Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiPółwysep Jandia i niesamowity rezerwat przyrody na Fuerteventurze

Półwysep Jandia i niesamowity rezerwat przyrody na Fuerteventurze

Na Półwyspie Jandia znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na Fuerteventurze.

Fuerteventura to często wybierany kierunek wakacyjny. Ta kanaryjska wyspa zachwyca doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych oraz prawdziwie rajskimi krajobrazami.

Gdy mowa o tych ostatnich, na uwagę zasługuje przede wszystkich Półwysep Jandia położony na południowym krańcu wyspy. Sporą jego część zajmuje rezerwat przyrody. Wyjątkowy wulkaniczny krajobraz to pozostałość po kalderze wulkanu, czyli wgłębieniu, powstałym w wyniku wybuchu wulkanicznego. Półwysep kusi też rajskimi plażami oraz lazurem otaczających go wód.

Rezerwat przyrody Jandia

Największą część półwyspu zajmuje teren rezerwatu przyrody Jandía. Na tych terenach z pewnością zauważycie wiele kontrastów. La Pared, skąd zaczyna rozpościerać się ten park naturalny, to tereny bardzo piaszczyste i pełne wydm.

Jednak taki krajobraz zobaczymy tylko do miejsca, w którym rozpościera się Dolina Pecenescal. Tam rozpoczyna się już teren typowo górzysty. Miedzy innymi zobaczyć tam można najwyższy szczyt wyspy, Pico de la Zarza, mierzący 817 m n.p.m. W tej strefie żyje największa część formacji roślinnych charakterystycznych dla Fuerteventury. Na pewno spotkacie się z formacją zwaną tabaibal, typową dla krajobrazu wyspy. Wyróżnia się ona roślinnością trawiastą oraz kaktusami. Inną formacją jest matorral, która z kolei w większości składa się z zarośli.

Plaża La Pared na Fuerteventurze (Playa de la Pared)
Plaża La Pared na Fuerteventurze (Playa de la Pared)

Nie trudno zauważyć tam też reprezentantów królestwa zwierząt. Są to ptaki, takie jak pustułka czy kląskawka oraz wiele gatunków jaszczurkowatych. Cały rezerwat Jandía jest zarówno domem dla gatunków chronionych jak i przepięknym pejzażem praktycznie nietkniętym ludzką ręką.

Nadmorskie kurorty na Półwyspie Jandia

Rezerwat przyrody przyciąga wielu turystów, ale nie jest jedynym powodem, dla którego warto tu zajrzeć. Ze względu na piękne warunki przyrodnicze dużym zainteresowaniem cieszą się też pobliskie kurorty.

Morro Jable

Morro Jable to jeden z najpopularniejszych kurortów na Fuerteventurze
Morro Jable to jeden z najpopularniejszych kurortów na Fuerteventurze

Morro Jable oprócz białego piasku, jaki znajduje się na szerokich plażach, oczarowuje również nieskazitelnie czystą wodą. Relaks zapewni Wam spacer nadmorską promenadą, która jest też przystosowana do rowerowych przejażdżek. A jeśli jesteście cierpliwi, możecie zapolować aparatem na wyjątkowe okazy nadmorskich ptaków.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli chcecie urozmaicić swoje wakacje, wybierzcie się na pobliską plażę Matorral. Tam kojący widok oceanu urozmaica dodatkowo piękna latarnia morska.

Costa Calma

Costa Calma - Turystyczna miejscówka na Półwyspie Jandia
Costa Calma – Turystyczna miejscówka na Półwyspie Jandia

Costa Calma to niewielki, ale jeden z popularniejszych kurortów wśród sportowców – idealne miejsce dla miłośników surfowania! To jednak typowo turystyczna miejscówka. Trudno tu znaleźć lokalnych mieszkańców – za to bez problemu znajdziecie lokale gastronomiczne, hotele i sklepy z pamiątkami. Jeśli chodzi o większe atrakcje w okolicy oprócz plaż warto zrobić wypad do jedynego ogrodu zoologicznego na wyspie, czyli Oasis Park Fuerteventura w miejscowości La Lajita.

La Pared

Malowniczo położona miejscowość La Pared na Fuerteventurze.
Malowniczo położona miejscowość La Pared na Fuerteventurze.

La Pared to nie tylko nazwa przesmyku dzielącego wyspę na dwie części. To także miasteczko znajdujące się na wybrzeżu, w miejscu gdzie zaczyna się teren rezerwatu. Znajdują się tam między innymi ruiny muru który niegdyś oddzielał półwysep Jandía od reszty wyspy. Głównym wabikiem są tam oczywiście malownicze plaże znajdujące się przy kurorcie.

La Pared samo w sobie jest urokliwym miasteczkiem, podzielonym na dwie części. Pierwsza to część typowo tradycyjna, gdzie prym wiedzie rolnictwo i agrokultura. Druga część jest bardziej nowoczesna – znajdują się tu głównie kluby i lokale gastronomiczne.

CIEKAWOSTKA: Niedaleko miasteczka La Pared znajduje się stanowisko archeologiczne.

Najpiękniejsze plaże na Półwyspie Jandia

Oczywiście dla tych, którzy wypoczynku nie wyobrażają sobie bez codziennych wizyt nad brzegiem morza, Półwysep Jandia ma do zaoferowania szeroką gamę bajecznych plaż.

Playa de Cofete

Playa de Cofete - Najpiękniejsza Plaża na Półwyspie Jandia
Playa de Cofete – Najpiękniejsza Plaża na Półwyspie Jandia

Jedną z najsłynniejszych w tamtych okolicach jest Playa de Cofete. Ta plaża ze złocistym piaskiem jest znacznie oddalona od skupisk turystycznych. Często odwiedzana jest ona przez osoby lubiące ciszę i odosobnienie. Sprawia wrażenie bardzo intymnej, dzięki dziewiczo zachowanej przyrodzie. Magię tego miejsca dopełniają otaczające je wzniesienia. Często można tam zobaczyć też żółwie.

Playa de Sotavento de Jandia

Playa de Sotavento - Idealna plaża dla surferów na Półwyspie Jandia
Playa de Sotavento – Idealna plaża dla surferów na Półwyspie Jandia

Plaża Sotavento to jedna z najczęściej fotografowanych plaż ze względu na swoją szerokość oraz otaczające ją piękno. Ze strony lądu otulają ją piaszczyste wydmy. Jest dużo bardziej turystyczna niż Playa de Cofete. To doskonałe miejsce do surfowania. Po długim czasie sportów wodnych plażowicze mogą odzyskać siły dzięki przekąskom sprzedawanym w pobliskich budkach.

Oczywiście to nie jedyne magiczne plaże półwyspu. Jeśli będziecie mieli więcej czasu zdecydowanie polecam też Playa de Ojos, przyozdobioną wulkanicznymi skałami oraz plażę Juan Gomez.

Półwyse Jandia na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY