Strona głównaAtrakcje we WłoszechZabytki we WłoszechPałac Laterański - Stolica Apostolska poza Watykanem

Pałac Laterański – Stolica Apostolska poza Watykanem

Ściany tego miejsca wręcz pachną historią, podziemia kryją niedostępne dla turystów tunele, a my tylko możemy się domyślać, ile jeszcze tajemnic kryje przed nami Pałac Laterański!

Pałac Laterański, zwany także Pałacem Papieskim, to jedna z rezydencji papieskich, znajdujących się na terenie Rzymu, będącego kolebką chrześcijaństwa. Budowla przy Piazza San Giovanni w Rzymie swoją nazwę zaczerpnęła od Lateranu – zespołu architektoniczno-urbanistycznego, na którego obszarze znajduje się również Bazylika św. Jana. To tu podpisano pakty laterańskie z państwem włoskim, na podstawie których Pałac Laterański otrzymał status eksterytorialności.

Pałac Laterański i jego historia

Tereny Lateranu, zanim przeszły we własność Stolicy Apostolskiej, należały do rodu Lateranus. Dopuścił się on zdrady wobec cesarza Nerona, a tym samym został wygnany. Ich ziemie przeszły w ręce chrześcijan, którzy postanowili podarować to miejsce Bogu, budując fundament Bazyliki San Giovanni in Laterano, czyli pierwszej chrześcijańskiej bazyliki i obecnie jednej z czterech bazylik pontyfikalnych.

Od tego czasu Pałac Laterański był siedzibą rozwijającej się Stolicy Apostolskiej aż do XIV wieku. Szczególną troską otoczono go podczas pontyfikatu Innocentego III. Ciąg niefortunnych zdarzeń – pożar Bazyliki św. Jana, konflikt z królem – spowodowały, że siedzibę papieży tymczasowo przeniesiono do Awinionu. Po powrocie z „niewoli awiniońskiej” (1309-1377) Bazylika św. Jana znów została strawiona ogniem.

Wówczas też zdecydowano, iż rezydencja papieży zostanie przeniesiona do Watykanu, który nie tylko był położony w dogodniejszej lokalizacji (wzgórze gwarantowało bezpieczeństwo), ale także to tam znajdował się grób Piotra – pierwszego papieża. Pałac Laterański wraz z wieloma innymi budynkami na Piazza San Giovanni podlegał jednak wciąż biskupowi Rzymu, a nie państwu włoskiemu.

W Pałacu Laterańskim znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki sakralnej
W Pałacu Laterańskim znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki sakralnej

Papieskie Muzeum Starożytności Chrześcijańskich

Po wielu latach Pałac Laterański został udostępniony zwiedzającym. Mieści się tu Papieskie Muzeum Starożytności Chrześcijańskich zwane również Historycznym Muzeum Watykańskim. W 2021 roku nastąpiło historyczne wydarzenie. Pałac Laterański otworzył po raz pierwszy w historii, drzwi dziesięciu sal reprezentacyjnych rezydencji papieskich, które przez ponad tysiąc lat były domem papieży. Dziś można je zobaczyć na własne oczy podczas wycieczek prowadzonych przez Siostry Misjonarki Objawienia Bożego.

Zabytki na Lateranie

„Dom Biskupa Rzymu” jak powszechnie zwany jest Pałac Laterański wraz z wieloma innymi budynkami tworzą na Piazza di San Giovanni in Laterano cały kompleks papieski, w skład którego wchodzą: Bazylika św. Jana na Lateranie (wł. Basilica di San Giovanni in Laterano), Kaplica św. Wawrzyńca, Święte schody, Triclinium Leoninum, Baptysterium Laterańskie, Obelisk Laterański oraz Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy.

Informacje praktyczne

Pałac Laterański na mapie

Odkryj region Lacjum

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY