Muzeum Picassa w Paryżu

Choć jedno z najbardziej zanych muzeów poświęconych sztuce Picassa znajduje się w Maladze (Museo Picasso Málaga), to również w Paryżu odnajdziemy miejsce, w którym zgromadzono ogromną kolekcję dzieł tego słynnego kubisty.

Muzeum Picassa w Paryżu zostało otwarte w 1985 roku w zabytkowym, XVII-wiecznym budynku Hôtel Salé, który wcześniej pełnił kilka innych funkcji (znajdował się tu hotel, ambasada, a nawet szkoła). Cała ekspozycja liczy około 5000 dzieł pochodzących z różnych okresów twórczości Picassa. Łącznie podziwiamy więc prace powstałe na przestrzeni blisko 80 lat jego działalności artystycznej. 

Zobaczymy tu obrazy, grafiki, rzeźby, kolaże, ceramikę i instalacje, które odegrały istotną rolę w rozwoju i twórczości Picassa. Większość eksponatów towarzyszyła mu aż do śmierci i pochodzi z prywatnych zbiorów rodziny. Przekazanie ich do muzeum było w dużej mierze podyktowane kwestiami finansowymi. Po śmierci artysty, rodzina została obciążona ogromnym podatkiem od spadku, który spłaciła, przekazując część zbiorów do muzeum.


WARTO WIEDZIEĆ: W Muzeum Picassa w Paryżu zobaczymy także dzieła innych twórców, które znajdowały się w prywatnej kolekcji artysty. Należą do nich m.in. obrazy takich malarzy jak: Henri Matisse, Paul Cézanne, Auguste Renoir, Edgar Degas, czy Georges Braque.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Picassa w Paryżu najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: 5 Rue de Thorigny, 75003 Paris, Francja
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 9:30-18:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Picassa na mapie

Odkryj Francję

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY