Strona głównaAtrakcje we WłoszechZabytki we WłoszechPałac Medyceuszy - Symbol renesansowej Florencji

Pałac Medyceuszy – Symbol renesansowej Florencji

Włoska stolica sztuki pochwalić się może niejednym pałacem, ale ten zajmuje wyjątkowe miejsce wśród wszelkich atrakcji tego miasta. Pierwszy właściciel położenie pałacu uznał za niekorzystne, a dziś znajdująca się wśród uliczek historycznego centrum Florencji rezydencja przyjmuje rocznie tysiące gości, pragnących poznać jego historię.

Pałac Medyceuszy, stojący przy ulicy Via Cavour 3 w kochanej przez wszystkich, włoskiej Florencji to jeden z najwspanialszych pałaców florenckich, a jednocześnie jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji tego miasta. To doskonałe miejsce dla miłośników szeroko pojętej sztuki, historii czy architektury. Będąca niegdyś domem rodowym Medyceuszy konstrukcja jest dziś przekształcona w muzeum, ale w budynku mieści się również Biblioteca Riccardiana i Biblioteca Moreniana oraz siedziba Metropolii Florencji i lokalna agencja rządowa.

Historia Palazzo Medici we Florencji

W 1444 Kosmo Starszy postanowił zamówić projekt pięknej rezydencji mieszkalnej dla rodziny Medyceuszy. Właśnie tak zaczęła się historia kochanego dziś przez turystów Pałacu Medyceuszy we Florencji. Budynek powstał na podstawie projektu Michelozzo.

Architekt w przeciwieństwie do swoich konkursowych rywali stworzył projekt, który wydawał się być przykładem piękna i ozdobą całego miasta, pozostając jednocześnie funkcjonalną rezydencją. I choć rzeczywiście pałac sprawdzał się w swojej roli, nie posłużył długo Medyceuszom, bo w 1494 roku zostali oni wypędzeni z Florencji, a rezydencja, razem ze znajdującym się w jej wnętrzu, ogromnym dobytkiem rodziny, została wykupiona przez Republikę Florencji.

Fasada Pałacu Medyceuszy
Fasada Pałacu Medyceuszy

Konstrukcja odzyskała swoich pierwotnych właścicieli w 1512 roku, jednak była ich ona domem rodowym do 1540 roku i nie dłużej. Nie odpowiadało rodzinie Medyceuszy położenie pałacu, więc przenieśli się do Palazzo della Signoria, który cieszył się bardziej strategiczną lokalizacją. W drugiej połowie XVII wieku pałac został nabyty przez markiza Gabriello Riccardi, który zadecydował o całkowitej odnowie pałacu i nadaniu jego wnętrzu typowo barokowego stylu.

Pałac Medyceuszy współcześnie

W 1814 roku pałac trafił w ręce Wielkiego Księstwa Toskanii. W późniejszych latach stanowił on siedzibę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a następnie na stałe zagościły tam władze Prowincji Florencji i lokalna agencja rządowa. Pod koniec XIX wieku po raz ostatni przeprowadzono prace restauracyjne budynku. Te miały na celu odzyskanie oryginalnych cech pałacu, które zatracone zostały z biegiem lat. W 1974 roku Pałac Medyceuszy został przekształcony w muzeum i od tamtej pory cieszy oczy każdego, kto wchodząc do jego wnętrza chce odbyć małą podróż w czasie.

Pałac Medyceuszy z zewnątrz

Fasada pałacu jest wykończona ciosanym kamieniem a po obu stronach wejścia znajdują się okna projektu znanego włoskiego artysty
Fasada pałacu jest wykończona ciosanym kamieniem a po obu stronach wejścia znajdują się okna projektu znanego włoskiego artysty

Wczesnorenesansowa fasada masywnego pałacu, zbudowanego na planie czworoboku, może zadziwiać skromnością. Wykończona ciosanym kamieniem zwraca większą uwagę swoich przechodniów monumentalną i ciężką bryłą niż zewnętrznymi dekoracjami. Mimo wszystko właśnie ta fasada wywarła wpływ na powstałe później projekty kolejnych pałaców florenckich. Przed wejściem warto zauważyć na fasadzie znajdujące się po obu stronach wejścia okna, których pomysłodawcą był dobrze znany wszystkim Michał Anioł.

Muzeum Palazzo Medici Riccardi

Muzealne pomieszczenia umieszczone są na trzech piętrach pałacu. Najniższe z nich przechowuje wykopaliska archeologiczne związane z historią okolic Florencji oraz eksponaty otwartego w 2005 roku Muzeum Marmuru, w którego zbiorach znajduje się kolekcja popiersi oraz wiele starożytnych rzeźb. Na parterze spacer wiedzie przez elegancki dziedziniec wewnętrzny oraz urzekający ogród. Na tym poziomie budynku mieści się także galeria, mająca formę szklarni z rosnącym w jej wnętrzu drzewem cytrynowym, która ozdobiona jest rzeźbami i sztukaterią.

Największe skarby Palazzo Medici Riccardi ukryte są jednak na pierwszym piętrze. To tam znajduje się między innymi Sala di Luca Giordano, której nazwa wskazuje na autora fresków, jakie zachwycają wchodzących do sali zwiedzających. Perełką całego muzeum jest Cappella dei Magi czyli Kaplica Trzech Króli. Nie jest ona duża, ale znajdujący się w jej wnętrzu, trzyczęściowy fresk autorstwa Benozzo Gozzoli na długo nie pozwala o niej zapomnieć. Ponadto wewnątrz pałacu znajdują się pomieszczenia, przeznaczone do organizacji wystaw czasowych, gdzie regularnie oglądać można dzieła zarówno klasycznych jak i współczesnych artystów z dziedziny malarstwa, fotografii i rzeźby.

Najwspanialszą z muzealnych sal jest zdecydowanie Cappella dei Magi czyli Kaplica Trzech Króli
Najwspanialszą z muzealnych sal jest zdecydowanie Cappella dei Magi czyli Kaplica Trzech Króli

Pałacowe biblioteki

W emblematycznej budowli mieści się jednak więcej niż muzeum. To tam ma swoją siedzibę Biblioteca Riccardiana, która powstała wraz z zakupem domu Medyceuszy przez Gabriello Riccardi. Markiz postanowił dobudować do pałacu bibliotekę, mającą chronić jego nieustannie powiększającą się kolekcję literatury. Od 1942 roku jest ona autonomiczną biblioteką publiczną, która do dziś zachowała swój dawny urok. Kolekcja biblioteki obejmuje między innymi dokumenty, listy, gazety, rękopisy oraz tomiki literackie, a jej struktura pozostała nienaruszona.

Wewnątrz udostępniona jest dla odwiedzających czytelnia, ozdobiona freskami, a także Sala Wystawowa oraz Sala Dyrekcji. Wejść można także do Biblioteki Moreniana, której historia rozpoczęła się wraz z nabyciem przez Prowincję Florencji ogromnych rozmiarów zbioru bibliograficznego. Z czasem do kolekcji dodawano kolejne pozycje pozyskiwane od uczonych i kolekcjonerów toskańskich antyków. Zbiory tej biblioteki składają się głównie z cennych rękopisów oraz z dokumentów dotyczących historii i kultury Toskanii i od 1942 roku dostępne są one dla publiczności w salach biblioteki znajdującej się w Pałacu Medyceuszy.

Zwiedzanie Pałacu Medyceuszy

Jeśli podczas zwiedzania muzeów lubicie odkrywać jego eksponaty w swoim tempie, bez obaw – do Palazzo Medici Riccardi wejść można jako indywidualny zwiedzający bez towarzystwa muzealnego personelu. Dla tych, którzy rzeczywiście zafascynowani są historią oraz losami danych pomieszczeń i eksponatów spacer z przewodnikiem jest jednak ciekawą opcją, bo pozwala wyciągnąć z wizyty dużo więcej. Co ciekawe, muzeum oferuje także specjalne wycieczki dla dzieci albo młodzieży, podczas których żadna z pociech z pewnością nie będzie się nudzić. Niezależnie od tego czy pałac zwiedzicie sami czy z przewodnikiem, Wasz spacer zakończy się w muzealnym sklepiku, oferującym gościom pamiątki i książki związane z włoskim światem sztuki.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Pałacu Medyceuszy najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane. 
  • Godziny otwarcia: od czwartku do wtorku w godz. 9:00-18:00. W środy Pałac Medyceuszy jest zamknięty.
  • Adres: Via Camillo Cavour, 3, 50129 Firenze FI, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Pałac Medyceuszy na mapie

Odkryj region Toskanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY