Strona głównaAtrakcje we FrancjiCiekawe miejsca we FrancjiKatakumby w Paryżu i 6 mln pochowanych w podziemiach miasta

Katakumby w Paryżu i 6 mln pochowanych w podziemiach miasta

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

W XVIII wieku tragiczne okoliczności zmusiły władze Paryża do trudnej decyzji. W dawnych paryskich kamieniołomach powstał cmentarz, gdzie spoczywa około 6 milionów Francuzów.

Katakumby w Paryżu (fr. Les catacombes de Paris) znajdują się w południowej części stolicy Francji, na lewym brzegu Sekwany. Całkowita długość tej sieci tuneli wynosi około 300 kilometrów, jednak dla odwiedzających dostępna jest ich niewielka część. Katakumby Paryża skłaniają do zadumy i refleksji nad kruchością ludzkiego życia. Jakie tajemnice skrywa to miejsce? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

WARTO WIEDZIEĆ: Śmiałków, którzy decydują się na ich odwiedzenie paryskie katakumby witają słowami: „Stój! Oto imperium śmierci!” (fr. Arrête! C’est ici l’empire de la mort!).

Historia paryskich katakumb

W kamieniołomach Tombe-Issoire wydobywano wapień niezbędny do budowy miasta. Natomiast po serii poważnych osunięć ziemi w Paryżu, między innymi na Rue Denfert-Rochereau w 1774 roku, król Ludwik XVI rozkazał zakończenie działalności wydobywczej.

Pod koniec XVIII wieku paryskie cmentarze były przepełnione – zaczęło brakować miejsca na ludzkie szczątki. Cała sytuacja w połączeniu z troską o zdrowie publiczne sprawiły, że władze miasta zdecydowały o utworzeniu miejsca masowego pochówku, które ówcześnie usytuowane było poza granicami Paryża.

Paryskie katakumby od wieków fascynują odwiedzających
Paryskie katakumby od wieków fascynują odwiedzających

Przenoszenie szczątków z grobów, zbiorowych mogił i kostnic do dawnych kamieniołomów Tombe-Issoire odbywało się nocami. Kości były wrzucane do otworów wlotowych kamieniołomu, a następnie układane w stosy przez jego pracowników.

Pierwsze transporty w latach 1785-1787 miały na celu odciążenie największego wówczas „Cmentarza Niewiniątek” ulokowanego w dystrykcie Les Halles. Zamknięto go w 1780 roku, gdyż nie istniała najmniejsza możliwość, by kontynuować pochówki w miejscu, które działało nieprzerwanie od niemal dziesięciu wieków.

Proces przenoszenia szczątków do katakumb w Paryżu zakończył się w 1860 roku. Wtedy Paryż przechodził „wielką przebudowę” (znaną również jako „haussmannowską”) pod okiem Georges’a Eugène’a Haussmanna.

WARTO WIEDZIEĆ: Podczas II wojny światowej w paryskich katakumbach odbywały się spotkania członków francuskiego ruchu oporu pod przewodnictwem pułkownika Henriego Rol-Tanguya.

Renowacja paryskich katakumb

Katakumby Paryża to miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy
Katakumby Paryża to miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy

Początkowo katakumby w Paryżu były po prostu składowiskiem ludzkich kości. W pierwszych latach XIX wieku rozpoczęła się seria renowacji, która przekształciła je w pewnego rodzaju mauzoleum. Prace te zostały zlecone przez Louis-Étienne Héricart de Thury’ego, czyli dyrektora Generalnej Inspekcji Kamieniołomów (fr. L’Inspection Générale des Carrières). W Les Catacombes de Paris powstały wtedy konstrukcje o enigmatycznych nazwach, na przykład „Grobowiec Gilberta” czy „Rotunda Piszczeli”.

W paryskich katakumbach zainstalowano liczne pomniki, nagrobki, ołtarze, oraz stele z inskrypcjami. Wszystko po to, aby wzbogacić wrażenia odwiedzających, wśród których niegdyś znalazł się na przykład cesarz Francji – Napoleon III.

Katakumby Paryża w tekstach kultury

Paryskie katakumby są obecne w wielu tekstach kultury i są ważnym punktem na mapie Paryża
Paryskie katakumby są obecne w wielu tekstach kultury i są ważnym punktem na mapie Paryża

Wnętrza paryskich katakumb inspirują artystów do tworzenia. Czy wiecie, że słynny francuski pisarz – Victor Hugo był częstym gościem w podziemnym „Imperium śmierci”? Katakumby Paryża zafascynowały go tak bardzo, iż umieścił tam część akcji „Nędzników” (fr. Les Miserables).

Również w kinematografii znajdują się przykłady wykorzystania tej lokalizacji. Jeśli jesteście fanami horrorów możecie kojarzyć film „Katakumby” z 2007 roku, a także „Jako w piekle, tak i na ziemi” z 2014 roku.

Katakumby Paryża jako miejsce eksperymentów naukowych

Podziemne środowisko katakumb było również przedmiotem badań naukowców. Warto zwrócić uwagę na badania uczonych z Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu (fr. Muséum National d’Histoire Naturelle). Mowa tutaj o Jacques Maheu – botaniku, który zajmował się florą w środowiskach pozbawionych światła słonecznego. Katakumby Paryża przysłużyły się również w pracy naukowej Armanda Viré – uznanego speleologa i przyrodnika.

Równie ciekawy jest eksperyment przeprowadzony w katakumbach przez Héricarta de Thury’ego. Umieścił on cztery złote rybki do znajdującej się tam niewielkiej studni. Jaki był rezultat tego badania? Ryby zdołały przeżyć, jednak uczony odkrył, że nie były one w stanie się rozmnażać, a dodatkowo straciły wzrok.

Katakumby w Paryżu współcześnie

Jeszcze w latach 90. XX wieku istniała możliwość samodzielnego zwiedzania paryskich katakumb. Dlaczego władze miasta cofnęły to pozwolenie? Katakumby Paryża stały się miejscem imprez, a wandale niszczyli podziemne miejsca pochówku. Te zakazy nie powstrzymały w pełni tych nielegalnych wypraw, a w 2004 roku policja odkryła tam… kino. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak!

WARTO WIEDZIEĆ: Katakumby Paryża mają swoich obsesyjnych fanów. Ludzi, którzy szczególnie uwielbiają to miejsca nazywa się katafilami (fr. cataphiles). Niestety, swoje „uwielbienie” wyrażają poprzez nielegalne błąkanie się po podziemnych tunelach.

Co warto wiedzieć przed wycieczką?

Teraz, gdy już wiecie jakie sekrety kryją katakumby Paryża, musicie zapoznać się z kilkoma praktycznymi informacjami. Ułatwią Wam one wyprawę do podziemi francuskiej stolicy.

Wejście do katakumb odnajdziecie w 14. dzielnicy Paryża przy stacji metra Denfert-Rochereau, na Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy. Jest to aleja, która została nazwana na cześć jednego z francuskich bohaterów narodowych.

Wyjście znajduje się na 36 Rue Rémy Dumoncel, również w 14. dzielnicy stolicy Francji. Warto wiedzieć, iż katakumby Paryża liczą aż 243 schody: aby zejść do podziemnych tuneli trzeba pokonać ich 131, z kolei by ponownie wspiąć się na powierzchnię – 112.

Zwiedzanie paryskich katakumb nie jest doświadczeniem dla każdego. Tamtejsze podziemne tunele pełne ludzkich kości mogą wywołać uczucie klaustrofobii. Należy również pamiętać, iż około 20 metrów pod ziemią powietrze jest bardzo wilgotne. Tamtejsza temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza, dlatego też zalecane jest zabranie ze sobą ciepłych ubrań.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Katakumb w Paryżu najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: 1 Av. du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Francja
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz 9:45-30:30. W poniedziałku Katakumby jest nieczynny.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Paryżu


Inne atrakcje we Francji

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki we Francji:
RegionAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Île-de-FranceAtrakcje w Paryżu: Wieża Eiffla, Luwr, Muzeum Orsay, Wieża Montparnasse, Disneyland w Paryżu, Dzielnica Montmartre, Muzeum Montmartre, Muzeum Życia Romantycznego, Moulin Rouge, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Muzeum Picassa w Paryżu, Muzeum figur woskowych Grévin, Muzeum Rodina, Musee de l'Orangerie, Centrum Pompidou, Muzeum Yves Saint Laurent Paris, Musee Jacquemart-Andre, Musée du quai Branly, Pałac w Wersalu, Panteon w Paryżu, Kaplica Sainte Chapelle, Bazylika Sacré-Cœur, Katedra Notre Dame, Cmentarz Montmartre, Cmentarz Pere Lachaise, Opera Garnier, Bazylika Saint Denis, Rejsy po Sekwanie, Akwarium SEA LIFE Val d'Europe, Park wodny Aquaboulevard, Stadion Stade de France, Stadion Roland-Garros, Paryskie katakumby, Dzielnica Łacińska, Siedziba UNESCO, Les Invalides: Grób Napoleona i Muzeum Armii w Paryżu, Aquarium de Paris
BretaniaAtrakcje w Bretanii: Forêt de Brocéliande, Plaża w Dinard, Latarnia morska w Pointe du Raz, Wyspa Brehat, Katedra w Saint-MaloCiekawe miasta: Rennes
BurgundiaAtrakcje w Burgundii: Zamek w Chambord, Winobranie w Beaune, Katedra w Auxerre, Basilique de Vézelay, Zamek w Ancy-le-FrancCiekawe miasta: Dijon
Grand EstAtrakcje w Grand Est: Katedra w Reims, Muzeum Unterlinden, Muzeum Sztuki i Historii w Strasburgu, Zamek Haut-Kœnigsbourg, Europa-ParkCiekawe miasta: Strasburg
Hauts-de-FranceAtrakcje w Hauts-de-France: Katedra Notre-Dame w Amiens, Bunkry w La Coupole, Muzeum Louvre-Lens, Muzeum Matisse w Cateau-Cambrésis, Zamek w ChantillyCiekawe miasta: Lille
KorsykaAtrakcje na Korsyce: Calanques de Piana, Citadelle de Calvi, Katedra w Ajaccio, Plaża Palombaggia, Wyspa LavezziCiekawe miasta: Ajaccio
Kraj LoaryAtrakcje w Kraju Loary: Zamki nad Loarą (np. Zamek Chenonceau, Zamek Chambord), Katedra w Chartres, Muzeum sztuki w Nantes, Wyspa NoirmoutierCiekawe miasta: Nantes
NormandiaAtrakcje w Normandii: Zamek w Caen, Katedra Notre-Dame w Rouen, Muzeum Memoriału w Caen, Katedra w Bayeux, Plaża OmahaCiekawe miasta: Rouen
Nowa AkwitaniaAtrakcje w Nowej Akwitanii: Dune du Pilat, Muzeum Sztuki i Archeologii w Perigueux, Miasto w Bordeaux, Zamek w Hautefort, Plaża w BiarritzCiekawe miasta: Bordeaux
OksytaniaAtrakcje w Oksytanii: Most Pont du Gard, Katedra w Tuluzy, Muzeum Sztuki w Montpellier, Cité de Carcassonne, Muzeum TautavelCiekawe miasta: Tuluza
Owernia-Rodan-AlpyAtrakcje w Owerni: Most Millau Viaduct, Park Narodowy Cevennes, Katedra w Lyonie, Wzgórze Puy de Dôme, Katedra w Clermont-FerrandCiekawe miasta: Lyon
Prowansja-Alpy-Lazurowe WybrzeżeAtrakcje w Prowansji: Katedra Notre-Dame de la Garde, Muzeum Sztuki w Nicei, Muzeum Picassa, Muzeum Matisse, Plaża w Cannes, Kanion VerdonCiekawe miasta: Nicea, Marsylia, Cannes, Tulon, Awinion, La Garde-Freinet, Saint-Tropez, Port Grimaud, Sainte-Maxime
Region Centralny - Dolina LoaryAtrakcje w Dolinie Loary: Zamek w Amboise, Katedra w Bourges, Wzgórze Vézelay, Zamek w Cheverny, Zamek w ValençayCiekawe miasta: Orlean, Bourges, Tours
 
Region zamorskiAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Gujana FrancuskaAtrakcje w Gujanie Francuskiej: Kosmiczny Port Gujany, Rezerwat przyrody Kaw, Park Narodowy Gujana, Wodospad Salto Angel, Wyspa Kaw
GwadelupaAtrakcje w Gwadelupie: Park Narodowy Guadeloupe, Plaża Grande-Anse, Miejsce kultu karaibskiego ludu, Wyspa Les Saintes, Muzeum Schœlcher
MartynikaAtrakcje na Martynice: Montagne Pelée, Zamek Dubuc, Park Narodowy La Caravelle, Jardin de Balata, Plaża Anse Noire
ReunionAtrakcje w Reunionie: Wulkan Piton de la Fournaise, Cilaos, Cirque de Mafate, Le Maido, Plaża Boucan Canot
MajottaAtrakcje w Majotcie: Södra revet, Våtmarken Dziani Boundouni, Lac Dziani, Mamoudzou, Îlot Mtsamboro
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne