Strona głównaAtrakcje we WłoszechCiekawe miejsca we WłoszechCanal Grande w Wenecji, czyli zwiedzanie miasta z perspektywy gondoli

Canal Grande w Wenecji, czyli zwiedzanie miasta z perspektywy gondoli

Włochy słyną na całym świecie ze swoich wąskich, klimatycznych uliczek, które na każdym kroku zachęcają turystów do wyciągnięcia aparatu. Te, które znajdziecie w Wenecji są jednak wyjątkowe na skalę światową, bo zamiast bruku wypełnia je woda. Największym ze wszystkich weneckich kanałów jest Canal Grande, którego nie omija żadna prowadząca przez miasto trasa turystyczna.

Canal Grande to wielki kanał, dzielący miasto na dwie części na długości czterech kilometrów. Wenecja szczyci się nim od XV wieku – to wtedy został on zbudowany, zastępując stare koryto rzeki płynącej między ówczesnymi wysepkami. Wzniesione u jego brzegów miasto oraz tworzące go budynki dostosowane musiały być do trasy wodnego szlaku.

Charakterystyka wielkiego kanału

Kanał ma kształt odwróconej litery S, jego głębokość wynosi średnio 5 metrów, natomiast szerokość zmienia się w zależności od odcinka, osiągając maksymalnie 70 metrów. Pozwala on na przemierzenie Wenecji od dworca Santa Lucia przy Piazzale Roma aż do słynnego Placu San Marco, odkrywając po drodze liczne atrakcje oraz budynki znajdujące się tuż przy wielkim kanale.

Wenecja od Ponte degli Scalzi, przez Ponte di Rialto aż do Ponte dell’accademia

Obydwa brzegi kanału łączą cztery mosty, przecinające co pewien czas wstęgę wody. Jeśli interesują Was bardziej skryte, wodne uliczki Wenecji możecie wybrać Ponte della Costituzione, czyli Most Konstytucji, który prowadzi z dworca kolejowego w głąb zachodniej części miasta.

Widok na Canale Grande, Wenecja
Widok na Canale Grande, Wenecja

Jeśli jednak wolicie wiernie śledzić trakt Canale Grande, możecie iść w stronę kamiennego Ponte degli Scalzi, znanego także jako Most Bosych. Został on zbudowany w latach 30-tych XX wieku, aby umożliwić pieszym przejście z jednego brzegu kanału na drugi, unikając konieczności docierania do dalszych mostów. Najbardziej wysunięty na południe most przecinający wielki kanał to Most Akademii (wł. Ponte dell’accademia), malowniczy, drewniano-żelazny most z 1933 r. Po drodze znajduje się jednak jeszcze jeden most, przez który przechodzą wszystkie szlaki turystyczne Wenecji, słynny Most Rialto.

Most Rialto – ikona weneckiego kanału

Most Rialto godnie reprezentuje wszystkie weneckie mosty. Widoczny jest już z daleka, a to za sprawą pokrywającego go, eleganckiego, białego kamienia. To nie tylko najbardziej znany most górujący nad kanałem, ale także najstarszy z nich. Jego pierwsza wersja powstała już w drugiej połowie XII wieku i aż do XIV wieku był jedynym, który łączył obydwa brzegi. Tworzące Ponte di Rialto rampy wieńczą 24 łuki, z których każdemu przyporządkowany jest niewielki sklepik, gromadzący tłumy turystów.

Pałace stojące u boku wielkiego kanału

Wycieczka przez Canale Grande to okazja do podziwiania Wenecji z innej perspektywy
Wycieczka przez Canale Grande to okazja do podziwiania Wenecji z innej perspektywy

Atrakcją jest nie tylko sama podróż po kanale, będącym główną ulicą miasta, ale także możliwość obserwacji znajdujących się przy nim budynków, pochodzących z XIII, z XV czy z XVIII wieku. Bogate pałace zwrócone są wejściem w stronę wody, stąd płynąc wielkim kanałem możecie podziwiać ich zdobne fasady. Wśród nich wyróżniają się pałac Fondaco dei Turchi, w którego budynku mieści się siedziba muzeum przyrodniczego czy pałac Ca d’Oro, zapierająca dech w piersiach konstrukcja o koronkowym zdobieniu.

W budynku Ca d’Oro, jednym z najbardziej prestiżowych, późnogotyckich obiektów, jakimi może poszczycić się Wenecja, znajduje się muzeum Giorgio Franchetti, które gromadzi ważną kolekcję sztuki tego barona. To oczywiście nie jedyne pałace reprezentujące włoskie miasto na wodzie. Zobaczycie tam też pałac Venier dei Leoni, w którym mieści się Muzeum Peggy Guggenheim czy zbudowany w XV wieku Palazzo Da Mula Morosini.

Inne cuda architektury na brzegach Canale Grande

Przy Canale Grande znajdują się także hotele, z których roztacza się znakomita panorama na miasto
Przy Canale Grande znajdują się także hotele, z których roztacza się znakomita panorama na miasto

Przybrzeżny krajobraz urozmaicają monumentalne konstrukcje kościoła Santa Maria di Nazareth, czy znajdującej się po drugiej stronie mostu Ponte degli Scalzi świątyni di San Simeon Piccolo. Waszym oczom nie uciekną z pewnością imponujące domy szlacheckie, jak fasada rezydencji Ca’ Gritti oraz słynne, weneckie kasyno, będące najstarszym kasynem na całym świecie.

A może chcecie wynająć apartament pałacowy? Wśród znajdujących się przy kanale budynków znajdziecie oczywiście także pokoje gościnne. Poranny widok Ponte della Costituzione czy wspaniała panorama kanału z mostem Rialto w tle już od rana pobudzą Was do aktywnego zwiedzania miasta.

Barwne oblicze Canal Grande

Widok na słynną kopułę bazyliki Santa Maria della Salute
Widok na słynną kopułę bazyliki Santa Maria della Salute

Śledząc naturalny bieg wody, dotrzecie na koniec wielkiego kanału, gdzie panorama przybiera nowych barw. Niewielki zachodni cypelek jest miejscem zarezerwowanym dla Kościoła Santa Maria della Salute, znanego także jako La Salute. To świetny punkt do spokojnej obserwacji szerokich wód otaczających Wenecję. Santa Maria della Salute to także jeden z najbardziej emblematycznych budynków, którego kopuła widoczna jest z wielu punktów miasta. Kanał zaprowadzi Was także do wizytówki Wenecji, placu San Marco, przy którym znajduje się bajkowa Bazylika św. Marka, obiekt szukany przez każdego turystę zwiedzającego Wenecję.

Podróż po Canale Grande w Wenecji

Podróż gondolą przez Grand Canale to nie tylko świetna rozrywka, ale i sposób na wygodne poruszanie się po mieście
Podróż gondolą przez Grand Canale to nie tylko świetna rozrywka, ale i sposób na wygodne poruszanie się po mieście

Canal Grande możecie poznać z perspektywy jego wód dzięki pływających po kanale środkach transportu. Obserwować brzegi kanału można z pokładów tak zwanych vaporetti, wodnych autobusów, pozwalających mieszkańcom oraz odwiedzającym na szybkie poruszanie się po wodnych uliczkach. Możecie także skorzystać z prywatnych łódek, obierających typowo turystyczne trasy.

Gondola – pływająca wizytówka miasta na wodzie

Rejs gondolą przez Canal Grande pozostawia niesamowite wspomnienia
Rejs gondolą przez Canal Grande pozostawia niesamowite wspomnienia

Wyjątkowym transportem dla turystów, przenoszącym doświadczenie wizyty w Wenecji na nowy poziom jest rejs gondolą, tradycyjną łodzią wiosłową, będącą symbolem miasta. Choć podróż gondolą nie należy do najtańszych, trzeba pamiętać, że to jedna z osobliwych atrakcji Wenecji, a rejsu tą łódką nie doświadczycie w żadnym innym miejscu. Z tego względu warto wybrać ją, by przepłynąć kanał i wpłynąć pod Most Konstytucji bądź Most Bosych w towarzystwie gondoliera, śpiewającego tradycyjne włoskie utwory.

Praktyczne informacje o Canale Grande

Canal Grande na mapie

Odkryj region Wenecji Eugenejskiej

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY