą przestrzeń. Casa de los Volcanes to centrum badawczo-edukacyjne, które prezentuje informacje nt. geologii archipelagu Wysp Kanaryjskich. Poznamy tu zagadnienia związane z wulkanologią oraz zobaczymy kolekcję próbek skał.

Jameos del Agua - jaskinia na Lanzarote zaprojektowana przez Césara Manrique
Jameos del Agua – jaskinia na Lanzarote zaprojektowana przez Césara Manrique

Casa de los Volcanes to także miejsce, w którym prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona Jesúsowi Soto. Można powiedzieć, że obok Cesara Manrique jest to drugi artysta, który bardzo mocno zapisał się w historii LanzaroteJesús Soto był nazywany mistrzem światła, którego nie widać. Przykłady jego prac odnajdziemy zarówno w Jameos del Agua, jak i w znajdującej się w pobliżu jaskini Cueva de los Verdes. Piękne oświetlenie zwiedzanych jaskiń i iluminacje to właśnie dzieła tego projektanta. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim więcej, to koniecznie odwiedźcie Casa de los Volcanes.

Jameos del Agua – Informacje praktyczne

 • Bilety do Jameos del Agua najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:30 (w zależności od pory roku we wtorki i soboty jaskinia bywa otwarta do 00:30)
 • Adres: Carretera Arrieta-Órzola S/N, 35542 Las Palmas
 • Kup bilety przez Internet >

Inne miejsca, które warto zobaczyć na Lanzarote

 • Cueva de los Verdes (Montañas del Fuego)
 • Ogród Kaktusów (Jardín de Cactus)
 • Park Narodowy Timanfaya
 • Castillo de San Gabriel
 • Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José
 • Miejscowość El Golfo i laguna Charco de Los Clicos
 • Miejscowość Playa Blanca
 • Plaża Playa de Papagayo
 • Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty)
 • Los Hervideros
 • Mirador del río

Zobacz także inne Wyspy Kanaryjskie

Oprócz Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich znajduje się także wiele innych ciekawych miejsc. Odkryj atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na pozostałych wyspach: TeneryfaFuerteventuraGran CanariaLa GomeraLa Palma i El Hierro.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar