Strona głównaAtrakcje we WłoszechCiekawe miejsca we WłoszechCinque Terre - Bajeczna kraina na włoskiej riwierze

Cinque Terre – Bajeczna kraina na włoskiej riwierze

Większość turystów odwiedza Włochy z dwóch powodów. Pierwszy to ogromne dziedzictwo kulturowe, jakim może pochwalić się ten kraj, a drugi – bajeczne krajobrazy potrafiące uwieść nawet tych, którym daleko do romantycznych uniesień.

Cinque Terre (tłum. Pięć Ziem) to rejon, który zdecydowanie możemy zaliczyć do drugiej grupy. Nazwa tego miejsca pochodzi od pięciu miasteczek, które budują tę krainę, nadając jej niebywały charakter. Nie znajdziemy tu światowej klasy muzeów, galerii, ani dzieł sztuki. To czym jednak nakarmimy nasze oczy to jedne z najpiękniejszych widoków, jakie dostępne są na liguryjskiej riwierze.

Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore – to nazwy pięciu miejscowości, które składają się na Cinque Terre. To co urzeka w nich najbardziej to charakterystyczne położenie na stromych klifach schodzących do morza. Właśnie ten fakt zadecydował o tym, że w 1999 r. wszystkie miasteczka zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, cały obszar o długości około 20 km objęto ochroną, tworząc w tym miejscu Park Narodowy (Parco Nazionale delle Cinque Terre). I choć lepszej rekomendacji pewnie nie trzeba, to zapraszam do dalszej części artykułu, by poznać garść praktycznych informacji na temat każdego z miasteczek.

CIEKAWOSTKA: Cinque Terre przez długi czas było niemal odcięte od reszty świata. Dostęp do poszczególnych miejscowoci zapewniała jedynie droga morska lub niewielkie przesmyki wśród skał. Gdy w XIX wieku doprowadzono tu kolej, Cinque Terre szybko zaczęło zyskiwać na popularności, stając się z czasem jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych we Włoszech.

Miasteczko Vernazza (Cinque Terre) - widok na wybrzeże
Miasteczko Vernazza – widok na wybrzeże

Zwiedzanie Cinque Terre

Na początek kwestia najważniejsza, czyli transport! Jeśli planujesz zwiedzanie Cinque Terre samochodem, to zła wiadomość jest taka, że ruch samochodowy w poszczególnych miejscowościach jest zamknięty. Możesz co prawda skorzystać z parkingu podmiejskiego, ale w praktyce dużo lepszym rozwiązaniem będzie po prostu pociąg. A z tym w nie ma problemu, ponieważ jest to główny środek transportu pozwalający na poruszanie się między miasteczkami.

Pociąg to także najbardziej ekonomiczna forma transportu. Wystarczy, że kupisz wcześniej kartę Cinque Terre Card Train, by zyskać możliwość nielimitowanego poruszania się przez cały dzień na trasie La Spezia – miasteczka Cinque Terre – Levanto. Dodatkowo w cenę biletu wliczone jest także wejście do Parku Narodowego.

Dużo prostszą opcją na zwiedzanie Cinque Terre jest natomiast wykupienie wycieczki, dzięki której nie musisz martwić się o kwestie organizacyjne. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów wycieczek i z wielu różnych miast we Włoszech, co znacznie ułatwia wybór.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli masz ochotę zobaczyć Cinque Terre z bardziej bajecznej perspektywy, wybierz się na rejs łodzią, kajakiem lub katamaranem. Bilety na różne rodzaje tego typu rejsów znajdziesz tutaj.

Trekking w Cinque Terre

Pociąg i łódź to nie jedyne sposoby na zwiedzanie Cinque Terre. Rejon ten jest bardzo popularny wśród osób lubiących piesze wędrówki. Najpopularniejszą z dostępnych tras jest Szlak Niebieski (Sentiero Azzurro), który na mapach oznaczonym jest białym i niebieskim paskiem. Jego przejście (bez przystanków) zajmuje około 5 godzin, a sama trasa prowadzi od Riomaggiore do Monterosso al Mare. Integralną częścią szlaku jest Via dell’Amore (kilometrowy odcinek od Riomaggiore do Manaroli), czyli Droga Miłości, która prowadzi wzdłuż wybrzeża wysadzanego drzewami cytrynowymi.

CIEKAWOSTKA: W 2011 roku przez Cinque Terre przeszła ogromna powódź. W jej wyniku ucierpiały najbardziej miejscowości Monterosso al Mare i Vernazza. Skutki tego wydarzenia były tak dotkliwe, że przez kilka kolejnych lat piesze szlaki były zamknięte dla odwiedzających.

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare
Monterosso al Mare

Zwiedzanie Cinque Terre rozpoczynamy w Monterosso al Mare. To jedyne miasteczko, w którym znajdziemy plażę, więc jeśli planujesz zażyć nieco kąpieli słonecznej, to jest to odpowiednie miejsce. Samo miasteczko podzielone jest na dwie części – starą i nową. Część nowa to przede wszystkim hotele, pensjonaty oraz dworzec kolejowy, które nadają temu miejscu bardzo komercyjny charakter. Przechodząc do starej części, możemy poczuć bardziej urzekający klimat miasteczka. W Monterosso al Mare znajdziemy też kilka emblematycznych miejsc, takich jak: kościół San Giovanni Battista, plac Piazza Giuseppe Garibaldi, konwent Monterosso al Mare oraz sanktuarium Nostra Signora di Saviore.

Vernazza

Vernazza
Vernazza

Czy to ze względu na malowniczo położony port, pyszne wino, czy urzekające zapachem focaccie – Vernazza potrafi zdobyć serce i robi to z całkiem dużą skutecznością! Jej uliczki pełne są tętniących życiem barów i kawiarni, a panorama całego miasteczka i okolicy robi z góry ogromne wrażenie. Skoro o tym mowa, doskonałe punkty widokowe znajdziemy na XIII-wiecznym zamku Castello Doria oraz na trasie trekkingowej między Monterosso al Mare a Vernazza.

Corniglia

Corniglia
Corniglia

Po dotarciu do Corniglii czekają Cię trzy elementy zaskoczenia. Pierwszy jest taki, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników, miasteczko to nie ma bezpośredniego dostępu do morza. I choć z jednej strony można to uznać za minus, z drugiej – doskonale rzuca światło na to, jak te pozornie pięć podobnych do siebie miasteczek jest względem siebie zróżnicowanych. Drugi zaskakujący fakt, to nietypowe położenie. Stacja kolejowa ulokowana jest u dołu wzgórza, na którym wznosi się Corniglia. Aby dotrzeć do centrum, czeka Cię przeprawa przez blisko 400 schodów…

I ostatni element zaskoczenia – wielkość. Corniglia to bardzo mała miejscowość, której uroku dodaje sieć splecionych ze sobą wąskich uliczek. I choć przeprawa przez kilkaset schodów może wydawać się przesadą, to warto to zrobić, aby poczuć kameralny, spokojny klimat tego miejsca – tak inny od tego, który możemy poczuć w pozostałych miejscowościach.

Manarola

Manarola
Manarola

Niemal u schyłku naszej wyprawy docieramy do Manaroli! I cóż… jeśli masz wrażenie, że skądś już znasz ten widok, to prawdopodobnie nieraz widziałeś/aś go na licznych pocztówkach z Włoch. Manarola to zdecydowanie najczęściej fotografowana część Cinque Terre. Zdjęcia tego malowniczego wybrzeża zdobią okładki wielu folderów reklamowych i przewodników. I choć widok tego miasteczka robi wrażenie o każdej porze dnia, to tą najbardziej wyczekiwaną jest zachód słońca. Popularnym punktem widokowym staje się wówczas restauracja Nessun Dorma, z której roztacza się piękny widok na wybrzeże.

CIEKAWOSTKA: W grudniu w Manaroli budowana jest największa na świecie szopka bożonarodzeniowa. Składa się na nią kilkaset oświetlonych postaci, które zdobią jedno ze wzgórz. Całość niesamowite wrażenie robi oczywiście dopiero po zachodzie słońca.

Riomaggiore

Riomaggiore
Riomaggiore

Ostatni przystanek to Riomaggiore. Ta niewielka miejscowość to kwintesencja Cinque Terre. Uliczki pełne kolorowych domów, knajpki zapraszające turystów do wejścia i oczywiście wspaniałe punkty widokowe. Te najpiękniejsze znajdziesz w okolicy portu. Jeśli natomiast masz ochotę odwiedzić kilka emblematycznych zabytków, to wybierz się do Castello de Riomaggiore – zamku wzniesionego tutaj w XIII wieku lub do kościoła św. Jana Chrzciciela z XIV wieku.

Bilety na wycieczki do Cinque Terre

A co z noclegiem?

Znalezienie noclegu w jednym z miasteczek może być trudne. Prostszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie hotelu we wspomnianym na początku mieście La Spezia, z którego pociągiem łatwo możemy podróżować przez Cinque Terre. Takie rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że jeden dzień to często za mało, aby w pełni zwiedzić i poczuć klimat każdego miasteczka. Spędzenie dwóch lub trzech dni w La Spezii zdecydowanie pomoże rozwiązać ten problem. Poniżej znajdziesz polecane noclegi:

Odkryj region Ligurii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY