Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechMuzea Kapitolińskie - Najstarszy kompleks muzealny na świecie

Muzea Kapitolińskie – Najstarszy kompleks muzealny na świecie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Obecnie muzea znajdziemy na każdej szerokości i długości geograficznej, a ich zamysł nie jest nikomu obcy. Czy zastanawialiście się, skąd się wywodzą i gdzie powstało pierwsze? Oto Muzea Kapitolińskie – najstarsze muzeum na świecie.

Muzea Kapitolińskie to kompleks muzealny, którego powierzchnia wystawiennicza to aż ok. 12 977 m². Przypadają na nie trzy obiekty główne, połączone podziemną galerią, znajdującą się pod Pałacem Senatorskim. Ta kolebka muzealnictwa jest domem dla ponad 1300 starożytnych dzieł sztuki oraz znalezisk archeologicznych. Muzea Kapitolińskie, otwarte dla zwiedzających w 1734 roku, do dziś zachwycają i pobudzają wyobraźnię, oferując wyjątkową podróż w czasie.

Początki najstarszego muzeum na świecie

Muzea Kapitolińskie powstały z inicatywy papieża Sykstusa IV, który w 1471 roku podarował ludowi Rzymu pięć starożytnych brązów – Wilczycę kapitolińską, pomnik konny Marka Aureliusza, Głowę Konstantyna, Spinario i rzeźbę Camillus. Kontrolę nad zbiorami pełnili tzw. Konserwatorzy, którzy po pewnym czasie sami zaczęli zabiegać o powiększanie kolekcji.

W ten sposób zbierane przez przeszło pół wieku dzieła urosły do rangi jednej z największych kolekcji sztuki starożytnej. Wiele z nich zostało przekazanych z prywatnych zasobów, lecz duża część to dary papieży, którzy poszli w ślady Sykstusa IV. Jednym z najbardziej zaangażowanych w sprawę był Benedykt XIV, któremu zawdzięczamy założenie Pinakoteki Kapitolińskiej w XVIII wieku.

Po tym kiedy w 1870 roku Rzym stał się stolicą zjednoczonych Włoch, na terenie miasta zaczęto prace archeologiczne. Znalezione wówczas artefakty trafiały zarówno do Muzeów Kapitolińskich, jak i do Narodowego Muzeum w Rzymie (Museo Nazionale Romano). Rangę tego pierwszego podnosi jednak bezpośrednie usytuowanie graniczące z Forum Romanum.

Kapitoliński kompleks muzealny

Chcąc odwiedzić Muzea Kapitolińskie, warto wiedzieć, iż jest to rozległy obiekt, na który warto zarezerwować sobie więcej czasu. Punktem orientacyjnym dla nas powinien być zaprojektowany przez Michała Anioła Plac Kapitoliński (Piazza del Campidoglio). Po jego dwóch stronach zobaczymy Pałac Konserwatorów (Palazzo dei Conservatori) oraz Nowy Pałac (Palazzo Nuovo). Są one połączone tunelem znajdującym się pod Pałacem Senatorskim wybudowanym w miejscu antycznego Tabularium.

"Wilczyca kapitolińska" jest częścią ogromnych zbiorów tworzących muzea Kapitolińskie
„Wilczyca kapitolińska” jest częścią ogromnych zbiorów tworzących muzea Kapitolińskie

Pałac Konserwatorów

Już na samym dziedzińcu poczujemy doniosłość tego miejsca, które swego czasu było główną siedzibą wspomnianych już Konserwatorów, czyli rady miejskiej mającej za zadanie dbać o zbiory. To tutaj zobaczymy dary Sykstusa IV, które dały początek muzeum. Oprócz nich będziemy mogli podziwiać m.in. kolekcję ceramiki etruskiej oraz obrazy Caravaggia, Rubensa oraz Tycjana w znajdującej się na drugim piętrze pałacu Pinakotece Kapitolińskiej.

Nowy Pałac

Naprzeciw Pałacu Konserwatorów znajdziemy Nowy Pałac, który od XVIII wieku uległ zaledwie minimalnym modernizacjom. Ma on do zaoferowania zwiedzającym zbiory starożytnych rzeźb takich jak Wenus Kapitolińska, Umierający Gal oraz popiersia rzymskich cesarzy i greckich filozofów. 

Tabularium 

Rzeźba "Umierający Ga| w muzeach Kapitolińskich
Rzeźba „Umierający Ga| w muzeach Kapitolińskich

Podziemny łącznik pomiędzy obydwoma pałacami, na którego arkadach, jak na dłoni widać Forum Romanum i Palatyn. Kiedyś w tym właśnie miejscu znajdowało się archiwum państwowe. Dziś znajdziemy tu Galerię Epigraficzną (Galleria di Congiunzione), czyli zbiór starożytnych napisów – łacińskich, greckich oraz arabskich – umieszczonych na różnych obiektach pogrupowanych tematycznie.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do muzeów Kapitolińskich najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Piazza del Campidoglio, 1, 00186 Roma RM, Włochy
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:30-19:30.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Rzymie


Inne atrakcje w Lacjum

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Lacjum:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
RzymAtrakcje w Rzymie: Koloseum, Forum Romanum, Siedem wzgórz Rzymu, Panteon, Zamek św. Anioła, Galeria Borghese, Bioparco di Roma (Ogród zoologiczny w Rzymie), Dzielnica Trastevere (Zatybrze), Katakumby św. Kaliksta, Fontanna di Trevi, Muzea Kapitolińskie, Galleria Spada, Narodowe Muzeum Etruskie, Mauzoleum Augusta, Circus MaxiumusPalazzo Barberini - siedziba Galleria Nazionale d'Arte Antica, Więzienie Mamertyńskie, Pałac Laterański
ViterboAtrakcje w Viterbo: Palazzo dei Papi, Katedra w Viterbo, Palazzo Comunale, Fontana Grande, Termalne źródła Bulicame
TarquiniaAtrakcje w Tarquini: Narodowe Muzeum Tarquinii, Nekropolia Monterozzi, Katedra w Tarquinii, Archeologiczne Muzeum Terme di Traiano, Muzeum Etruskiej Sztuki Współczesnej
TivoliAtrakcje w Tivoli: Villa d'Este, Villa Adriana, Katedra Tivoli, Villa Gregoriana, Termy rzymskie w Tivoli
San Gregorio da SassolaAtrakcje w San Gregorio da Sassola: Katedra w San Gregorio da Sassola, Sanctuary of the Madonna della Neve, Kaplica Santa Maria della Pace, Muzeum Archeologiczne, Fontana delle Scimmie
SubiacoAtrakcje w Subiaco: Klasztor św. Benedykta w Subiaco, Grotta di San Benedetto, Katedra w Subiaco, Cistercian Abbey of Santa Scolastica, Muzeum Narodowe Szkła i Ceramiki
WatykanAtrakcje w Watykanie: Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika Świętego Piotra, Ogrody Watykańskie, Audiencje papieskie
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne