Muzeum Picassa w Maladze
5 (100%) 1 vote

Malaga położona na malowniczym wybrzeżu Costa del Sol to miasto, w którym urodziło się kilka bardzo istotnych dla kultury Hiszpanii osób. Jedną z nich był Pablo Picasso.

Wnętrze Muzeum Picassa w Maladze, fot. www.museopicassomalaga.org
Wnętrze Muzeum Pablo Picasso w Maladze, fot. www.museopicassomalaga.org

Muzeum Picassa w Maladze (Museo Picasso Málaga) położone jest w samym centrum miasta. Prezentuje stałą kolekcję prac artysty, które powstały na przełomie 80 lat jego życia. W obiekcie prezentowane są także wystawy czasowe, których tematyka bywa bardzo szeroka.

Historia Muzeum

Museo Picasso Málaga zostało założono w październiku 2003 roku. Jego celem było stworzenie przestrzeni ekspozycyjnej prezentującej dzieła tego wybitnego malarza. Duży udział w stworzeniu stałej kolekcji muzeum mieli Christine i Bernard Picasso – synowa oraz wnuk Picassa. To oni przekazali ogromną część prac, które możemy podziwiać dziś w tym miejscu.

Mujer con los brazos levantados (1936)
Mujer con los brazos levantados (1936), Muzeum Picasso w Maladze

W skład kolekcji wchodzi ponad 230 dzieł, które zostały stworzone w latach 1892-1972. Wszystko to rozmieszczone w 11 salach pozwala zaobserwować, w jaki sposób Picasso łamał stare kanony sztuki i nadawał swym pracom całkiem nowych znaczeń. Dotyczy to oczywiście nie tylko obrazów. Pablo Picasso był artystą wszechstronnym i choć kojarzony jest głównie z malarstwem, to z powodzeniem realizował się także w grafice, rzeźbie i ceramice.

Najbardziej znane dzieła, które zobaczymy w Muzeum Picassa w Maladze to: “Madre y niño”, “Composición”, “Mujer con los brazos levantados”, “Acróbata”, “Olga Khokhlova con mantilla” oraz “Insecto”.

WARTO WIEDZIEĆ: W Muzeum obowiązuje całkowity zakaz robienia i zdjęć i nagrywania wideo. Ekspozycja jest monitorowana i pilnowana przez dobrze skomunikowaną ochronę. Wszelkie próby sięgnięcia po aparat zakończą się w najlepszym razie upomnieniem, a w najgorszym – wyproszeniem z muzeum.

Pałac Buenavista (Palacio de Buenavista)

Patio i krużganki w Palacio de Buenavista
Patio i krużganki w Palacio de Buenavista

Muzeum Picassa w Maladze znajduje się w zabytkowym budynku Palacio de Buenavista wybudowanym w pierwszej połowie XVI wieku. Miejsce to nosi tytuł Pomnika Narodowego od 1939 roku.

Do wnętrza zaprasza nas kamienna fasada. W środku możemy podziwiać piękne patio oraz krużganek z renesansowymi arkadami. Ten styl dominuje w całej architekturze tego budynku. Gdzieniegdzie znajdziemy także nawiązania do sztuki mudéjar oraz stylu plateresco

Muzeum Picassa w Maladze – Informacje praktyczne

Inne ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

 

Zobacz także inne ciekawe miejsca w Andaluzji

Andaluzja to region, który zaskoczy Cię ilością wspaniałych miast, atrakcji i zabytków. Dla niektórych to najlepszy region w Hiszpanii na wakacje niemal o każdej porze roku. Odkryj miejsca, które cieszą się największą popularnością:  
Popularne miasta w Andaluzji
   
Zabytki i atrakcje w Andaluzji
   

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Magda Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Magda
Magda

Jakie kursy hiszpańskiego polecacie w Maladze? Interesuje mnie kurs hiszpańskiego na poziomie A2/B1. Może znacie też jakieś tanie hotele dla studentów? 😉