Nawarra
5 (100%) 1 vote

Nawarra to region na pograniczu Hiszpanii i Francji znany przede wszystkim miłośnikom hiszpańskich win, pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela oraz wielbicielom gonitw byków.

Jednak ta hiszpańska wspólnota autonomiczna ma o wiele więcej do zaoferowania turystom. Z jednej strony Nawarra oferuje nam pustynię, a z drugiej – góry z ośnieżonymi szczytami, zielone wzgórza oraz lasy.

Nawarra to region, w którym hiszpański styl życia przeplata się z baskijską kulturą (kiedyś Nawarra stanowiła część Kraju Basków). Terytorium tej wspólnoty można podzielić na dwie strefy: na północy i w centrum regionu ludność posługuję się dwoma językami: baskijskim i hiszpańskim, natomiast w pozostałej części regionu – dominuje kastylijski.

Klimat

W Nawarze wyróżnia się aż 4 strefy klimatyczne! Na północy jest wilgotno i dosyć często pada, jednak już na południu opady są znacznie mniejsze, a temperatury wyższe. Z kolei w górach, we wschodniej części Nawarry, przez prawie cały rok leży śnieg. Wszystko to na zaledwie 10 391 km² powierzchni!

Pamplona

Nawarra - opis wspólnoty autonomicznej // Hispanico.pl
Pamplona, Plaza del Castillo

Pamplona to stolica Nawarry, która wśród turystów jest znana przede wszystkim ze względu na mające tam miejsce między 6 a 14 lipca Fiestas de San Fermín. To odbywające się od XIV wieku święto na cześć patrona miasta, w połowie XX wieku przekształciło się w festyn, na który co roku przybywa kilkaset tysięcy turystów z całego świata! Największą atrakcją Sanfermines są tzw. encierros, czyli gonitwy byków, w których rokrocznie wiele osób zostaje rannych (zdarzają się także wypadki śmiertelne). Na koniec każdego dnia święta zwierzęta, biorące udział w wyścigach są zabijane na arenie w czasie korridy.

Pamplona to jednak nie tylko gonitwy byków. Osoby poszukujące mniej brutalnej rozrywki również znajdą w tym mieście coś dla siebie. W pobliżu głównego placu w mieście (Plaza del Castillo) wznosi się potężna katedra. W jej XV-wiecznych wnętrzach kryje się grobowiec króla Nawarry, Karola III Szlachetnego i jego żony Eleonory. Warto również odwiedzić Museo de Navarra i poznać niezwykle ciekawą historię tego regionu, którego część w XVIII w. została przyłączona do Francji.

Pireneje Nawarryjskie

Pireneje leżące na terenie Nawarry są bardziej przystępne niż aragońska część tego pasma górskiego. Na ich wschodzie znajdują się dwa wielkie wąwozy: Foz de Arbaiun oraz Foz de Lumbier. Przepływające między nimi rzeki Salazar i Irati przez miliony lat wyżłobiły tam kanion z pionowymi ścianami o wysokości niemal 400 metrów!

Będąc w pobliżu warto też wyruszyć szlakiem Ruta de la Brujería, który obejmuje aż 222 kilometry i najlepiej zwiedzić go samochodem. W tym regionie, w szczególności między XVI i XVII wiekiem, wśród mieszkańców powszechna była wiara w czarownice. W miejscowości Zugarramurdi mieści się nawet poświęcone im muzeum (hiszp. Museo de las Brujas), w którym można obejrzeć wiele eksponatów związanych z odprawianiem tajemnych rytuałów oraz czarów. Nieopodal znajdują się również Cuevas de las Brujas, czyli Jaskinie Czarownic, w których wiedźmy miały rzucać złe zaklęcia, knuć intrygi i odprawiać sabaty.

Piesze wycieczki po Pirenejach

Pireneje otaczają liczne lasy, najbardziej znanym wśród nich jest, leżąca na terenie Nawarry puszcza Selva de Irati. Jest to drugi w Europie pod względem wielkości bukowo-jodłowy obszar leśny. W szczególności warto się tam wybrać jesienią, kiedy liście drzew nabierają pięknych kolorów. Jest to istny raj dla miłośników pieszych wycieczek, ponieważ w okolicy wytyczono wiele szlaków dla turystów.

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

avatar