Strona głównaAtrakcje we FrancjiZabytki we FrancjiWieża Eiffla - “Żelazna dama” i symbol Paryża

Wieża Eiffla – “Żelazna dama” i symbol Paryża

Choć Paryż pęka w szwach od ilości niesamowitych zabytków, muzeów, galerii i ciekawych miejsc, to symbolem numer jeden tego miasta od lat pozostaje Wieża Eiffla. Czemu zawdzięcza swoją popularność i jak przygotować się do jej zdobycia? Zacznijmy od szczypty historii i ciekawostek!

Wieża Eiffla została wybudowana w latach 1887-1889 z okazji wystawy światowej, która miała miejsce w Paryżu w 1889 roku. Budowla miała być upamiętnieniem setnej rocznicy wybuchu rewolucji francuskiej. “Żelazna dama”, jak często mówią o niej mieszkańcy, mierzyła wówczas nieco ponad 312 m wysokości i była w tamtym czasie najwyższą budowlą na świecie.

WARTO WIEDZIEĆ: Na przestrzeni lat wysokość Wieży Eiffla zmieniała się wraz z mocowaniem coraz wyższej anteny. Obecnie wynosi ona około 330 m, jednak wartość ta zmienia się o kilkanaście centymetrów w zależności od temperatury powietrza.

W pierwszych dekadach swojego istnienia Wieża Eiffla nie cieszyła się uznaniem paryżan. Ba! Pojawiały się realne plany jej wyburzenia. Przed tym marnym losem uchronił ją początkowo sam twórca, umieszczając w niej laboratorium meteorologiczne i aerodynamiczne. Kluczowe znaczenie Wieża Eiffla odegrała jednak po wynalezieniu radiotelegrafu. Na jej szczycie zamontowano anteny nadawcze, które wraz z wybuchem I wojny światowej odegrały istotną rolę w łączności Paryża z posterunkami na froncie.

Kto tak naprawdę zaprojektował Wieżę Eiffla?

Choć nazwa jednoznacznie wskazuje na Gustave Eiffla, to słynna wieża nie do końca jest dziełem właśnie tego inżyniera. Faktycznymi pomysłodawcami i projektantami byli jego pracownicy: Maurice Koechlin i Émile Nouguier. I choć sam Eiffel początkowo miał wątpliwości co do tej konstrukcji, to w 1884 r. wykupił do niej prawa autorskie, stając się tym samym właścicielem tego projektu.

Wieża Eiffla jest prawdziwym symbolem Paryża
Wieża Eiffla jest prawdziwym symbolem Paryża

Zwiedzanie Wieży Eiffla

Opisywanie monumentalnych rozmiarów Wieży Eiffla jest z góry skazane na porażkę, ponieważ prawdziwe wrażenie budowla ta robi dopiero w momencie, gdy staniemy u jej stóp! Wysokość to jedno, ale już sama powierzchnia planu kwadratu, na którym zbudowana jest wieża (625 m2) wprawia w prawdziwe osłupienie. Stojąc w jego centrum można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w przestrzeni, w której akustyka rządzi się własnymi prawami, a my sami przez chwilę stajemy się integralną częścią tego miejsca. W skrócie: Efekt WOW!

A teraz szczypta konkretów, bo oprócz podziwiania Wieży Eiffla z dołu, zapewne większość z Was planuje także zdobycie jej szczytu! A to możliwe jest na kilka sposobów. Zacznijmy od tego, że dla zwiedzających udostępnione są trzy platformy widokowe, na które można dostać się windą lub schodami:

Poziom 1

Pierwsza platforma znajduje się na wysokości 57 metrów, a jedną z jej największych atrakcji jest szklana podłoga, przez którą można spoglądać na to co dzieje się tuż pod wieżą. Znajduje się tu także fragment spiralnych schodów (pozostałe fragmenty zostały sprzedane na aukcjach), które w oryginalnej konstrukcji prowadziły z drugiego poziomu na sam szczyt wieży.  Pierwszy poziom to także miejsce, gdzie organizowane są czasowe wystawy, dzięki którym możemy lepiej poznać historię tego zabytku. Na wygłodniałych czeka natomiast restauracja, w której serwowane są znakomite dania z sezonowych produktów.

Wieża Eiffla góruje na panoramie Paryża
Wieża Eiffla góruje na panoramie Paryża

Poziom 2

Druga platforma położona jest na wysokości 115 metrów, oferując doskonałą panoramę na całe miasto. Dostrzeżemy stąd najbardziej ikonicznie punkty, takie jak: Luwr, wzgórze Montmartre, Grand Palais, Les Invalides, czy przeplatającą Paryż Sekwanę. Na tym poziomie możemy odwiedzić także sklep z pamiątkami oraz wyjątkową restaurację wyróżnioną gwiazdką Michelin.

Szczyt Wieży Eiffla

Trzecia platforma, czyli tak naprawdę szczyt Wieży Eiffla, znajduje się na wysokości 276 metrów, oferując zwiedzającym dwie możliwości spojrzenia na Paryż z lotu ptaka. Pierwsza to wewnętrzne obserwatorium, natomiast druga to taras widokowy na świeżym powietrzu. Na trzecim poziomie znajdziemy także dawne biuro Gustave Eiffla, w którym znajdują się woskowe figury słynnego konstruktora oraz jego córki witających się z Thomasem Edisonem. Chętni mogą wybrać się także do baru, w którym serwowane są różne rodzaje francuskiego szampana.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli planujecie zdobyć szczyt Wieży Eiffla na własnych nogach do przebycia będziecie mieli łącznie 1665 stopni. Warto o tym pamiętać i mierzyć siły na zamiary, ponieważ przy braku odpowiedniej kondycji, drugi dzień możecie przywitać ze sporymi zakwasami :).

Bilety na Wieżę Eiffla

Niezależnie od tego, czy planujecie zdobycie Wieży Eiffla pieszo lub windą, wejście na teren obiektu wymaga biletu. I tutaj również do wyboru macie dwie drogi. Wejściówkę możecie kupić na miejscu, zapewniając sobie dodatkową atrakcję w postaci minimum godzinnego czekania w kolejce (pamiętajmy, że jest to najpopularniejsza w Paryżu, dlatego zarówno w sezonie, jak i poza nim, tłumów nigdy nie brakuje).

Wieżę Eiffla okala wspaniały park miejski
Wieżę Eiffla otacza wspaniały park miejski

Inna opcja to zakup biletu przez Internet, co zajmuje kilka minut, jeśli zarezerwujecie bilet w serwisach takich jak GetYourGuide czy Tiqets. Zdecydowanie polecam tę opcję, ponieważ zamiast tracić czas na stanie w kolejce, będziecie mogli wykorzystać go na podziwianie pięknej panoramy Paryża. Takie rozwiązanie to także najlepsza opcja podczas podróży z dziećmi, których cierpliwość jest znacznie mniejsza i nie warto wystawiać jej na próbę, jeśli chcemy dobrze wspominać tę atrakcję.

Ciekawostki o Wieży Eiffla

 • Przez 40 lat swojego istnienia Wieża Eiffla była najwyższą budowlą na świecie. Palmę pierwszeństwa odebrał jej dopiero w 1929 r. Chrysler Building w Nowym Jorku.
 • Co 7 lat zużywanych jest ponad 50 ton farby w celu odmalowania Wieży Eiffla. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne, ponieważ pozwala chronić ten zabytek przed korozją.
 • Wieżę Eiffla co roku odwiedza średnio 3 mln turystów.
 • Wokół budowli umieszczone są 72 nazwiska słynnych francuskich naukowców i innych osób, które zapisały się w historii kraju.
 • Najlepszy widok na Wieżę Eiffla roztacza się z Wieży Montparnasse.
 • W wietrzne dni Wieża Eiffla potrafi odchylać się nawet o 6 cm od pionu.
 • Wieża Eiffla otoczona jest malowniczymi ogrodami, w których można odpocząć i nabrać sił na dalsze zwiedzanie.

Informacje praktyczne

 • Bilety wstępu na Wieżę Eiffla najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:30-22:45.
 • Adres: Champ de Mars, 5 Av. Anatole France, 75007 Paris, Francja
 • Kup bilety na GetYourGuide

Wieża Eiffla na mapie

Odkryj Francję

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY