Palazzo Vecchio we Florencji

Stolica Toskanii jest miastem wielu symboli, a jednym z najbardziej charakterystycznych jest Palazzo Vecchio, czyli Pałac Stary. Co kryją jego wnętrza i dlaczego na stałe wpisał się on w historię Florencji?

Palazzo Vecchio to budowla, której podczas zwiedzania miasta nie sposób przegapić z dwóch powodów. Pierwszy to jego usytuowanie. Pałac znajduje się przy Piazza della Signoria – najpopularniejszym placu w mieście, który w sezonie co dzień zalany jest tłumem turystów. Drugi powód, dla którego Palazzo Vecchio szybko rzuca się w oczy, to jego charakterystyczna, 94-metrowa wieża zegarowa z tarasem (Torre di Arnolfo).

WARTO WIEDZIEĆ: Piazza della Signoria często nazywany jest najpiękniejszym placem we Florencji. Oprócz pięknej architektury, odkryjemy tu mnóstwo wspaniałych rzeźb mistrzów takich jak Baccio Brandinelli czy Donatello. Zobaczymy tu też kopię “Dawida” dłuta Michała Anioła (oryginał znajduje się w Galerii Akademii).

Z czego słynie Palazzo Vecchio?

Budowa pałacu rozpoczęła się w 1299 r., a jego projektantem był Arnolfo di Cambio. Od początku swojego istnienia budynek pełnił ważne funkcje instytucjonalne.

Najpierw w jego murach swoją siedzibę miały władze republiki florenckiej, a w późniejszym okresie – zaczął on pełnić funkcję ratusza.

CIEKAWOSTKA: W latach 1537-1550 Palazzo Vecchio był zamieszkiwany przez księcia Toskanii – Kosmę I Medyceusza. To w tym okresie wnętrze pałacu zostało wypełnione dziełami największych ówczesnych artystów.

Dziś Palazzo Vecchio oprócz tego, że nadal jest siedzibą władz miasta, znany jest przede wszystkim za sprawą znajdującego się w jego wnętrzach muzeum sztuki (Museo di Palazzo Vecchio). Pełne przepychu sale mieszczą dzieła światowej klasy mistrzów, takich jak: Donatello, Michał Anioł, Vasari, Rubens czy Bronzino. Zobaczymy tu rzeźby, renesansowe malowidła, freski i pochodzące z XVII wieku arrasy.

Jednym z ciekawszych pomieszczeń w Palazzo Vecchio jest Sala Map (Sala delle Carte Geografiche). Możemy podziwiać w niej kilkadziesiąt map wykonanych techniką olejną oraz ogromny globus. Oglądanie tych niezwykłych eksponatów to najlepszy sposób na to, aby przekonać się, jak wyglądały wyobrażenia o świecie w XVI wieku.

Bilety i informacje praktyczne

  • Bilet wstępu do Palazzo Vecchio najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od piątku do środy w godz. 09:00 – 22:00, w czwartki w godz. 09:00-14:00
  • Adres: P.za della Signoria, 50122 Firenze FI, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Palazzo Vecchio na mapie

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY