Strona głównaAtrakcje w PortugaliiZabytki w PortugaliiPałac w Mafrze - Największy pomnik narodowy w Portugalii

Pałac w Mafrze – Największy pomnik narodowy w Portugalii

W samym centrum Mafry, miasta leżącego w dystrykcie Lizbony, znajduje się Pałac Narodowy, największy taki barokowy obiekt w Portugalii. Pozwólcie sobie zawrócić w głowie jego wielkością, bogactwem i wartością historyczną.

Pałac w Mafrze po raz pierwszy pojawia się we wzmiankach króla João V, nazywanego Wielkodusznym, który przyrzekł wybudować pomnik, jeśli uda mu się zawrzeć małżeństwo z królową Austrii, Anną Marią, oraz spłodzić ich potomka. Tak też się stało, a w 1717 r., 6 lat po ślubie, król rozpoczął budowę obiektu. Konstrukcja została zakończona w 1737 r.

Patrząc dziś na tę ogromną budowlę ciężko uwierzyć, że pierwotny projekt zakładał konstrukcję niewielkiego klasztoru dla 13 zakonników. Finalne rozmiary zawdzięcza się nagłym, dodatkowym wpływem funduszy, które były efektem odnalezienia złóż złota w skolonizowanej przez Portugalię Brazylii.

Niestety król nie cieszył się długo posiadłością, gdyż zmarł już w 1750 roku. Dla jego następców Pałac w Mafrze stanowił miejsce ucieczki od zgiełku i problemów. Dopiero w 1910 roku doceniono szczególne znaczenie historyczne tego zabytku, wpisując go na listę Pomników Narodowych.   

Pałac w liczbach

Cały kompleks to dzieło blisko 52 000 robotników pracujących dzień i noc abyście dziś mogli podziwiać roztaczający się na 38 000 m2 budynek pałacu. Teren należący do Pałacu Narodowego w Mafrze liczy jednak znacznie więcej, bo blisko 1200 hektarów, co czyni go największym portugalskim Pomnikiem Narodowym.

W swoim wnętrzu budynek skrywa 1200 pomieszczeń, 4700 okien i drzwi, a jego fasada mierzy aż 200 metrów długości. W północnej części pałacu znajdują się dawne komnaty króla, a w południowej – królowej. Oba te skrzydła dzieli natomiast piękna galeria. Barokowy styl zdobień urozmaicony jest subtelnymi elementami neoklasycystycznymi.

Jeśli chodzi o finanse, nie oszczędzano na żadnym etapie budowy tego pałacu, o czym świadczy chociażby fakt, że cały obiekt stworzony został z wapiennych skał oraz z drewna sprowadzanego prosto z Brazylii.

Pałacowa bazylika 

Pałac Narodowy w Mafrze znajduje się na liście UNESCO
Pałac Narodowy w Mafrze znajduje się na liście UNESCO

Znajdująca się w samym sercu budynku bazylika posiada widoczne z zewnątrz dwie mierzące 70 m wieże, szczycące się dwoma, XVIII-wiecznymi cymbałami, złożonymi z 49 dzwonów. Wnętrze świątyni pokryte jest marmurem i jaspisem, a dodatkowo zdobią je wyjątkowe dzieła sztuki sakralnej. Oprócz tego chroni ona unikatowy w skali światowej zespół sześciu organów, zamontowanych tam w 1807 r. Każdy z nich składa się z 2000 rur, mierzących od 24 mm do 6 m.

WARTO WIEDZIEĆ: Symultaniczny dźwięk wszystkich organów możecie usłyszeć jedynie w pierwszą niedzielę miesiąca, kiedy to świątynia zamienia się w scenę dla podniosłych koncertów.  

Biblioteka pałacowa

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w pałacu jest biblioteka, umieszczona we wschodnim skrzydle klasztornym. Zajmuje ona największe pomieszczenie mierzące aż 83 m długości. W jej zbiorach znajdziemy około 40 000 pozycji usystematyzowanych i skatalogowanych w rejestrze. Najstarsze z nich datuje się na 1819 r.

Biblioteka w Pałacu w Mafrze to jedno z najważniejszych tego typu miejsc w Europie, a wielokolorowe marmury sprawiają, że jest ona także jedną z najpiękniejszych. Ciekawostką jest to, że bibliotekę zamieszkują nietoperze, które pomagają utrzymać książki i drewniane regały z dala od insektów.

Park Pałacu Narodowego w Mafrze

Pałac pełen jest niesamowitych pomieszczeń, które raz po raz odkrywają zdobienia, dzieła sztuki, czy meble jakich nie uświadczycie w żadnym innym miejscu. Ale uroki pałacowych zabudowań możecie podziwiać także na zewnątrz. Park otaczający budynek służył pierwotnie jako teren myśliwski oraz strefa rekreacyjna. Dziś jest on w całości dostępny dla zwiedzających i jest też domem dla bogatej fauny i flory. To idealne miejsce do spokojnych spacerów, a ze względu na swoją wielkość doskonale nadaje się także do ćwiczeń jazdy konnej.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Pałacu w Mafrze najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Terreiro D. João V, Mafra, Portugalia
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz 9:30-17:30. We wtorki Pałac jest nieczynny.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Pałac w Mafrze na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY