Strona głównaAtrakcje we FrancjiOceanaria i zoo we FrancjiAquarium de Paris – Podwodny świat w centrum Paryża

Aquarium de Paris – Podwodny świat w centrum Paryża

Planując odwiedziny w Paryżu, na pewno na samym szczycie listy „must see” umieściliście legendarną Wieżę Eiffla, symbol miasta świateł. Być może jednak nie wiecie, że nieopodal znajdują się prawdziwe wrota do podwodnego świata. Zaskoczeni? Czas, aby zanurzyć się w przygodzie!

Aquarium de Paris, znane także jako Cineaqua, odnajdziesz w Ogrodach Trocadero w 16. dzielnicy Paryża. Dobrym pomysłem będzie połączenie wizyty w oceanarium ze zwiedzaniem Wieży Eiffla, jako że znajduje się ona po drugiej stronie Sekwany (te dwa punkty na mapie francuskiej stolicy dzieli niecały kilometr). Jeśli wydawało Ci się, że Disneyland, Muzeum Figur Woskowych i Cité des Enfants to jedyne atrakcje, jakie możesz odwiedzić w Paryżu z dziećmi, to nic bardziej mylnego! W tym artykule odkryjesz miejsce, w którym Twoje pociechy zanurzą się w świat, jakiego dotąd nie widziały.

Aquarium de Paris – wiekowe oceanarium mieście Paryż

Niewiele osób wie, że Aquarium de Paris zostało otwarte w 1867 roku z okazji wystawy światowej, która odbyła się na paryskich Polach Marsowych. Międzynarodowe wydarzenie miało za zadanie oczarować osiągnięciami francuskiego narodu gości przybyłych do stolicy kraju. Jednym z obiektów na mapie „miasta świateł”, który podkreślał kreatywność Francuzów, był obiekt znany wówczas pod nazwą Akwarium Trocadero.

Dzięki temu w Paryżu pojawiła się niespotykana dotąd opcja, aby stanąć „twarzą w twarz” z dziką fauną mórz i oceanów. Niestety, upływ czasu sprawił, że konieczna była renowacja budynku, która przypadła na lata 1984-2006. Po ponownym udostępnieniu oceanarium, nieustannie przyciąga ono zaciekawionych tajemnicami podwodnego świata.

WARTO WIEDZIEĆ: Aquarium de Paris znajduje się pod adresem 5 Avenue Albert de Mun 75016.

Podwodny świat w Aquarium de Paris

Paryskie akwarium pełne jest kolorowych ryb i fascynujących, morskich stworzeń
Paryskie akwarium pełne jest kolorowych ryb i fascynujących, morskich stworzeń

Pracownicy Aquarium de Paris dołożyli wszelkich starań, aby wiernie odtworzyć biotopy zbiorników wodnych z całego świata – od Morza Śródziemnego, przez Ocean Atlantycki, aż po Indo-Pacyfik. Tuż za szybami ogromnych akwariów odnajdziesz najróżniejsze stworzenia, które dumnie reprezentują bogactwo mórz i oceanów. Aquarium de Paris jest domem dla ponad 10 tysięcy ryb i bezkręgowców. Szczyci się ono również setkami koralowców o zachwycających kolorach, z kolei w „meduzarium” mieści się około 2500 meduz – chełbie modre, czy meduzy kompasowe to tylko niektóre z tamtejszych gatunków parzydełkowców.

Amatorów mocnych wrażeń ucieszy informacja, że w Aquarium de Paris goszczą także wywołujące uczucie grozy rekiny. Mowa tutaj między innymi o żarłaczach czarnopłetwych, rekinach wąsatych oraz rekinach szarych rafowych.

Wystawy tematyczne i inne atrakcje w Aquarium de Paris

Działalność oceanariów na całym świecie często koncentruje się na edukacji dotyczącej ochrony środowiska i negatywnego wpływu człowieka na środowisko morskie – tak też jest w przypadku Aquarium de Paris. Poprzez ciekawe animacje oraz wystawy tematyczne paryska instytucja poszerza wiedzę zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Aquarium de Paris dużą część swojej oferty kieruje do najmłodszych odbiorców. Jedną z jego głównych atrakcji jest występ syrenki, która wygląda jak prawdziwe morskie stworzenie! Dodatkowo, aby zapewnić dzieciom bezpośredni kontakt z naturą, w oceanarium znajduje się zbiornik, gdzie szkraby mogą karmić tamtejsze rybki, oczywiście pod czujną opieką pracowników Aquarium de Paris. Bez wątpienia jest to ciekawy przystanek podczas zwiedzania stolicy Francji – zarówno dla małych i dużych!

Aquarium de Paris jako przystań dla niechcianych rybek

Od kilku lat paryskie oceanarium przy 5 avenue Albert de Mun wita z otwartymi ramionami osoby, które zmuszone są rozstać się z lokatorami domowych akwariów. Takie ryby często bywają nietrafionymi prezentami lub ich właścicielom po prostu brakuje czasu, aby zająć się nimi we właściwy sposób. Zamiast pozbywać się niechcianych pupili w drastyczny i nieodpowiedzialny sposób, można oddać je pod opiekę pracowników Aquarium de Paris.

Jak pupile z domowego akwarium trafiają do popularnego oceanarium nad Sekwaną?
Jak pupile z domowego akwarium trafiają do popularnego oceanarium nad Sekwaną?

W ten sposób obiekt przyjął pod swoje skrzydła (a może płetwy?) kilkaset rybek! Dzięki tej wspaniałomyślnej inicjatywie zwierzęta dostają szansę na godne warunki życia, jednocześnie ciesząc oczy wszystkich odwiedzających oceanarium.

Ogrody Trocadero

Jak wspominaliśmy już wcześniej, to właśnie w ogrodach Trocadero ulokowane jest Aquarium de Paris. Co ciekawe, one także zostały stworzone z okazji odbywającej się w Paryżu wystawy światowej, ale tym razem w 1937 roku. Park od razu podbił serca Paryżan, bo zapewnia chwilę oddechu w samym środku zatłoczonego miasta.

Zwłaszcza wiosną oraz latem Ogrody Trocadero kuszą spacerowiczów wizją relaksu w otoczeniu paryskiej przyrody, a także zachwycającej fontanny… warszawskiej. Chwilka, jakiej? To żaden błąd! Fontaine de Varsovie jest centralnym punktem ogrodów Trocadero, a jej armatki wodne zapewniają upragnioną ochłodę w upalne dni.

Widok na wspaniałe ogrody Trocadero ze szczytu wieży Eiffla"]
Widok na wspaniałe ogrody Trocadero ze szczytu wieży Eiffla”]

WARTO WIEDZIEĆ: Wstęp do ogrodów Trocadero jest bezpłatny, więc można cieszyć się nimi bez żadnych ograniczeń.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Aquarium de Paris najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: 5 Av. Albert de Mun, 75016 Paris, Francja
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 10:00-19:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Aquarium de Paris na mapie

Odkryj Francję

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY