Paestum

Planujecie wycieczkę do włoskiej Kampanii, ale Neapol znacie już od podszewki? Perełek kultury czy natury w tym regionie nie brakuje, a wśród nich jasno lśni Paestum, które niczym teleport przeniesie Was w przestrzeni oraz w czasie i pozwoli poznać skrawek Starożytnej Grecji. 

Paestum, leżące dziś na terenie włoskiego miasta Capaccio, dawniej stanowiło grecką kolonię. Było istotną częścią tak zwanej Magna Graecia, Wielkiej Grecji, czyli skolonizowanych przez starożytnych Greków terenów dzisiejszych Włoch.

Paestum dawniej nazywano Posejdonią, oczywiście ku czci Posejdona, greckiego boga mórz. Miasto założone zostało w VII wieku p.n.e. przez przybyszów z Sybaris, a w 273 roku p.n.e. na dobre przejęte zostało przez Rzymian, którzy nadali mu jego dzisiejszą nazwę. Czasy świetności tego miejsca trwały aż do wylewu pobliskiej rzeki Salso, który stopniowo zmuszał mieszkańców do opuszczania miasta, aż do IX wieku n.e., kiedy to zupełnie opustoszało.

Dziś Paestum to wyjątkowe stanowisko archeologiczne dające świadectwo starożytnej, greckiej kultury i architektury w sposób nie gorszy niż ateński Akropol. Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 roku przyciąga corocznie tłumy turystów, zwłaszcza tych zafascynowanych antyczną architekturą.

Park archeologiczny Paestum

Park archeologiczny Paestum to nie bez przyczyny jeden z najwspanialszych tego typu obiektów w Europie. Wszystkie pozostałości, jakie obejmuje, mimo tego, że liczą ponad 2500 lat, zachowały się w niezwykle dobrym stanie, czemu nie zaprzeczy nikt, kto poświęci dawnej Posejdonii choć trochę uwagi. 

Park archeologiczny Paestum
Park archeologiczny Paestum

Wśród wielu znajdujących się tam, fascynujących obiektów, zdecydowanie największą sławą cieszą się trzy znakomicie zachowane świątynie, z których jedną poświęcono Atenie, a dwie pozostałe Herze. Każda z nich utrzymana jest w stylu doryckim. Budowlę ku czci Ateny, greckiej bogini mądrości i wojny, nazywa się dziś także świątynią Ceresa. Niestety turyści mogą obejrzeć jedynie jej zewnętrzną kolumnadę, gdyż pozostała część konstrukcji, służącej w średniowieczu jako chrześcijański kościół, nie przetrwała do dziś.

Pierwsza świątynia Bogini Hery, żony Zeusa, jest najstarszą zachowaną budowlą Paestum i nazywana jest także Bazyliką. Pochodzi z VI wieku p.n.e. i zachwyca zwiedzających wielkich rozmiarów doryckimi kolumnami, których wzdłuż krańców świątyni jest aż 27. Tuż obok niej znajduje się Świątynia Hery II, nosząca alternatywne miano Świątyni Neptuna. Pochodzi ona z 450 roku p.n.e. i jest zdecydowanie największą i najlepiej zachowaną ze wszystkich. Dwa rzędy dwupiętrowych kolumn pierwotnie dzieliły zewnętrzną kolumnadę od wewnętrznej komnaty, gdzie przechowywany był posąg świątynnego bóstwa. 

Wokół zarysu dawnego Forum, serca Posejdonii, możecie zobaczyć także ruiny innych konstrukcji, głównie dawnych budynków mieszkalnych, które z pomocą odrobiny fantazji pozwolą Wam zrekonstruować w myślach całe, starożytne, tętniące życiem miasto. Ciekawym punktem, który wyjątkowo dobrze zniósł próbę czasu, jest amfiteatr, niegdyś służący jako centrum rozrywki i miejsce spotkań mieszkańców. 

Muzeum Archeologiczne Paestum

Oprócz samego stanowiska archeologicznego w skład kompleksu wchodzi Muzeum Archeologiczne Paestum. Na przestrzeni wielu sal umieszczonych na dwóch piętrach umożliwia ono zwiedzającym obejrzenie przedmiotów odnalezionych w procesie odkrywania ruin miasta.

Jednym z najważniejszych zabytków Muzeum Archeologicznego Paestum jest malowidło grobowe datowane na V wiek p.n.e
Jednym z najważniejszych zabytków Muzeum Archeologicznego Paestum jest malowidło grobowe datowane na V wiek p.n.e

Muzeum pozwala poznać odzyskane z Posejdonii rzeźby, płaskorzeźby, doskonale zakonserwowane malowidła i przedmioty użytku codziennego. Najważniejszym eksponatem Muzeum Archeologicznego Paestum jest jednak prawdopodobnie malowidło grobowe z V wieku p.n.e., uwieczniające imponujący skok do wody. Utrwalony na rycinie skoczek, którego czyn przez niektórych jest interpretowany jako przejście ze świata żywych do krainy śmierci, dziś stanowi symbol całego Paestum. 

Informacje praktyczne

Paestum na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY