Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMuzeum Carmen Thyssen w Maladze i słynna kolekcja dwóch baronów

Muzeum Carmen Thyssen w Maladze i słynna kolekcja dwóch baronów

W samej Maladze znajduje się aż 12 muzeów, ale przy ograniczonym czasie zwiedzania trzeba się na coś zdecydować. Wybór powinien paść na Museo Carmen Thyssen Malaga.

Stosunkowo nowo powstałe w 2011 roku muzeum znajdziecie w renesansowym Palacio de Villalón. Zabierze Was ono w podróż przez dziewiętnastowieczną oraz dwudziestowieczną Hiszpanię ukazując obrazy przynależące do słynnej kolekcji baronów Carmen i Borja Thyssen-Bornemiszów.

Kolekcja Museo Carmen Thyssen Málaga

Wchodzimy i zatapiamy się w pierwszej wystawie rozpościerającej przed nami romantyczne widoki Hiszpanii oraz sceny z życia będące przykładem malarstwa kostumbrystycznego. Nazwa tego kierunku odnoszącego się zarówno do literatury, jak i sztuki pochodzi od hiszpańskiego słowa costumbre, czyli obyczaj. I tak na obrazach dostrzeżemy wiernie odwzorowane tradycje, uzusy oraz obrzędy, w tym oczywiście fiesty, które są obecne w życiu Hiszpanów do dzisiaj!

Andaluzja na płótnie

Szczególnym pięknem wyróżniają się obrazy Vista de Cadiz, Puerto de Malaga Manuela Barróna y Carrillo oraz Playa de Estepona con la vista del Penon de Gibraltar Fritza Bambergera. Żeby zrozumieć lepiej fenomen obecnych fiest zatrzymajmy się na chwilę przy Feria de Sevilla Joaquina Domingueza Becquera, La Feria de Córdoba Julia Romero de Torresa, Una cofradía pasando por la calle Genova, Sevilla Alfreda Dehodencqa. Zobaczymy wówczas korzenie dziedzictwa, które obecnie Hiszpanie wciąż kultywują  z wielką dumą.

WARTO WIEDZIEĆ: Kolekcja Muzeum Carmen Thyssen w Maladze w większości obrazuje folklor i codzienność Andaluzji, jednak znajdziemy tu również krajobrazy Madrytu czy Walencji z XVII wieku.

Pejzaże naturalistyczne

Pierwsze piętro otworzy przed nami moc naturalistycznych pejzaży w stylu Precieux, a także kolekcję pt. „Starzy mistrzowie”. W drugiej połowie XIX wieku zainteresowanie tematami codziennymi i pięknymi widokami nie ustawało. Dzieła uległy jednak modernizacji, którą spopularyzował Mariano Fortuna. Jego obraz pod tytułem Corrida de toros. Picador herido (Walka byków. Ranny picador) znajdziemy właśnie w Muzeum Carmen Thyssen w Maladze. Dostrzeżemy, iż charakteryzuje się małym formatem, pełnym kolorów, impresji oraz dbałości o szczegóły. Tym stylem zaczęli podążać również inni artyści, tacy jak Jose Benlliure czy Emilio Sara, których dzieła zdobią ściany muzeum.

Koniec wieku

Zatrzymujemy się w czasie i przechodzimy na kolejne piętro prezentujące kolekcję „Koniec wieku”. Ujawnia ona okres, kiedy hiszpańskie malarstwo zaczęło podporządkowywać się trendom międzynarodowym. Wraz z nimi zostały położone podwaliny nowoczesności i awangardy w technikach malarskich. Dzieła są bardziej innowacyjne oraz odważne. Głównym reprezentantem jest tu Joaquin Sorolla (Rocas de Jávea y el bote blanco), który dodał światła oraz optymizmu hiszpańskiemu malarstwu oraz Dario de Regoyos (Los almendros en flor), który poświęcił się przelewaniu na płótno wizji „czarnej Hiszpanii”.

Informacje praktyczne

Muzeum zdecydowanie spodoba się wszystkim pasjonatom Hiszpanii, a w szczególności Andaluzji. Każdy może dowiedzieć się więcej o prezentowanej kolekcji dzięki audioprzewodnikom, które przybliżają historię obrazów. Zarezerwujcie sobie na zwiedzanie około 1,5 godziny plus 20 minut na pyszną kawę w restauracji na parterze. Nie planujcie natomiast wizyty w poniedziałki, ponieważ muzeum jest wtedy zamknięte.

A jeśli nie wystarczyło Wam czasu na dokładne przestudiowanie każdego dzieła, nic straconego! Każde z nich możecie oglądnąć jeszcze raz w domowym zaciszu poprzez wirtualne zwiedzanie dostępne na stronie internetowej Muzeum.

  • Bilet wstępu do Muzeum Carmen Thyssen Malaga najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia muzeum: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-20:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
  • Adres: Plaza Carmen Thyssen – C/Compañía 10, 29008 Málaga
  • Kup Bilety na GetYourGuide

Museo Carmen Thyssen Málaga na mapie

Zobacz także: Muzeum Picassa w Maladze

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY