Strona głównaAtrakcje we FrancjiCiekawe miejsca we FrancjiMontmartre - Najbardziej romantyczna dzielnica Paryża

Montmartre – Najbardziej romantyczna dzielnica Paryża

Zazwyczaj jest tak, że każda dzienica słynie z jednego, dwóch, w porywach z trzech kluczowych zabytków lub miejsc wartych odwiedzenia. W przypadku miejsca, które poznacie za chwilę, jest jednak zgoła inaczej.

Montmartre nazywane jest miastem w mieście. Mimo że ta położona na wzgórzu dzielnica znajduje się w sercu Paryża, to atmosfera jaką tu zastaniemy w niczym nam o tym nie przypomina. Jak to się ma do kwestii tego, o czym napisałam we wstępie? Owszem, ciekawych miejsc tutaj nie brakuje, o czym przekonacie się w dalszej części tego artykułu. Jednak głównym powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce jest klimat, którego próżno szukać w innych częściach stolicy Francji.

Czy to za sprawą niewielkich, kolorowych retro sklepików i kawiarenek, czy też z powodu ciasnych uliczek i placu Place du Tertre wypełnionego artystami i ich dziełami, jest coś takiego w dzielnicy Montmartre, co nadaje jej autentyczności. Odwiedzenie tego miejsca to punkt obowiązkowy, jeśli chcecie poznać najbardziej romantyczne oblicze Paryża!

WARTO WIEDZIEĆ: Niezwykły klimat Montmartre docenili także także twórcy filmu “Amelia” (2001 r.), którzy wiele scen nagrywali właśnie w tym miejscu. Przy ulicy 15 Rue Lepic znajduje się nawet kawiarnia utrzymana w klimacie tego filmu (Café des 2 Moulins). 

Atrakcje w dzielnicy Montmartre

Gdy spacer uroczymi alejkami Monmartre macie już za sobą, możecie odwiedzić kilka emblematycznych miejsc położonych w tej dzielnicy.

Bazylika Sacré-Cœur

Bazylika Sacré-Cœur na wzgórzu Montmartre
Bazylika Sacré-Cœur na wzgórzu Montmartre

Założę się, że gdy zobaczycie tę budowlę z zewnątrz, bardziej skojarzycie ją z pałacem, aniżeli z jakimkolwiek kościołem. Ba! Niektórzy nazywają to miejsce pałacem z bitej śmietany, ponieważ mniej więcej takiego kształtu nadają mu liczne kopuły wznoszące się nad świątynią. Abstrahując jednak od skojarzeń, faktem jest, że wybudowana w 1914 roku Bazylika Sacré-Cœur ze względu na swój charakterystyczny biały kolor (głównym budulcem jest kamień wapienny) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Paryżu. Do środka natomiast warto zajrzeć ze względu na piękne freski, którymi ozdobiona jest kopuła kościoła.

Muzeum Życia Romantycznego

Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu
Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu

Czy wspominałam już, że Montmartre to najbardziej romantyczna dzielnica Paryża? No tak, powtórzę to zatem po raz trzeci, jednak tym razem poprę to konkretnym dowodem. Muzeum Życia Romantycznego mieści się w klimatycznej XIX-wiecznej rezydencji Ary’ego Scheffera. Dawna pracownia znanego malarza dziś jest miejscem, w którym zebrano liczne eksponaty, listy, zdjęcia i przedmioty osobiste osób związanych z epoką romantyzmu.

Muzeum Montmartre

Karuzela na Montmartre
Karuzela na Montmartre

Pozostając w temacie muzeów, na uwagę zasługuje także Muzeum Montmartre (fr. Musée de Montmartre). Zostało ono założone w 1960 roku i usytuowane w  XVII-wiecznym budynku La Maison du Bel Air. W przeszłości miejsce to oraz otaczające je ogrody były inspiracją dla takich artystów jak Auguste Renoir, Émile Bernard, Raoul Dufy, Charles Camoin, Suzanne Valadon, czy Maurice Utrillo. Dziś stała ekspozycja muzeum, obejmująca m.in. plakaty, rysunki, ryciny, litografie i stare kartki pocztowe, pozwala zanurzyć się w historii wzgórza Montmartre i jego bogatej kulturze, której rozkwit rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku.

Wall of Love

Wall of Love - Ściana Miłości w Paryżu
Wall of Love – Ściana Miłości w Paryżu

Czas na atrakcję, którą można zaliczyć przy okazji spaceru po dzielnicy Montmartre. Ściana Miłości zajmuje powierzchnię 40 m2 i została stworzona w 2000 roku przez artystów Fédérica Barona i Claire Kito. Składa się ona z ponad 600 kawałków skały wulkanicznej, na której 311 razy w 250 językach świata powtórzono frazę „Kocham Cię”.

Moulin Rouge

Moulin Rouge
Moulin Rouge

Tego miejsca raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Kiedyś najbardziej skandaliczny, a dziś najsłynniejszy kabaret nie tylko w Paryżu, ale i w całej Francji. Jego deski goszczą artystów i artystki światowej klasy, a same spektakle zostają w pamięci na długo. Wrażenie robią przede wszystkim kolorowe i często zaskakujące stroje tancerzy i tancerek. Podczas występów dla gości przewidziana jest także kolacja i szampan, które nadają dodatkowej atrakcyjności całemu przedstawieniu.

Cmentarz Montmartre

Cmentarz Montmartre
Cmentarz Montmartre

Na koniec atrakcja nieco mniej oczywista, która jednak ma swoich zwolenników. Cmentarz Montmartre należy do jednych z najstarszych w Paryżu. Został założony w 1789 roku, a pierwszymi których na nim pochowano byli  żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, którzy zginęli podczas rewolucji francuskiej w 1792 r. Dziś odnajdziemy tam groby wielu znanych osób takich jak np.: Edgar Degas, Dalida, Alexander Dumas – syn, Gustave Moreau, Jacques Offenbach, Émile Zola, czy Juliusz Słowacki.

Odkryj Francję

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY