Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechGaleria Akademii i słynny "Dawid" Michała Anioła

Galeria Akademii i słynny „Dawid” Michała Anioła

Galeria Akademii (Galleria dell’Accademia) to jedno z najważniejszych muzeów nie tylko we Florencji, ale i w całych Włoszech. Co przesądziło o tak wielkiej popularności tego miejsca?

Wszystko za sprawą zgromadzonych tu dzieł sztuki, z których to cieszące się największą popularnością to oczywiście „Dawid” dłuta Michała Anioła. Powodów by odwiedzić to miejsce jest jednak znacznie więcej.

Na pomysł stworzenia galerii wpadł pod koniec XVIII wieku Wielki Książę Piotr Leopold. Jego celem było zebranie pod jednym dachem najwybitniejszych dzieł z florenckich szkół malarstwa oraz wspieranie młodych artystów poprzez wystawianie ich prac w galerii. Stąd też wzięła się nazwa tego miejsca nawiązująca do Akademii Sztuk Pięknych.

Najsłynniejsze dzieła w Galerii Akademii

Wspomniany na początku tego artykułu “Dawid” to rzeźba, która zajmuje w Galerii szczególne miejsce. I to całkiem dosłownie, ponieważ majestatyczne dzieło zostało umiejscowione pod specjalną kopułą. Galeria Akademii posiada także inne prace Michała Anioła, np. “Jeńcy”, “Św. Mateusz”, czy posągi stworzone na potrzeby nigdy ostatecznie niewybudowanego Mauzoleum Juliusza II w Watykanie.

W kolekcji możemy podziwiać także sporą liczbę obrazów gotyckich oraz obrazów reprezentujących malarstwo florenckie z XIII-XVI wieku. Wśród najbardziej znanych artystów z tej dziedziny warto wymienić Domenico Ghirlandaia, Filippina Lippiego, Lorenza Monaco, Andrea del Sarto, Pontormo, Bronzino, czy Pietra Perugina.

Ciekawą częścią Galerii Akademii jest także Gipsoteka. Zawiera ona ogromną kolekcję modeli stworzonych przez Lorenza Bartoliniego i wykorzystywanych do budowy pomników, rzeźb czy popiersi. Innym interesującym miejscem w Galerii jest Muzeum Instrumentów Muzycznych. Oprócz rozmaitych instrumentów perkusyjnych i dętych zobaczymy tu także XVII-wieczną altówkę autorstwa Antonia Stradivari, która wyceniana jest na kilkanaście milionów dolarów.

Bilety i informacje praktyczne

  • Bilet wstępu do Galerii Akademii najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 09:00 – 18:45, w poniedziałki Galeria Akademii jest zamknięta
  • Adres: Via Orsanmichele, 4, 50123 Firenze FI, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Galeria Akademii na mapie

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY