Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiWieża Bellesguard w Barcelonie - Niezwykły zabytek dla koneserów sztuki

Wieża Bellesguard w Barcelonie – Niezwykły zabytek dla koneserów sztuki

Spośród wielu barcelońskich dzieł Antonio Gaudiego Wieża Bellesguard jest wyjątkowa z kilku powodów. Ustronne położenie oraz kameralność tego miejsca, sprawiają, że docierają tam wyłącznie prawdziwi koneserzy sztuki tego katalońskiego architekta.

Wieża Bellesguard to idealny punkt widokowy na Barcelonę i wybrzeże. Miejsce obowiązkowe dla miłośników historii, architektury i sztuki, oraz wszystkich tych, którzy doceniają piękne widoki i zachwycające panoramy miast. Nie bez powodu ta monumentalna wieża nosi dumną nazwę bellesguard, dosłownie oznaczającą “piękny widok” lub “dobry punkt widokowy”. 

Znajduje się ona w dzielnicy Sant Gervasi, u podnóża góry Tibidabo. Znana jest również jako Casa Figueras od nazwiska Jaume Figueras – zleceniodawcy jej wykonania. W 1969 roku Wieża Bellesguard została umieszczona na liście Bien Cultural de Interés Nacional – dziedzictwa kulturowego Wspólnoty Autonomicznej Katalonii, której obiekty podlegają ochronie.

Przez wiele lat budynek wieży był własnością prywatną nieudostępnioną dla turystów. Na szczęście stan ten zmienił się w 2013 roku, kiedy to po renowacji został udostępniony zwiedzającym. Ciekawostką jest, iż w 2018 roku jedna ze spółek ubezpieczeniowych działających na terenie wieży – Catalana Occidente – kupiła ją za sumę 30 mln euro!

Bogata historia Wieży Bellesguard

Cofnijmy się w czasie do XV wieku. Królem Aragonii i hrabią Barcelony jest wówczas Marcin I Ludzki, który postanawia wybudować swoją rezydencję u stóp góry Tibidabo. Po jego bezpotomnej śmierci zamek przez bardzo długi czas przechodzi z rąk do rąk. Historia słynnej dziś wieży rozpoczyna się w 1900 roku, kiedy średniowieczną fortecę kupuje Jaume Figueras.

Budowla była jednak w tak złym stanie, że nie przetrwała zbyt długo. Właściciel pragnął oddać hołd temu miejscu oraz podtrzymywać jego historię żywą. Poprosił swojego przyjaciela – Antonio Gaudiego – o podjęcie się budowy posiadłości, która zachowywałaby średniowiecznego ducha.

Krzyż na wieży Bellesguard
Krzyż na wieży Bellesguard w Barcelonie

Wieża Bellesguard powstawała w latach 1900 do 1909. Była ona dla Gaudiego polem do eksperymentów architektonicznych, które później wykorzystał przy budowie kościoła Sagrada Familia. Fakt ten przyczynił się niestety do opóźnienia prac. Właściciel nie zdążył zobaczyć ukończonego dzieła, gdyż zmarł, a Gaudi przekroczył zakładany budżet, którego wdowa Figueras nie mogąc spłacić, sprzedała posiadłość. 

Mieszanka stylów architektonicznych 

Nietypowa dla stylu tworzenia Gaudiego budowla jest kompilacją neogotyku oraz secesji. Inspiracją były średniowieczne zamki, co dało podstawę budowli o prostych liniach oraz na planie prostokąta z wieżą zwieńczoną krzyżem. 

Surowy kształ, a także budulec, którym jest cegła oraz łupek kamienny tworzą dość ponury, ale niesamowity klimat. Całość przyozdobiona jest witrażami, mozaikami, a także innymi dekoracjami o symbolice religijnej i narodowej.

Charakterystycznymi elementami wartymi uwagi jest 8-metrowy krzyż z korony królów Aragonii i Katalonii, którym jest zwieńczona wieża oraz tzw. długa ławka, której konstrukcja pozwala na usłyszenie wypowiedzianych słów na drugim jej końcu.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Wieży Bellesguard w Barcelonie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-15:00. W poniedziałki Wieża Bellesguard jest zamknięta.
  • Adres: Carrer de Bellesguard, 20, 08022 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Wieża Bellesguard na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY