Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSádaba - Miasteczko w komarce Cinco Villas

Sádaba – Miasteczko w komarce Cinco Villas

Nie każda wycieczka do Hiszpanii musi kończyć się leżeniem na plaży. Czasem lepiej wynająć samochód i wybrać się tam, gdzie nie sięgają przewodniki turystyczne…

Sádaba to jedno z pięciu głównych miasteczek tworzących komarkę Cinco Villas. Od stolicy Aragonii (Saragossy) dzieli je zaledwie 100 km, dzięki czemu jest to miejsce idealnie nadające się chociażby na jednodniowy wypad z dala od cywilizacji. Za sprawą koryta rzeki (lub raczej rzeczki) Riguel, Sádaba podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich powstała po tej samej stronie, co zamek (więcej o nim w dalszej części artykułu). Druga część Sádaby druga była efektem dalszej rozbudowy miasteczka w XV wieku. Bez względu na to, od której części zdecydujesz się rozpocząć swoje zwiedzanie, jedno jest pewne – klimatyczna atmosfera dawnych czasów będzie Ci towarzyszyła na każdym kroku.

Zamek Sádaba (Castillo de Sádaba lub Castillo de Los Bañales)

Ten wczesnośredniowieczny zamek zajmuje powierzchnię ponad 1000 m2 i został w całości wykonany z kamienia. Nie zawiera on typowych elementów defensywnych takich jak główna wieża, fosa czy zewnętrzny mur. Do obrony służyło niegdyś kilka mniejszych, prostych wież oraz łączące je przejścia.

Castillo de Sádaba był świadkiem wielu wojen. Do XVI wieku zachowany w znakomitym stanie, w wiekach kolejnych został praktycznie całkowicie porzucony. Dopiero w XX wieku za sprawą dekretu z 1949 r. zamek stał się częścią Dziedzictwa Historycznego Hiszpanii. Dzięki temu obiekt ten znajduje się dziś pod ochroną, a nad jego konserwacją czuwają władze Aragonii. Wnętrze zamku oprócz tradycyjnego zwiedzania oferuje wszystkim chętnym także możliwość wzięcia udziału w warsztatach, wystawach oraz innych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w tym miejscu.

Zamek w miasteczku Sádaba
Zamek w miasteczku Sádaba

Mausoleo de los Atilios i Mausoleo de la Sinagoga

Jeśli wybierzesz się w podróż do pobliskiego miasteczka Uncastillo (ono również tworzy komarkę Cinco Villas), to po drodze trafisz na ruiny mauzoleum. A mówiąc ściślej – na jego fasadę, bo tylko ona zachowała się do czasów dzisiejszych.

Powstanie mauzoleum datuje się na lata 193-235. Dzięki znajdującej się na fasadzie inskrypcji możemy też wnioskować, że należało ono do rodziny Atilia. Miejsce ciekawe i warte uwagi, dlatego jeśli podróżujesz samochodem, warto zrobić tutaj krótki postój i przyjrzeć się liczącym blisko 2000 lat fragmentom budynku.

Na drodze do Uncastillo trafisz także na jeszcze miejsce tego typu. Jest nim wybudowane w IV wieku Mausoleo de la Sinagoga. Podobnie jak w przypadku poprzednika, do dziś zachowały się jedynie szczątki tego budynku.

Fiesty w miasteczku Sádaba

Sádaba nie jest miejscem obfitującym w dużą ilość lokalnych świąt. Właściwie możemy wymienić tylko dwa z nich, które rzeczywiście są mocno obchodzone:

  • Fiestas de la Cruz (2-4 maja)
  • Fiestas de San José (trzecia niedziela sierpnia)

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY