Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiPark Narodowy Timanfaya – Geologiczny skarb Lanzarote

Park Narodowy Timanfaya – Geologiczny skarb Lanzarote

Każdego kto marzy o wyprawie w kosmos czeka dziś miła niespodzianka. Ten punkt na Oceanie Atlantyckim sprawia, że każdy jego gość czuje się jak na innej planecie i to bez konieczności wsiadania w rakietę.

Park Narodowy Timanfaya (hiszp. Parque Nacional de Timanfaya) to naturalny obszar chroniony, który w 1993 roku uznany został przez UNESCO za rezerwat biosfery. Znajduje się w południowo-zachodniej części Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich. Ten niezwykły park powstał w skutek serii erupcji wulkanów, które miały miejsce na Lanzarote w latach 1730-1736. Lawa zniszczyła wówczas wszystko, co spotkała na swojej drodze, a wielu mieszkańców wyspy zdecydowało się z tego powodu opuścić swoje domy i poszukać bezpieczniejszego miejsca do życia.

Brak roślinności, ekstremalna surowość, przeplatające się ze sobą w różnych konfiguracjach odcienie czerwieni, brązów, ochry, czerni i pomarańczy i królujące w tle grupy wulkanów tworzą wyjątkowo piękny, choć niecodzienny krajobraz, którego nie powinien przegapić nikt, kto planuje wypad na Lanzarote.

Poznaj Park Narodowy Timanfaya

Teren Parku Narodowego Timanfaya zajmuje nieco ponad 50 km2, a choć najwyższy występujący na jego terenie wulkan liczy tylko 540 m wysokości, wcale nie potrzeba więcej, by zachwycić się tym miejscem. O tym fakcie przekonuje się rocznie około milion odwiedzających to miejsce turystów, z których praktycznie każdy choć na chwilę milknie z zachwytu.

Taka ilość wizyt sprawia, że Timanfaya zalicza się do najbardziej obleganych miejsc nie tylko na wyspie Lanzarote, ale także na Wyspach Kanaryjskich. Park często nazywany jest Górami Ognia (Montañas del Fuego), ponieważ cały ten obszar wciąż pozostaje aktywny i gorący. Temperatura zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi wynosi 100°C. Jeszcze goręcej jest na głębokości 10 metrów – tam temperatura potrafi sięgać nawet 600°C!

Symbolem Parku Timanfaya jest charakterystyczny diabeł, który wita zwiedzających na wejściu do parku, i którego wizerunek znajdziecie na magnesach i innych pamiątkach. Diabeł zaprojektowany został przez naczelnego architekta Lanzarote i zarazem najpopularniejszą postać na wyspie, Césara Manrique. Dzięki twórczości tego samego artysty turyści na wyspie mogą dziś również podziwiać tak popularne atrakcje jak Jameos del Agua czy Jardín de Cactus.

Po Parku Narodowym Timanfaya organizowane są wycieczki objazdowe autokarem. Dojazd we własnym zakresie nie jest możliwy.
Znajdujący się na Lanzarote Park Narodowy Timanfaya to główna atrakcja wyspy

Bardzo często można usłyszeć porównanie Gór Ognia do planety Mars lub Księżyca. I rzeczywiście, coś w tym musi być, ponieważ potencjał tego miejsca dostrzegli także producenci filmowi. Timanfaya służył między innymi za plan zdjęciowy do „Planety Małp”, występował także jako tło w wielu reklamach. Dodatkowo jest to miejsce często wybierane przez astronautów na trening przed wyprawami kosmicznymi.

Co zobaczyć w Timanfaya?

Główną atrakcją Parku Timanfaya jest opracowany przez Césara Manrique Szlak Wulkanów (Ruta de los Volcanes). Będąc pod wrażeniem wulkanicznego piękna tego terenu, artysta stworzył 14-kilometrową trasę wzdłuż głównego rdzenia erupcji. Podążając tą ścieżką, zwiedzający mogą zobaczyć wulkany, jaskinie, kratery, płaszcze lawowe i niezwykłe formacje utworzone z wulkanicznych skał. Jeśli widok wulkanicznego krajobrazu to dla Was za mało, zobaczcie jakie wyjątkowe doświadczenia czekają na Was na terenie parku.

Centrum Interpretacji Parku Timanfaya

Przed rozpoczęciem właściwej wycieczki warto wstąpić do znajdującego się przy wjeździe Muzeum Wulkanów. Ta instytucja to centrum wiedzy o historii chronionego obszaru, genezie poszczególnych wulkanów i wszelkich tajemnicach skrywanych przez park. Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca, bo taka jest oficjalna nazwa muzeum, przedstawia naukowe spojrzenie na jedne z największych erupcji wulkanicznych w dziejach Ziemi, które miały miejsce na Lanzarote w latach 1730-1736. Budynek podzielony jest na kilka części, w skład których wchodzą między innymi:

Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote
Park Narodowy Timanfaya (Parque Nacional Timanfaya) na Lanzarote
  • Sala Ekspozycji – zdobyta w tej sali wiedza pozwala zwiedzającym zrozumieć wszystko, co obserwować mogą podczas wizyty w parku. Zobaczyć tam można także kabinę do zapobiegania i monitorowania ryzyka sejsmicznego i wulkanicznego oraz przestrzeń poświęconą uprawie winogron na wulkanicznych zboczach.
  • Sala Symulacji – jak sama nazwa wskazuje, w tej części muzeum doświadczyć można symulacji erupcji wulkanicznej.
  • Sala Projekcji – w sali wyświetla się dwie prezentacje audiowizualne, których łączny czas trwania wynosi około 30 minut.
  • Biblioteka – posiada obszerną kolekcję publikacji, zdjęć i filmów, które swoją tematyką związane są z geologią Parku Narodowego Timanfaya, Lanzarote i Wysp Kanaryjskich.

Pokazy geotermalne

Oczarował Was wulkaniczny krajobraz Parku Timanfaya? W takim razie ten punkt wycieczki zrobi na Was jeszcze większe wrażenie. W rejonie gejzerów można być świadkiem pokazów geotermalnych, prezentowanych przez pracowników parku.

Pokazy geotermalne w Parku Narodowym Timanfaya, Lanzarote
Pokazy geotermalne w Parku Narodowym Timanfaya, Lanzarote

Wrzucana przez nich do niewielkiego otworu gałązka momentalnie się pali, a wlewana tam woda natychmiast wrze, tworząc imponujący gejzer. Dzięki takiemu eksperymentowi wszyscy mogą zobaczyć na własne oczy, że ziemia w tym miejscu jest wciąż aktywna i bardzo gorąca!

Restauracja w wulkanie

Wycieczki dopełnia wizyta w niezwykłym budynku. Konstrukcja pokryta surowym, wulkanicznym kamieniem doskonale wtapia się w otoczenie, a w jej wnętrzu znajduje się niezwykła restauracja, którą warto odwiedzić nie tylko jeśli po wyprawie dopadnie Was głód. Restauracja El Diablo, położona na Wysepce Hilario (Islote de Hilario) jest bardzo nietypowa, bo oferuje dania przyrządzane w kraterze wulkanu!

W restauracji El Diablo dania podgrzewane są nad wulkanicznym kraterem!
W restauracji El Diablo dania podgrzewane są nad wulkanicznym kraterem!

Ciepło wytwarzane przez wciąż czynny wulkan umożliwia gotowanie w charakterystycznym, głębokim na pięć metrów piecu. Dzięki wydobywającemu się z wnętrza ziemi żarowi piec osiąga temperaturę 250- 300 stopni. Takim sposobem grillowane są nie tylko mięsa, ryby czy warzywa, ale także przyrządzana jest kawa.

Budynek jest kolejnym projektem wspomnianego wcześniej artysty, Cesara Manrique, którego kreatywność widoczna jest między innymi pod postacią lamp w restauracji, które stworzone są z ręcznie kutych patelni.

Jak zobaczyć Park Timanfaya?

Najlepszym sposobem na poruszanie się po całej wyspie jest wynajęcie samochodu (możecie go wypożyczyć np. przez stronę RentalCars), nie tylko ze względu na wygodę, ale także na fakt, że do wielu atrakcji nie dotrzecie autobusem. Jednak nawet jeśli do Parku Narodowego Timanfaya wybierzecie się na własną rękę, tak czy inaczej nie ominie Was przejazd autokarem.

Szlaku Wulkanów nie można przejechać własnym samochodem. Główne atrakcje turystyczne parku zobaczyć można tylko w zorganizowanych grupach. Co więcej, Park narodowy Timanfaya jest dla mieszkańców Lanzarote miejscem tak cennym, że podczas przystanków na zdjęcia nie można wysiadać z pojazdu. W obawie przed potencjalnymi zniszczeniami swobodne chodzenie po terenie parku jest surowo zabronione.

Wulkaniczny krajobraz Lanzarote
Alternatywna nazwa Parku Narodowego Timanfaya to Góry Ognia

Inną opcją poznania tego obszaru są trasy piesze, 9-kilometrowa Ruta del Litoral oraz 4-kilometrowa Ruta Tremesana. Wejście na te ścieżki także dozwolone jest jednak jedynie z przewodnikiem. Poleca się je jako uzupełnienie głównej wycieczki, dla tych, którzy w otoczeniu wulkanicznego krajobrazu chcą spędzić nieco więcej czasu. Nie jest to zdecydowanie alternatywa dla autokarowej wizyty, bo piesze szlaki nie pozwalają zobaczyć głównych atrakcji Szlaku Wulkanów.

Informacje praktyczne

Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie na własną rękę, musisz liczyć się z tym, że i tak nie ominie Cię wycieczka autokarem. Park narodowy Timanfaya jest dla mieszkańców Lanzarote miejscem tak cennym, że nie pozwalają turystom na swobodne chodzenie po jego terenie, w obawie przed potencjalnymi zniszczeniami.

Park Narodowy Timanfaya na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY