Lugo – Miasto z przeszłością

Lugo to pod względem ludności niespełna 100-tysięczne miasto położone w regionie Galicja. Może się ono poszczycić wyjątkowo ciekawą historią sięgającą czasów starożytnych.

Najprawdopodobniej miasto zostało założone przez Celtów i nazwane na cześć ich boga słońca – Lugos. Osadę celtycką w późniejszych czasach podbili Rzymianie i znacznie rozbudowali, co sprawiło, że Lugo szybko przekształciło się w jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w tej części Europy. O niezwykłej przeszłości tego miejsca świadczą liczne zabytki. Poniżej znajdziesz najciekawsze z nich.

Mury miejskie

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od świetnie zachowanych murów wzniesionych przez Rzymian między II a III wiekiem naszej ery. Jeszcze w X wieku ochroniły one mieszkańców Lugo przed inwazją Normanów.

Mury miejsce w Lugo, Hiszpania
Mury miejsce w Lugo, Hiszpania

Obwarowania mają ponad 2 km długości i otaczają całą Starówkę, a można się na nie dostać przez schody znajdujące się przy bramach wejściowych. Wejście jest darmowe, a spacer po nich zajmuję mniej niż pół godziny.

Pozostałości rzymskie

Innym zabytkiem nierozerwalnie związanym z historią miasta są rzymskie łaźnie usytuowane na zewnątrz murów, nad brzegami rzeki Minho. Ich pozostałości można zobaczyć, wchodząc na teren Balneario (uzdrowiska z gorącymi źródłami). Kolejnym miejscem nawiązującym do rzymskiej przeszłości Lugo jest most, który pomimo licznych rekonstrukcji (w wieku XII, XIV i XVIII) służy do dnia dzisiejszego jako przejście dla pieszych i od niedawna został również udostępniony dla samochodów.

Catedral de Santa María

Katedra w Lugo, Hiszpania
Katedra w Lugo, Hiszpania

Katedra w Lugo prezentuję niezwykle ciekawą mieszankę stylów architektonicznych. Jej budowa rozpoczęła się w 1129 roku i z tego okresu pochodzi północny, romański portal oraz przedsionek z figurką Chrystusa błogosławiącego. Fasada główna kościoła została wzniesiona w stylu neoklasycystycznym. W XVIII wieku dobudowano wspaniałą barokową fasadę i dwie wieże.

Odwiedzając to miejsce, warto zwrócić szczególną uwagę na Capilla de Nuestra Señora de Ojos Grandes (Kaplica Madonny o Wielkich Oczach), zaprojektowaną przez Fernanda Casas y Novóa, twórcę fasady świątyni z Santiago de Compostela. Wnętrze Katedry w Lugo stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów baroku galisyjskiego. Szczególną czcią otacza się tam XII-wieczną, alabastrową figurkę Matki Bożej.

Museo Provincial

Jeśli zwiedzicie już wszystkie zabytki w Lugo, nie odchodząc daleko od tematu historycznych budowli, warto wstąpić do darmowego Museo Provincial, które ma swoją siedzibę na Starówce, przy Plaza de Santo Domingo. Można tam zobaczyć bogate zbiory, obejmujące dzieła sztuki starożytnej, obrazy, sztychy, monety, ceramikę i galisyjskie rękodzieło artystyczne. Szczególnie ciekawie prezentuję się replika typowej wiejskiej kuchni.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY