Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechGaleria Uffizi - Pierwsza galeria sztuki na świecie

Galeria Uffizi – Pierwsza galeria sztuki na świecie

Czy można w kilka godzin zobaczyć największe arcydzieła Goi, Rubensa, Canaletta, Caravaggia, Rembrandta, Botticelliego i Rafaela? Jest tylko jedno miejsce na Ziemi, w którym będzie to możliwe i już za moment poznacie je bliżej!

Galeria Uffizi we Florencji to jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Zachwyt budzi już sam budynek – wzniesiony w XVI wieku gmach został zaprojektowany przez znanego włoskiego mistrza – Giorgia Vasariego. Zlecając budowę, Kosma I Medyceusz pragnął przeznaczyć to miejsce dla najistotniejszych sędziów w Księstwie Toskanii. W 1765 roku jego funkcja zmieniła się, ponieważ budynek przekształcono w galerię, która do dnia dzisiejszego jest mekką dla wszystkich miłośników sztuki.

CIEKAWOSTKA: Wybierając się do Galerii Uffizi, warto po drodze przejść się mostem Ponte Vecchio. To najsłynniejszy most we Florencji, który jest szczególnie charakterystyczny ze względu na przylegające do niego (niemal wiszące w powietrzu) kolorowe budynki.

Ponte Vecchio (Stary Most) we Florencji
Ponte Vecchio (Stary Most) we Florencji

Zwiedzanie Galerii Uffizi

Choć budynek robi wrażenie już z zewnątrz, to dopiero wejście do wnętrza Galerii Uffizi utwierdza w przekonaniu, że przed nami niesamowita podróż przez najpiękniejsze dzieła sztuki malarskiej i nie tylko. Przypominają o tym pokryte malowidłami ściany korytarzy i sal, którymi jesteśmy prowadzeni na parterze.

Większość zbiorów w Galerii Uffizi pochodzi z epoki renesansu. Kolekcja skupia się przede wszystkim wokół artystów włoskich i flamandzkich, jednak znajdziemy wśród niej też wiele dzieł innych artystów europejskich. Łącznie zbiór ten liczy blisko 200 000 prac. Jak nietrudno się domyślić jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby przyjrzeć się dokładnie każdej z nich. Z tego powodu głównym celem większości odwiedzających jest drugie piętro. To tutaj zgromadzono najważniejsze dzieła w galerii.

Wnętrze Galerii Uffizi pełne jest dzieł sztuki, które na zawsze wpisały się w historię sztuki powszechnej
Wnętrze Galerii Uffizi pełne jest dzieł sztuki, które na zawsze wpisały się w historię sztuki powszechnej

Zobaczymy wśród nich między innymi:

 • Leonardo da Vinci – “Zwiastowanie”, “Pokłon Trzech Króli”, “Chrzest Chrystusa”
 • Sandro Botticelli – “Narodziny Wenus”, “Wiosna”, “Madonna w chwale”
 • Giotto – “Madonna z Dzieciątkiem”
 • Albrecht Dürer – “Hołd Trzech Króli”, “Portret ojca”
 • Michał Anioł – “Święta Rodzina”
 • Rafael Santi – “Autoportret”, “Madonna ze szczygłem”, “Papież Leon X z kardynałami Giulliem de’ Medicim i Luigim de’ Rossim”, “Portret Elisabetty Gonzagi”
 • Tycjan – “Wenus z Urbino”, “Flora”, “Rycerz maltański”
 • Rubens – “Portret Isabelli Brandt”
 • Caravaggio – “Głowa Meduzy”, “Ofiarowanie Izaaka”, “Bachus”
 • Rembrandt – “Autoportret”
 • Diego Velázquez – “Nosiciel wody”

Długie kolejki i jak ich uniknąć

Galeria Uffizi przyciąga co roku średnio 2 mln turystów. Tak ogromne zainteresowanie powoduje, że w kolejce do kasy biletowej nie raz przyjdzie nam czekać nawet kilka godzin. Aby uniknąć takiej sytuacji, bilety do Galerii Uffizi warto kupić z wyprzedzeniem przez Internet, a zaoszczędzony czas wykorzystać na zwiedzanie.

"Narodziny Wenus", Sandro Botticelli - jedno z wielu znanych dzieł sztuki, które można zobaczyć w Galerii Uffizi
„Narodziny Wenus”, Sandro Botticelli – jedno z wielu znanych dzieł sztuki, które można zobaczyć w Galerii Uffizi

Bilety i informacje praktyczne

 • Bilet wstępu do Galerii Uffizi najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 08:15 – 18:30, w poniedziałki Galeria Uffizi jest zamknięta
 • Adres: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, Włochy
 • Kup bilety na GetYourGuide

Galeria Uffizi na mapie

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY