Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechNarodowe Muzeum Etruskie w Rzymie i tajemnice dawnej cywilizacji

Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie i tajemnice dawnej cywilizacji

Lubicie historyczne zagadki? Z pewnością zaintrygują Was te krążące wokół Etrusków. Lud ten rozwijający się w epoce żelaza był wyjątkowy pod wieloma względami. Dlaczego? Narodowe Muzeum Etruskie uchyli przed Wami rąbka tajemnicy.

Narodowe Muzeum Etruskie w Rzymie (wł. Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia) to muzeum przekrojowo pokazujące historię cywilizacji etruskiej, która zamieszkiwała północne Włochy od VII w. p.n.e. do I w. n.e. Muzeum powstało w celu zgromadzenia wszystkich artefaktów poprzedzających cywilizację rzymską, które udało się wydobyć w północnej części dzisiejszego terytorium Lacjum.

Narodowe Muzeum Etruskie w pałacu Villa Giulia – krótka historia powstania

Muzeum cywilizacji etruskiej mieszczące się pod adresem Piazzale di Villa Giulia 9 powstało w 1889 roku z inicjatywy włoskiego archeologa i polityka – Felice Barnabei. Z czasem kolekcja poszerzała się o nowe znaleziska archeologiczne, aż Muzeum Etruskie w Villa Giulia stało się najważniejszą instytucją świadczącą o cywilizacji etruskiej.

WARTO WIEDZIEĆ: Część kolekcji znajduje się w pobliskiej Villa Poniatowski przynależącej do księcia Stanisława Poniatowskiego. Bilet wstępu do muzeum upoważnia również do jej zobaczenia.

Villa Giulia

Villa Giulia, w której mieści się Narodowe Muzeum Etruskie, jest miejscem z bogatą historią
Villa Giulia, w której mieści się Narodowe Muzeum Etruskie, jest miejscem z bogatą historią

Sam budynek, w którym mieści się Narodowe Muzeum Etruskie, przyciąga swoją historią. Renesansowa Villa Giulia została wzniesiona przez papieża Juliusza III w latach 1550-1555 i od jego imienia pochodzi nazwa budowli. Rezydencja należała do nieruchomości papieskich aż do 1870 roku, kiedy to w ramach narodowych inicjatyw zjednoczeniowych została przejęta przez Królestwo Włoch. Ulokowana na północy dzisiejszego miasta Rzym, stanowi wraz z pobliską Villa Borghese urokliwy zakątek idealny na spacer.

Muzeum Etruskie w Villa Giulia ma bogate zbiory eksponatów odnalezionych podczas badań w rejonie Tybru i Morza Tyrreńskiego
Muzeum Etruskie w Villa Giulia ma bogate zbiory eksponatów odnalezionych podczas badań w rejonie Tybru i Morza Tyrreńskiego

Muzeum Etruskie w Villa Giulia i jego zbiory

Cenne eksponaty wydobyte podczas badań rzeki Tybr i Morza Tyrreńskiego, które posiada Narodowe Muzeum Etruskie w Villa Giulia to m.in.:

  • Sarkofag małżonków – wykonany z terakoty grób datowany na 520 rok p.n.e. uwieczniający małżonków biorących udział w pośmiertnej uczcie,
  • Statua Apollina z Wejów, Centaura z Vulci – rzeźba pochodząca z VI w. p.n.e. ukazująca wpływ mitologii greckiej na Etrusków,
  • Cista Ficoroni z Palestriny – pochodzący z IV w. p.n.e. pojemnik na przybory toaletowe wykonany z brązu.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Narodowego Muzeum Etruskiego najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Piazzale di Villa Giulia 9, 00196 Roma RM, Włochy
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz 9:00-20:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Narodowe Muzeum Etruskie na mapie

Odkryj region Lacjum

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY