Park narodowy Timanfaya to obok Jameos del Agua największa atrakcja Lanzarote i miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć!

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.plSymbolem Timanfaya jest diabeł zaprojektowany przez naczelnego architekta Lanzarote i zarazem największą postać na wyspie: Césara Manrique.

Park powstał wskutek serii erupcji wulkanów, które miały miejsce w latach 1730-1736. Lawa zniszczyła wówczas wszystko, co spotkała na swojej drodze, a wielu mieszkańców Lanzarote zdecydowało się z tego powodu opuścić wyspę.

Montañas del Fuego

Dziś Timanfaya nazywana jest również Górami Ognia (Montañas del Fuego), ponieważ cały ten obszar wciąż pozostaje aktywny i gorący. Temperatura zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią wynosi 100° C. Jeszcze goręcej jest na głębokości 10 metrów pod ziemią – tam temperatura potrafi sięgać nawet 600° C!

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.plPark narodowy Timanfaya zachwyca wspaniałym, wulkanicznym krajobrazem, przypominającym obcą planetę. Co roku miejsce to jest odwiedzane przez około milion turystów, przez co zalicza się je do najbardziej obleganych miejsc na Wyspach Kanaryjskich.

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.plBardzo często można usłyszeć porównanie Gór Ognia do planety Mars lub Księżyca. I rzeczywiście, coś w tym musi być, ponieważ potencjał tego miejsca dostrzegli także producenci filmowi. Timanfaya służyła między innymi za plan zdjęciowy do “Planety Małp”, występowała także jako tło w wielu reklamach.

Zobacz także: Filmy kręcone w Hiszpanii

Gorące wnętrze, wielbłądy i wulkaniczny grill

Timanfaya ma jednak do zaoferowania znacznie więcej niż tylko fenomenalne, kosmiczne krajobrazy. Jedną z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających, są pokazy geotermalne, prezentowane przez pracowników parku. Dzięki nim wszyscy mogą zobaczyć na własne oczy, że ziemia w tym miejscu jest wciąż aktywna i bardzo gorąca! Oto krótki film, który przedstawia pokazy geotermalne w parku Timanfaya:

Restauracja w wulkanie
Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.pl
Grill ogrzewany ciepłem z krateru / Park narodowy Timanfaya

Kolejną atrakcją, która czeka na wszystkich odwiedzających jest restauracja “El Diablo”. Jest to wyjątkowy lokal nie tylko ze względu na niesamowity widok z okien. Również jego położenie jest nietypowe, ponieważ znajduje się na kraterze wulkanu. Specjalna jest również metoda przyrządzania potraw. W “El Diablo” Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.plmożna bowiem zjeść posiłek z grilla ogrzewanego ciepłem z wnętrza wulkanu! Restauracja ta została również zaprojektowana przez Césara Manrique.

A jeśli nadal będzie Ci brakować atrakcji, zawsze możesz urozmaicić sobie wycieczkę przejażdżką na wielbłądzie. Niepowtarzalne wrażenia – gwarantowane!

Informacje praktyczne

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.plCo ważne, nawet jeżeli zdecydujesz się na samodzielne zwiedzanie tego miejsca, musisz liczyć się z tym, że nie ominie Cię wycieczka autokarem. Park narodowy Timanfaya jest dla mieszkańców Lanzarote miejscem tak cennym, że nie pozwalają turystom na wychodzenie na zewnątrz, w obawie przed potencjalnymi zniszczeniami.

Wstęp do parku jest płatny. Do wyboru są dwa rodzaje biletów: pojedynczy (ok. 9€ dla osoby dorosłej) lub karnet Centros de Arte, który upoważnia do wstępu do wszystkich największych atrakcji na Lanzarote, np. Jameos del Agua, Jardin de Cactus czy Cueva de los Verdes. Jeśli planujesz zwiedzanie całej wyspy, to oczywiście bardziej korzystna cenowo jest druga opcja.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar