Muzeum Narodowe Bargello

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, że Florencja jest stolicą najlepszych europejskich muzeów, to w tym artykule znajdzie na to kolejny dowód.

Muzeum Narodowe Bargello (Museo Nazionale del Bargello) powięcone jest największym włoskim artystom takim jak: Michał Anioł, Donatello, czy Bernini. Zobaczymy tu światowej klasy rzeźby, np.: “Dawid” i “Św. Jerzy” Donatella, “Leda z łabędziem” Bartolomeo Ammanatiego, “Bachus” i “Brutus” Michała Anioła, “Portret kobiety” Andrei del Verrocchio, czy “Merkury” Giambologny.

Kolekcja Muzeum Bargello

Mimo że to zbiór renesansowych rzeźb przyniósł Muzeum Bargello największą sławę, to nie można zapominać także o wielu innych dziełach, które w nim znajdziemy. Poszczególne części kolekcji prezentowane są w odrębnych salach. Znajdziemy więc Salę Rzeźb Średniowiecznych, Salę Michała Anioła, czy sale poświęcone eksponatom wykonanym z kości słoniowej, drewna, czy skóry.

Szczypta historii i kilka ciekawostek

Muzeum Narodowe Bargello znajduje się wewnątrz pałacu Palazzo del Podestà. Budynek został wzniesiony w 1255 roku, a za jego projekt odpowiadał Lapo Tedesco. Pierwotnie gmach był siedzibą władz miasta, natomiast w XIV wieku przekształcono go w więzienie i koszary, które mieściły się tutaj przez około trzy wieki.

Fakt usytuowania muzeum wewnątrz pałacu sprawia, że często możemy spotkać się też z określeniem Pałac Bargello. Co ciekawe nie jest to jedyna nazwa pod jaką znane jest to miejsce. Szczególnie wśród Włochów popularna jest nazwa Palazzo del Popolo, czyli Pałac Ludu. Każda z nich odnosi się jednak tak naprawdę do Muzeum Narodowego Bargello.

Bilety i informacje praktyczne

  • Bilet wstępu do Muzeum Bargello najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz. 08:45 – 19:00, we wtorki w godz. 10:00-18:00
  • Adres: Via del Proconsolo, 4, 50122 Firenze FI, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Bargello na mapie

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY