Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiFundació Joan Miró i najsłynniejsze dzieła katalońskiego surrealisty

Fundació Joan Miró i najsłynniejsze dzieła katalońskiego surrealisty

Sztuka współczesna to sprawa bardzo osobista – albo się ją podziwia, albo omija. Ze sztuką Joana Miró i Ferrà – katalońskiego rzeźbiarza, malarza i ceramika – jest podobnie. Jednakże warto odwiedzić Fundació Joan Miró, aby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Ponadto samo miejsce swoim kształtem, żywymi kolorami oraz innowacyjnością zapada na długo w pamięci.

Fundació Joan Miró to muzeum sztuki współczesnej, znajdujące się na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie. Tę piękną scenerię muzeum współdzieli z prężnie działającą fundacją imienia Joana Miró. Budynek został otwarty w 1975 roku na znak uznania przez Katalończyków nowego podejścia do ich dziedzictwa kulturowego. Jednocześnie była to wówczas pierwsza instytucja publiczna, która reprezentowała sztukę współczesną połączoną z folklorem Katalonii.

Ideą tego miejsca, które Joan Miró stworzył wraz ze swym przyjacielem Joanem Prats była promocja początkujących artystów, których nowatorskie dzieła wreszcie mogły być dostrzeżone. Poświęcona jest im specjalna przestrzeń nazwana Espai 13. Ponadto od 2007 roku co dwa lata przyznawana jest nagroda im. Joana Miró dla twórczości kierującej się przesłankami bliskimi artyście – zaangażowaniem, innowacyjnością i wolnością.

Fundació Joan Miró jest jednocześnie największym zbiorem dzieł samego Miró – 14 tysięcy grafik, obrazów, rysunków, rzeźb, ceramiki oraz tkanin dekoracyjnych. Do tego znajdziemy tu bibliotekę z imponującą liczbą 10 tysięcy wolumenów. Drugą najliczniejszą kolekcję liczącą 6 tysięcy dzieł znajdziemy w stolicy Majorki.

Nieszablonowość w każdym detalu

Wzrok od samego początku przyciąga sama bryła budynku. Wewnątrz centralny dziedziniec łączy sale wystawowe w funkcjonalny sposób – tak iż idziemy trasą po kolei, nie omijając żadnej przestrzeni. Budynek idealnie wykorzystuje światło dzienne, które dzięki przeszklonym powierzchniom tworzy niesamowitą aurę.

Największymi dziełami, z których słynie Fundació Joan Miró to powstała specjalnie na Wystawę Światową w Paryżu w 1937 roku “Fontanna Mercurego” wypełniona rtęcią oraz rzeźba “Dona i Ocell” znajdująca się w parku Joana Miró w pobliżu Plaça d’Espanya.

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Muzeum jest miejscem spotkań nie tylko artystów, ale także katalońskiej społeczności, gdyż odbywają się tu wernisaże, koncerty oraz wiele innych kulturalnych wydarzeń. W sklepie z pamiątkami oprócz standardowych souvenirów, możemy kupić autentyczny szkic, dzieło lub plakat jednego z debiutujących artystów. Kto wie, może kiedyś będzie wart miliony?

Ważna informacja dla początkujących entuzjastów sztuki współczesnej. Kolekcje są bardzo dobrze opisane w elektronicznym systemie, do którego mamy dostęp poprzez kod QR.

Informacje praktyczne

Fundació Joan Miró na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY