Wirtualne Muzeum Archeologiczne w Ercolano

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Nieopodal przyciągającego turystów Herkulanum wznosi się budynek instytucji potocznie nazywanej MAV. Wirtualne Muzeum Archeologiczne w Ercolano dokłada wszelkich starań, aby rozbudzić wyobraźnię ciekawych przeszłości zwiedzających i poszerzać wiedzę zdobytą na stanowisku archeologicznym. 

MAV Neapol, czyli Wirtualne Muzeum Archeologiczne w Ercolano, zostało otwarte dzięki dokumentowi podpisanemu przez Gminę Herkulanum i Prowincję Neapolu w 2003 roku. Oficjalna inauguracja obiektu miała miejsce w 2008 r.

Na mocy sporządzonego porozumienia przeznaczono stary budynek publicznej szkoły Iaccarino pod siedzibę muzeum, dumnie szerzącego informacje dotyczące historii prowincji. Dwa lata później te same jednostki samorządowe powołały do życia także Fundację C.I.V.E.S, która do dziś zarządza muzeum i powiązanymi z nim placówkami.

Zwiedzanie muzeum 

Nie trzeba znacznie oddalać się od ruin starego Herkulanum by znaleźć się w muzeum doskonale uzupełniającym zwiedzanie stanowiska archeologicznego.

Czeka tam na Was niezwykła, interaktywna przestrzeń, która za pomocą wizualizacji, hologramów i wirtualnych rekonstrukcji pozwala przejść w wyjątkowo realistyczny sposób przez całą historię położonych w obszarze Wezuwiusza miast aż do nieuniknionej tragedii z 79 roku.

Używana w muzeum, innowacyjna technologia daje zwiedzającym możliwość połączenia zdobywania wiedzy z zabawą i eksperymentami. Ponad 70 instalacji multimedialnych rozmieszczonych jest na trzech piętrach, na obszarze 5000 m2

Dzięki używanym na wystawach zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom, muzeum może sobie pozwolić także na wystawy w innych częściach świata. Dzięki specjalnej współpracy ekspozycje były wystawiane między innymi w Korei Południowej, Francji, Chile, Chinach, a nawet w Warszawie, na Stadionie Narodowym w 2015 r.

MAV Neapol jest na bieżąco aktualizowane i modernizowane, dzięki czemu używana tam technologia nigdy nie zostaje w tyle. Twórcy z każdą kolejną wersją ekspozycji coraz silniej angażują odwiedzających w odkrywanie kolekcji muzealnych. Dbają o urozmaicone interakcje i pracują nad tym, by wystawa przypominała prawdziwą grę z użyciem sztucznej inteligencji oraz technologii Virtual Reality.

Virtual Tour w MAV Neapol

Nawet jeśli dopiero planujecie wycieczkę do Herkulanum, namiastkę wirtualnego muzeum możecie zobaczyć z własnego domu. MAV Neapol organizuje specjalne zwiedzanie na odległość, używając do tego platform komunikacyjnych. Tym sposobem używając własnego urządzenia możecie zgłębić starożytną kulturę, sposób życia i strukturę społeczną oraz architekturę miasta, a także cofnąć się w czasie do tragicznego 79 r.

Zobaczycie nie tylko wirtualną rekonstrukcję miasta, ale także wizualizację zniszczenia Pompejów i Herkulanum oraz symulację erupcji Wezuwiusza. Podczas takiego zwiedzania możecie poczuć się jakbyście byli uczestnikami wszystkich wydarzeń, gdyż towarzyszący Wam przez cały czas przewodnik odpowie na wszelkie, nawet najbardziej szczegółowe pytania. 

Warsztaty i inne wydarzenia w MAV Neapol

Na terenie MAV Neapol znajduje się kilka sal oraz sporych rozmiarów audytorium, mieszczące ponad 300 miejsc siedzących. Każde z pomieszczeń pozwala na organizację wszelkiego rodzaju dodatkowych wydarzeń, projekcji i konferencji. Szczególnie ciekawa jest mieszcząca się tam przestrzeń laboratoryjna, umożliwiająca planowanie warsztatów między innymi z dziedziny archeologii, modelingu i projektowania 3D. 

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do MAV Neapol najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Via IV Novembre, 44, 80056 Ercolano NA, Włochy
  • Godziny otwarcia: od środy do niedzieli w godz 10:00-16:00. W poniedziałki i wtorki muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Ercolano


Inne atrakcje w Kampanii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Kampanii:
Miasta i wyspyAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
NeapolAtrakcje w Neapolu: Wezuwiusz, Pompeje, Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale), Podziemia Neapolu, Katakumby San Gennaro, Katakumby San Gaudioso, Kaplica Sansevero (Museo Cappella Sansevero), Pałac Królewski (Palazzo Reale), Katedra w Neapolu (Duomo di Neapoli), Kościół Gesù Nuovo zwany Trinità Maggiore, Klasztor św. Klary w Nepolu (Monasterio di Santa Chiara), Bazylika Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola, Castel Nuovo, Castel dell’Ovo, Castel Sant’Elmo, Galeria Umberto I, Kompleks Sant'Anna dei Lombardi, Hypogeum Kryształów, Pola FlegrejskiePark archeologiczny Pausilypon, Muzeum Sztuki Współczesnej Donnaregina, Muzeum Skarbu San GennaroCitta della ScienzaMuzeum Capodimonte, Kompleks sakralny San Lorenzo Maggiore, Muzeum Doma i kompleks San Domenico Maggiore w Neapolu
RavelloAtrakcje w Ravello: Villa Rufolo, Katedra w Ravello, Muzeum Mineralogiczne, Brama Borsese, Villa Cimbrone
AmalfiAtrakcje w Amalfi: Katedra w Amalfi, Molo di Amalfi, Muzeum Papieru w Amalfi, Valle delle Ferriere, Arsenale della Repubblica, Klimatyczne miasteczka na wybrzeżu Amalfi
CasertaAtrakcje w Casercie: Pałac Królewski w Casercie, Aqueduct Vanvitelli, San Leucio, Katedra w Casercie, Królewskie ogrody w Casercie
PaestumAtrakcje w Paestum: Starożytne miasto Paestum, Muzeum Archeologiczne Paestum, Świątynia Neptuna, Bazylika Paestum, Mury obronne miasta Paestum
ErcolanoAtrakcje w Ercolano: Herkulanum, Wirtualne Muzeum Archeologiczne
Wyspa CapriAtrakcje na Capri: Grotta Azzurra, Villa San Michele, Krzesło cesarza Augusta, Anakapri, Faraglioni, Plaże na Capri
Wyspa IschiaAtrakcje na Ischi: Castello Aragonese, Giardini la Mortella, Katedra w Ischii, Chiesa del Soccorso, Spiaggia dei Maronti
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne