Cueva de los Verdes – jaskinia na Lanzarote
5 (100%) 1 vote

Atrakcje turystyczne mają to do siebie, że często są stworzone od A do Z dokładnie w taki sposób, jak przewidział to projektant.

Cueva de los Verdes burzy ten stereotyp. Znajdująca się w miejscowości Haria (Lanzarote) jaskinia prawie w całości została wykreowana przez naturę. Jedyne sztuczne elementy, jakie znajdziemy wewnątrz to oświetlenie i wytyczone ścieżki wycieczek. Za całą resztą stoi wulkan.

Różnokolorowe i wielokształtne dzieła natury widoczne są na każdym kroku – dosłownie. Dlatego, przemierzając trasę wycieczki warto zwracać uwagę zarówno na to, co nad naszymi głowami (przygotuj się na częste schylanie), jak i to co znajduje się pod nogami (wygodne obuwie będzie nieocenione).

Wulkaniczne pochodzenie jaskini

Jaskinia Cueva de los Verdes powstała na skutek wybuchu wulkanu La Corona (Volcán de La Corona), która miała miejsce około 3000-5000 r. p.n.e. Zgromadzone w ciekłej lawie gazy wulkaniczne, eksplodując dały początek tunelom i żłobieniom. W kontakcie z powietrzem, gorąca lawa zastygała, tworząc najdłuższy na świecie tunel polawowy!

Cueva de los Verdes to jedna z szesnastu jaskiń znajdujących się w całym tunelu i jedna z dwóch (obok Jameos del Agua), której dwukilometrowa trasa została udostępniona turystom.

Droga przez jaskinię Cueva de los Verdes

Cueva de los Verdes - Jaskinia na Lanzarote | Poznaj Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Wejście do jaskini Cueva de los Verdes.

Udostępniona od 1964 r. trasa wycieczki obejmuje labirynt zawiłych ścieżek, których mrok rozpraszany jest tylko gdzieniegdzie przez subtelne oświetlenie zaprojektował Jesús Soto. Brak naturalnego światła powoduje, że w jaskini panuje niezwykły klimat spotęgowany dodatkowo przez płynącą z głośników delikatną, kojącą muzykę.

Spacer tajemniczymi alejkami jaskini krok po kroku odkrywa przed nami niepowtarzalne, kolorowe formacje skalne ukształtowane z zastygłej lawy. Tunele ciągną się od stóp wulkanu La Corona, wzdłuż wybrzeża Lanzarote, by skończyć swój bieg około 1,5 km pod ziemią.

36 metrów pod poziomem morza trafiamy na jedne z największych grot w Cueva de los Verdes. Jednak najbardziej ciekawe miejsce znajduje się kilkanaście metrów dalej, na głębokości 50 metrów. To tam w jednej z grot stworzono audytorium mieszczące w swym wnętrzu do kilkuset osób. Akustyka tego pomieszczenia jest tak doskonała, że prawie nie ma tam echa. To sprawia, że z powodzeniem organizowane są w tym miejscu koncerty muzyki klasycznej i jazzowej.

Pod koniec wycieczki na wszystkich uczestników czeka iluzja optyczna. Aby nie spoilerować, więcej informacji o niej znajdziesz na końcu tego artykułu. Jeśli wolisz przekonać się na własne oczy, na czym ona polega, nie czytaj ostatniego akapitu w tym tekście :).

Anegdota związana z nazwą Cueva de los Verdes

Cueva de los Verdes - Jaskinia na Lanzarote | Poznaj Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Tabliczka przed wejściem do jaskini Cueva de los Verdes.

Choć verde to w języku hiszpańskim kolor zielony, to z samą nazwą jaskini ten fakt ma niewiele wspólnego. Verdes to w tym przypadku nazwisko rodziny, która niegdyś wypasała w pobliżu kozy, a groty jaskini służyły za schronienie dla zwierząt w czasie złej pogody.

W dawniejszych czasach Cueva de los Verdes była też kryjówką dla osób chroniących się przed piratami i najeźdźcami.

Informacje praktyczne

Wejście do jaskini oraz wiele innych jej elementów są autorstwa Césara Manrique.
Wejście do jaskini oraz wiele innych jej elementów są autorstwa Césara Manrique.
 • Zanim wybierzesz się do jaskini, pamiętaj aby zabrać ze sobą lekki sweter lub bluzę. Jaskinia posiada naturalną wentylację, a temperatura w niej utrzymuje się na stałym poziomie około 19°C. Wygodne buty też nie zaszkodzą, biorąc pod uwagę, że przed Tobą 2 km pieszej wycieczki.
 • Jeśli chcesz uniknąć przesadnych tłumów, odwiedź Cueva de los Verdes w godzinach popołudniowych.
 • Wycieczki po jaskini odbywają się wyłącznie w towarzystwie przewodnika i rozpoczynają się w momencie, gdy uzbiera się grupa 15-20 osób. Oprowadzanie jest w języku hiszpańskim i angielskim. Średni czas trwania wycieczki to 60 minut.
 • Godziny otwarcia: Cueva de los Verdes jest otwarta codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00, a w sezonie (lipiec – wrzesień) do 19:00.
 • Aktualne informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia znajdziesz na stronie internetowej www.cactlanzarote.com

Iluzja optyczna [spoiler]

Kończąc zwiedzanie jaskini Cueva de los Verdes, przewodnik pokazuje grupie ogromną przepaść znajdującą się obok nich. Czar pryska, gdy jeden z uczestników jest poproszony o wrzucenie w tę otchłań kamienia. Zamiast przepaści, dostrzegamy, że jest to lustrzana tafla podziemnego jeziora, a dopiero wrzucony w nią kamień, wywołuje serię fal na powierzchni wody.

Inne miejsca, które warto zobaczyć na Lanzarote

 • Park Narodowy Timanfaya (Montañas del Fuego)
 • Castillo de San Gabriel
 • Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José
 • Miejscowości Playa Blanca i El Golfo (laguna Charco de Los Clicos)
 • Miejscowość Playa Blanca
 • Plaża Playa de Papagayo
 • Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty)
 • Los Hervideros
 • Mirador del río

Zobacz także inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

Oprócz Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się także wiele innych ciekawych miejsc. Odkryj atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na pozostałych wyspach: TeneryfaFuerteventuraGran CanariaLa GomeraLa Palma i El Hierro.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar