Park narodowy Timanfaya
5 (100%) 1 vote

Park narodowy Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya) to obok Jameos del Agua największa atrakcja Lanzarote i miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć!

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.pl
Symbolem Parku Narodowego Timanfaya jest diabeł, którego zaprojektował César Manrique.

Symbolem Timanfaya jest diabeł zaprojektowany przez naczelnego architekta Lanzarote i zarazem największą postać na wyspie: Césara Manrique.

Park powstał wskutek serii erupcji wulkanów, które miały miejsce w latach 1730-1736. Lawa zniszczyła wówczas wszystko, co spotkała na swojej drodze, a wielu mieszkańców Lanzarote zdecydowało się z tego powodu opuścić wyspę.

Montañas del Fuego (Góry Ognia)

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.pl
Aby poznać lepiej wulkany na Lanzarote, odwiedź Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca.

Dziś Timanfaya nazywana jest również Górami Ognia (Montañas del Fuego), ponieważ cały ten obszar wciąż pozostaje aktywny i gorący. Temperatura zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią wynosi 100°C. Jeszcze goręcej jest na głębokości 10 metrów pod ziemią – tam temperatura potrafi sięgać nawet 600°C!

Park narodowy Timanfaya zachwyca wspaniałym, wulkanicznym krajobrazem, przypominającym obcą planetę. Co roku miejsce to jest odwiedzane przez około milion turystów, przez co zalicza się je do najbardziej obleganych miejsc na Wyspach Kanaryjskich.

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.pl
Teren Parku Narodowego Timanfaya jest pod ścisłą ochroną.

Bardzo często można usłyszeć porównanie Gór Ognia do planety Mars lub Księżyca. I rzeczywiście, coś w tym musi być, ponieważ potencjał tego miejsca dostrzegli także producenci filmowi. Timanfaya służył między innymi za plan zdjęciowy do “Planety Małp”, występował także jako tło w wielu reklamach.

Gorące pokazy geotermalne na Islote de Hilario

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.pl
Jedną z form poruszania się po terenie parku są wielbłądy.

Timanfaya ma jednak do zaoferowania znacznie więcej niż tylko fenomenalne, kosmiczne krajobrazy. Jedną z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających, są pokazy geotermalne, prezentowane przez pracowników parku. Dzięki nim wszyscy mogą zobaczyć na własne oczy, że ziemia w tym miejscu jest wciąż aktywna i bardzo gorąca! Oto krótki film, który przedstawia pokazy geotermalne w parku Timanfaya:

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.pl
W restauracji El Diablo dania podgrzewane są nad wulkanicznym kraterem!

El Diablo – Restauracja w wulkanie

Kolejną atrakcją, która czeka na wszystkich odwiedzających jest restauracja “El Diablo”. Jest to wyjątkowy lokal nie tylko ze względu na niesamowity widok z okien. Również jego położenie jest nietypowe, ponieważ znajduje się na kraterze wulkanu. Specjalna jest również metoda przyrządzania potraw. W “El Diablo” można bowiem zjeść posiłek z grilla ogrzewanego ciepłem z wnętrza wulkanu! Restauracja ta została również zaprojektowana przez Césara Manrique. A jeśli nadal będzie Ci brakować atrakcji, zawsze możesz urozmaicić sobie wycieczkę przejażdżką na wielbłądzie. Niepowtarzalne wrażenia – gwarantowane!

Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca

Centrum Interpretacji w parku Timanfaya przedstawia naukowe spojrzenie na jedne z największych erupcji wulkanicznych w dziejach Ziemi, które miały miejsce na Lanzarote w latach 1730-1736. Budynek podzielony jest na kilka części, w skład których wchodzą między innymi:

  • Sala Ekspozycji – przybliża informacje związane z wulkanami w parku Timanfaya, a także faunę i florę tego obszaru.
  • Sala Symulacji – jak sama nazwa wskazuje, w tej części będziey mogli doświadczyć symulacji erupcji wulkanicznej.
  • Sala Projekcji – zobaczymy tu dwie prezentacje audiowizualne, których łączny czas trwania wynosi około 30 minut.
  • Biblioteka

Teren parku Timanfaya – Informacje praktyczne

Timanfaya - Park narodowy na Lanzarote | Wyspy Kanaryjskie | Hiszpania // Hispanico.pl
Ruta de los Volcanes (Szlak Wulkanów) w parku Timanfaya można przebyć jedynie autokarem.

Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie na własną rękę, musisz liczyć się z tym, że i tak nie ominie Cię wycieczka autokarem. Park narodowy Timanfaya jest dla mieszkańców Lanzarote miejscem tak cennym, że nie pozwalają turystom na wychodzenie na zewnątrz, w obawie przed potencjalnymi zniszczeniami.

Wstęp do Parque Nacional de Timanfaya jest płatny. Koszt biletu normalnego to niecałe 10€. Możesz także skorzystać z karnetu Centros de Arte, który upoważnia do wstępu do wszystkich największych atrakcji na Lanzarote, np. Jameos del Agua, Cueva de los Verdes czy Jardin de Cactus. Jeśli planujesz zwiedzanie całej wyspy, to oczywiście bardziej korzystna cenowo jest druga opcja.

Wulkany na Lanzarote to nie jedyna atrakcja w tym miejscu. Na zdjęciu dolina La Geria.
Wulkany na Lanzarote to nie jedyna atrakcja w tym miejscu. Na zdjęciu dolina La Geria.

Inne ciekawe miejsca w pobliżu, które warto zobaczyć

  • Dolina La Geria – uprawy winorośli w kontynentalnej części Hiszpanii zazwyczaj nie robią na nikim wrażenia. Co innego, gdy mówimy o winorośli na Lanzarote! Czy to możliwe, aby czarna, wulkaniczna ziemia nadawała się pod uprawę? Owszem. Udowadniają to winiarnie zlokalizowane w dolinie La Geria. Wygląd rosnących tu winorośli różni się znacznie od tego, który zwykliśmy oglądać na Półwyspie Iberyjskim. Sadzonki umieszczane są w szerokim, okrągłym leju, który następnie otaczany jest kamieniami, które osłaniają roślinę od wiatru. Ten sposób sadzenia jest wykorzystywany także przy uprawie innych roślin na Lanzarote, jednak najbardziej charakterystyczny tego typu widok dotyczy winorośli. A jak smakuje takie wulkaniczne wino? To oczywiście kwestia gustu, jednak największą popularnością cieszą tutaj białe wina słodkie i półsłodkie.
  • Wulkan El Cuervo – Teren parku Timanfaya otoczony jest przez obszar naturalny Parque Natural de los Volcanes. To między innymi tutaj znajdują się wulkany na Lanzarote, którym można przyjrzeć się całkiem z bliska. Jednym z najpopularniejszych jest krater wulkanu El Cuervo, który znajduje się przy drodze LZ-56.

Zobacz także inne Wyspy Kanaryjskie

Oprócz Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się także wiele innych ciekawych miejsc. Odkryj atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na pozostałych wyspach: TeneryfaFuerteventuraGran CanariaLa GomeraLa Palma i El Hierro.

Odkryj wszystkie Parki Narodowe w Hiszpanii >

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar