Los Jameos del Agua – Jaskinia na Lanzarote

Wyspy Kanaryjskie uznawane są przez wielu za królestwo wulkanów. Za sprawą jednego z nich na Lanzarote narodziła się zapierająca dech w piersiach atrakcja turystyczna.

Los Jameos del Agua to jaskinia w około 7-kilometrowym tunelu wulkanicznym znajdująca się w północno-wschodniej części Lanzarote. Szacuje się, że od 5 do 3 tysięcy lat przed naszą erą za sprawą erupcji wulkanu La Corona (hiszp. Volcán de La Corona) powstał legendarny Tunel Atlantydy (hiszp. Túnel de la Atlántida) – jeden z najdłuższych tuneli wulkanicznych świata, gdzie ukształtowała się jaskinia, o której za chwilę dowiesz się więcej. Jej ogromny potencjał turystyczny wynika z połączenia sił pomiędzy naturą a dwójką hiszpańskich architektów Césarem Manrique – rodowitym lanzaroteño i Jesúsem Soto – pochodzącym z pobliskiej wyspy Fuerteventura. Warto dodać, że dla zwiedzających dostępna jest jeszcze pobliska Cueva de los Verdes.

WARTO WIEDZIEĆ: Słowo jameo pochodzi z języka Guanczów – rdzennego ludu Wysp Kanaryjskich – i oznacza otwór w ścianie tunelu wulkanicznego.

Zwiedzanie jaskini Jameos del Agua

Jaskinia Jameos del Agua znajduje się na powulkanicznym terenie Malpaís de la Corona, który w całości został uznany jako Pomnik Przyrody. Mimo że kształt tunelu wulkanicznego uformowała Matka Natura to ludzie stworzyli tam takie cuda jak audytorium czy centrum badawczo-edukacyjne. Warto dodać, że stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1977 roku Jameos del Agua zaczęła przyjmować turystów. Na co zwrócić tam szczególną uwagę?

Znajdujące się poniżej poziomu morza naturalne słone jezioro to niezwykle malowniczy punkt na szlaku wycieczkowym po jaskini – jego woda jest krystalicznie czysta! Z racji tego, że w Jameos del Agua ukształtował się unikatowy ekosystem wulkaniczny, natkniemy się tam na ponad 70 endemicznych gatunków flory i fauny, jednak jeden z ich przedstawicieli wyróżnia się odrobinę bardziej. O czym mowa?

Los Jameos del Agua to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Lanzarote, co roku przyciągające tysiące turystów
Los Jameos del Agua to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Lanzarote, co roku przyciągające tysiące turystów

Oczywiście o maleńkim krabie albinosie (Munidopsis Polymorpha), który jest symbolem Jameos del Agua. Należy pamiętać, że w żaden sposób nie wolno dokarmiać tamtejszych zwierzątek, wrzucać do zbiornika wodnego monet lub innych przedmiotów mogących mieć szkodliwy wpływ na naturalne środowisko.

Jaskinia składa się z trzech głównych grot: Jameo Chico, Jameo Grande, Jameo de la Cazuela.
Jaskinia składa się z trzech głównych grot: Jameo Chico, Jameo Grande, Jameo de la Cazuela.

Ciekawym pomysłem na wzbogacenie wyprawy do Jameos del Agua może być trekking na szczyt wygasłego już wulkanu La Corona (609 m n.p.m.), który jest najwyższym wzniesieniem wyspy. Jeśli szukasz kontaktu z naturą i polujesz na fenomenalne zdjęcia – to opcja dla Ciebie!

Audytorium Césara Manrique

Koncerty muzyki klasycznej w grocie wulkanicznej? Dlaczego nie! Audytorium w Jameos del Agua wybudowano zgodnie z wizją rodowitego mieszkańca Lanzarote, architekta i artysty Césara Manrique.

To lokalizacja, gdzie mają miejsce się liczne koncerty, których widzami może być nieco ponad 550 osób. Sala w tunelu wulkanicznym charakteryzuje się wspaniałą akustyką, dzięki czemu czerpanie przyjemności z doświadczania na żywo takich występów na żywo jest jeszcze bardziej niezapomnianym wspomnieniem.

Jameos del Agua składa się z 3 grot - Jameo Chico, Jameo Grande i Jameo de la Cazuela
Jameos del Agua składa się z 3 grot – Jameo Chico, Jameo Grande i Jameo de la Cazuela

Audytorium Césara Manrique w Jameos del Agua dowodzi niezwykłej harmonii pomiędzy dziełem Matki Natury i ludzkim talentem. Brzmi niewiarygodnie, prawda?

Casa de los Volcane

Casa de los Volcanes, czyli „Dom Wulkanów” to centrum badawczo-edukacyjne w Jameos del Agua dysponujące dziesięcioma salami o trzech osiach tematycznych. Jego celem jest poszerzenie świadomości zwiedzających na temat geologii nie tylko Lanzarote, jak i również archipelagu Wysp Kanaryjskich.

To prawdziwa gratka dla miłośników wulkanologii! Na dwóch piętrach tej instytucji odnajdziemy m.in. Laboratorium Geologiczne (hiszp. Laboratorio de Geo-ciencia), salę Rosy Lunar (hiszp. Sala Rosa Lunar) – a w niej kolekcję próbek skał i minerałów.

Inne przydatne informacje

Szacowany czas wyprawy do Jameos del Agua to godzina lecz jeśli planujesz zwiedzić też „Dom Wulkanów” zarezerwuj około 60 dodatkowych minut. Na terenie Jameos del Agua znajduje się również restauracja, gdzie skosztujemy pysznych potraw kanaryjskiej kuchni, m.in. papas arrugadas con mojo, czyli „pomarszczone” przez obfitą ilość soli ziemniaczki w akompaniamencie tradycyjnych sosów – najczęściej mojo rojo czy mojo verde.

Jameos del Agua - jaskinia na Lanzarote zaprojektowana przez Césara Manrique
Jameos del Agua – jaskinia na Lanzarote zaprojektowana przez Césara Manrique

Niestety, ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu Jameos del Agua nie nadaje się dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Rodzinom z małymi pociechami zalecam wyposażenie się w nosidełka, tzw. kangury, jako że do jaskini nie można wejść z wózkami spacerowymi. Jak wygląda kwestia zwierząt? Ze względów sanitarnych, do Jameos del Agua dostęp ma tylko pies przewodnik towarzyszący osobie niewidomej.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Jameos del Agua najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:30 (w zależności od pory roku we wtorki i soboty jaskinia bywa otwarta do 00:30)
  • Adres: Carretera Arrieta-Órzola S/N, 35542 Las Palmas
  • Kup bilety przez Internet

Jameos del Aqua na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY