Strona głównaWatykanAtrakcje w Watykanie

Atrakcje w Watykanie

Spędzasz zatem wakacje w Rzymie. Masz już za sobą wizytę w Koloseum, Forum Romanum, Panteonie i zastanawiasz się co dalej? A co powiesz na odwiedziny państwa w państwie?

Atrakcje w Watykanie skupione są oczywiście wokół religii chrześcijańskiej. Faktem jest jednak, że architektoniczny i artystyczny splendor wielu miejsc zasługuje na uwagę nie tylko wśród osób wierzących, ale także wśród wszystkich, którzy interesują się szeroko pojętą sztuką.

Ciekawostki o Watykanie

Watykan to najmniejsze państwo świata. Ze swoją powierzchnią 0,44 km2 w całości mieści się w samym sercu Rzymu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów i równie niewielkiej liczby ludności (około 800 osób) kraj ten posiada własne media, stację kolejową, a także prawo do bicia własnej monety. Temat tej ostatniej jest szczególnie ciekawy. Mimo że Watykan nie należy do Unii Europejskiej, to obowiązującą walutą jest właśnie Euro. Co więcej, awersy watykańskich monet euro opatrzone są inskrypcją „Città del Vaticano” i w zależności od serii przedstawiają np. wizerunki papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI, czy Franciszka.

Muzea Watykańskie

Schody Bramante w Muzeach Watykańskich
Schody Bramante w Muzeach Watykańskich

Jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby odwiedzić ponad 50 galerii i sal muzealnych. A właśnie tyle z nich mieści kompleks Muzeów Watykańskich. Każde z nich porusza nieco inną tematykę, choć jak nietrudno się domyślić wspólnym mianownikiem wszystkich zgromadzonych tu dzieł jest religia chrześcijańska. Kluczową część Muzeów Watykańskich stanowi Pinakoteka, w której zobaczymy obrazy światowych mistrzów takich jak: Leonardo da Vinci, Giotto di Bondone, Perugino, Rafael, Caravaggio, czy Tycjan.

Kaplica Sykstyńska

"Stworzenie Adama" - fragment fresku Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej
„Stworzenie Adama” – fragment fresku Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej

Wybudowana w XV wieku Kaplica Sykstyńska to jedno z najważniejszych miejsc dla wszystkich chrześcijan. To tutaj podejmowane są decyzje odnośnie wyboru nowego papieża. Tutaj też możemy podziwiać majestatycznej wielkości freski autorstwa Michała Anioła.

Bazylika św. Piotra

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie

Nazwa bazyliki św. Piotra nie jest przypadkowa, ponieważ została ona wzniesiona w miejscu, w którym pochowane są zwłoki tego apostoła i w którym początkowo stała tylko niewielka kapliczka. Wzniesiona w XVII wieku świątynia to dziś kluczowe miejsce dla wszystkich chrześcijan odwiedzających Watykan. Miejsce to warto odwiedzić jednak także z uwagi na jego majestat architektoniczny. Wnętrze bazyliki o powierzchni 23 tys m2 jest w stanie pomieścić ponad 53 tys. wiernych! Oprócz kilkuset posągów, ponad 40 ołtarzy, blisko 900 kolumn, licznych grobowców i sarkofagów, możemy podziwiać tu także wiele dzieł cieszących się światową sławą jak na przykład „Pieta” Michała Anioła.

WARTO WIEDZIEĆ: Wewnątrz bazyliki św. Piotra w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grobowiec papieża Jana Pawła II.

Ogrody Watykańskie

Ogrody Watykańskie
Ogrody Watykańskie

Założone w XIII wieku Ogrody Watykańskie zajmują obecnie około połowę powierzchni całego Watykanu. Trudno wyobrazić sobie wizytę w tym państwie-mieście bez odwiedzin także i w tym miejscu. Tym bardziej, że jego zwiedzanie może być całkiem ciekawe. Oprócz pięknych obszarów zielonych stylizowanych na ogrody włoskie, francuskie, czy angielskie, zobaczymy tu także wiele perełek architektonicznych pochodzących z czasów panowania różnych papieży.

Audiencja papieska

Bazylika św. Piotra w Watykanie
Bazylika św. Piotra w Watykanie

Zwiedzanie zwiedzaniem, ale prawdopodobnie najbardziej emocjonującym wydarzeniem dla większości chrześcijan odwiedzających Watykan jest spotkanie z papieżem. Nie jest to jednak atrakcja, dostępna na wyciągnięcie ręki. Audiencje odbywają się tylko w wybranych dniach miesiąca i aby dobrze się do nich przygotować, najlepiej wziąć udział w zorganizowanej wycieczce, którą możecie na tej stronie. Otrzymacie wówczas przydatne wskazówki (np. dotyczące odpowiedniego stroju) oraz będziecie mieli zagwarantowane wejście na audiencję papieską w wybranym przez siebie dniu.

Odkryj region Lacjum

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY