Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechRzym - Stolica Włoch i miasto pełne starożytnych zabytków

Rzym – Stolica Włoch i miasto pełne starożytnych zabytków

Ile czasu potrzeba, aby zwiedzić Rzym? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, biorąc pod uwagę ilość ciekawych miejsc, które na każdym kroku czekają na odkrycie.

Główne atrakcje w Rzymie skupiają się oczywiście wokół zabytków, pamiątek starożytności, które przetrwały do czasów dzisiejszych w lepszym lub w nieco gorszym stanie. W tym artykule poznasz miejsca zaliczane do absolutnych must-see, na których zwiedzenie powinien wystarczyć Ci wystarczyć około tydzień czasu.

Koloseum

Zacznijmy od bezsprzecznego symbolu Rzymu, który opisywany jest przez każdy przewodnik turystyczny i bez którego trudno wyobrazić sobie zwiedzanie tego miasta. Jak przystało na swoją nazwę, chlubą Koloseum są jego ogromne rozmiary.

Koloseum - największa atrakcja w Rzymie
Koloseum – największa atrakcja w Rzymie

Obwód mierzący 527 m, wysokość sięgająca 48,5 m (pierwotnie 52 m) i powierzchnia areny równa 3357 m2 to liczby, które robią wrażenie. Wrażenie robi też krwawa historia tego miejsca, a konkretnie – tysiące ofiar (ludzi i zwierząt), które ginęły podczas “spektakli”. To wszystko zaś kontrastujące z niezwykle kunsztowną architekturą, marmurem, złotymi zdobieniami i inżynieryjnymi innowacjami dawnych czasów w postaci ukrytych podnośni i klap, które raz po raz zaskakiwały uczestników walk i samych widzów.

Forum Romanum

Forum Romanum w Rzymie
Forum Romanum – największe atrakcje w Rzymie

Ten najstarszy plac w Rzymie to miejsce, w którym w okresie cesarstwa koncentrowało się życie mieszkańców miasta. Duża ilość świątyń i budynków użyteczności publicznej sprawiały, że Forum Romanum było świadkiem wielu wystąpień, manifestacji, procesji, egzekucji czy pogrzebów. Skoro mowa o tych ostatnich warto wspomnieć, że tymi samymi uliczkami, którymi dziś dziarsko przemierzają turyści, w 44 r. p.n.e. podążał orszak żałobny Juliusza Cezara. To co dziś możemy zobaczyć na Forum Romanum to przede wszystkim pozostałości dawnych budowli – ruiny świątyń, pojedyncze kolumny i łuki. Do upadku tego miejsca doszło wskutek wielu czynników, takich jak: zdobycie Rzymu przez Wizygotów (410 r.), trzęsienie ziemi (851 r.), czy pozyskiwanie z dawnych budowli kamienia do wznoszenia innych budynków w okresie średniowiecza.

Siedem wzgórz Rzymu

Siedem wzgórz Rzymu - widok na wzgórze Kapitol z Zamku św. Anioła
Siedem wzgórz Rzymu – widok na wzgórze Kapitol z Zamku św. Anioła

Zarówno w rzymskiej mitologii, jak i w podaniach historycznych często możemy natknąć się na informację, że Rzym został zbudowany na siedmiu wzgórzach. To na nich miały powstać pierwsze osady, a w późniejszym czasie – kluczowe budowle starożytnego świata. Kapitol, Palatyn, Celius, Eskwilin, Wiminał i Kwirynał to sześć wzgórz, które otaczają wspomniane wcześniej Forum Romanum. Siódme wzgórze to Awentyn wysunięty najbardziej na południe miasta.

Panteon

Panteon w Rzymie
Panteon w Rzymie

Kolejny słynny zabytek w Rzymie, którego początku sięgają  27 r. p.n.e. U swoich podwalin Panteon był świątynią dedykowaną siedmiu bóstwom planetarnym: Słońcu, Księżycowi, Merkuremu, Wenus, Marsowi, Saturnowi i Jowiszowi. Mimo swej długiej i dość burzliwej historii (np. pożar w 80 r.) budowla przetrwała do czasów wspołczesnych w bardzo dobrym stanie. Obecnie znajduje się w niej katolicki kościół Najwiętszej Marii Panny od Męczenników (Chiesa di Santa Maria ad Martyres).

Zamek Świętego Anioła

Zamek św. Anioła w Rzymie
Zamek św. Anioła w Rzymie

Historia tego miejsca nie jest tak typowa, jak mogłoby się wydawać. Wzniesiona w II wieku budowla miała pełnić funkcję mauzoleum cesarza Hardriana. W późniejszym czasie przekształcono go jednak w więzienie, natomiast w 590 roku nadano mu miano zamku. A konkretnie Zamku Świętego Anioła ze względu na anioła ogłaszającego koniec zarazy w Rzymie, który według podań miał się ukazać na szczycie twierdzy. Dziś miejsce to jest udostępnione do zwiedzania, a podczas wycieczki zobaczymy dawne pomieszczenia mieszkalne przeznaczone dla papieża, cele więzienne oraz taras widokowy z piękną panoramą Rzymu

CIEKAWOSTKA: Zamek św. Anioła jest połączony tajnym przejściem z Watykanem.

Galeria Borghese

Galeria Borghese w Rzymie
Galeria Borghese w Rzymie

W poszukiwaniu sztuki najwyższych lotów, warto udać się do Galerii Borghese. Znajdziemy w niej dzieła pochodzące z prywatnej kolekcji kardynała Scpione Borghese. Wśród najciekawszych dzieł znajdują się tutaj:

  • “Święty Hieronim”,  “Św. Jan Chrzciciel”, “Bachus” Caravaggia,
  • “Złożenie do grobu”, “Kobieta z jednorożcem”, “Portret młodego mężczyzny” Rafaela, 
  • “Ostatnia wieczerza” Jacopa Bassano,
  • “Św. Dominik” Tycjana,
  • “Zuzanna i starcy” Petera Paula Rubensa.

Bioparco di Roma – Ogród zoologiczny w Rzymie

Bioparco di Roma - Ogród zoologiczny w Rzymie
Bioparco di Roma – Ogród zoologiczny w Rzymie

Otwarty w 1991 r. ogród zoologiczny w Rzymie zajmuje powierzchnię 18 ha i jest położony na terenie Ogrodów Borghese. Mieszka tutaj ponad 1100 zwierząt z około 220 gatunków. Bioparco di Roma to miejsce, które odzwierciedla bardziej ekologiczną wizję prowadzenia zoo. Jego celem nie jest bowiem tylko przetrzymywanie zwierząt ku uciesze odwiedzających, ale przede wszystkim praca skupiająca się wokół zachowania zagrożonych gatunków.

Dzielnica Trastevere (Zatybrze)

Trastevere (Zatybrze) - Dzielnica Rzymu
Trastevere (Zatybrze) – Dzielnica Rzymu

Co powiecie na wizytę w najmodniejszej dzielnicy Rzymu? W przeszłości Zatybrze zamieszkiwane było przez rolników i hodowców bydła, później przez rzemieślników, a jeszcze później przez artystów i poetów. Dziś awangardowy charakter tego miejsca sprawia, że jest ono chętnie odwiedzane także przez turystów. Odbywające się wieczorami jarmarki to okazja do zakupu oryginalnego rękodzieła. Zajrzeć warto także na plac Piazza Santa Maria in Travstevere, gdzie  znajduje się najstarsza fontanna w Rzymie wzniesiona około 212-222 r.

Katakumby św. Kaliksta (Catacombe di San Callisto)

Katakumby św. Kaliksta w Rzymie
Katakumby św. Kaliksta w Rzymie

Jeśli lubicie nieco mroczne klimaty, z pewnością zainteresują Was Katakumby Śwętego Kaliksta. To najważniejsze i zarazem największe tego typu miejsce w Rzymie. Katakumby są częścią nekropolii, która w całoci zajmuje około 15 ha powierzchni. To miejsce pochówku wielu męczenników i kilkunastu papieży. Groby tych ostatrnich znajdują się w tzw. Krypcie Papieży nazywanej też Małym Watykanem.

Watykan

Plac św. Piotra w Watykanie
Plac św. Piotra w Watykanie

Pozostając przy tematyce religijnej, nie możemy zapomnieć o Watykanie. To najmniejsze państwo świata położone jest w samym sercu Rzymu. Kluczowe zabytki, które tu znajdziemy są oczywiście bezpośrednio związane z religią chrześcijańską i należą do nich: Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika św. Piotra oraz Plac św. Piotra gromadzący wiernych podczas papieskiej homilii.

Pozostałe atrakcje w Rzymie

  • Popularne place: Piazza Venezia, Piazza di Spagna, Piazza del Popolo, Piazza Navona
  • Zabytki sakralne: Bazylika Santa Maria in Cosmedin. Bazylika Matki Boskiej Większej, Nazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika św. Pawła za Murami
  • Campo de’ Fiori
  • Fontanna di Trevi
  • Via Appia Antica

Odkryj region Lacjum

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY