Nawarrę można zwiedzać na wiele sposobów, ale jest taki jeden, który budzi szczególne emocje…

Szlak Czarownic w Nawarze - Jaskinia w Zugarramurdi
Szlak Czarownic w Nawarze – Jaskinia w Zugarramurdi

Szlak Czarownic to propozycja nie tylko dla osób, które fascynują się magią, ale także dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę Nawarry. W XVI i XVII wieku społeczność tego regionu charakteryzowała się dużą otwartością i swobodą wierzeń. Rozmaite mity oraz legendy były tutaj na porządku dziennym i wyjaśniały to, co w tamtym czasie było naukowo niewytłumaczalne.

Te czynniki spowodowały, że dużym powodzeniem cieszyła się także działalność uzdrowicielek. Ich niekonwencjonalne metody leczenia, znajomość roślin i ziół z jednej strony były błogosławieństwem, a z drugiej – przekleństwem. To ostatnie sprowadziła na nie Święta Inkwizycja, która kobiety podejrzane o czarownictwo poddawała torturom, egzorcyzmom lub w najlepszym razie – od razu skazywała na śmierć.

Inkwizycja objęła swoim zasięgiem ponad 60 miejscowości w regionie Nawarry, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich, które uważano za epicentrum czarownictwa. Odizolowanie tych terenów od innych części regionu doprowadziło do upowszechnienia się teorii, jakoby właśnie tam wiara w diabła i ziołolecznictwo najbardziej nabierała na potędze. Dziś wiemy, że było to jedno z wielu nieprawdziwych przekonań, które doprowadziły do śmierci wielu kobiet.

 

Wycieczka szlakiem Ruta de la Brujería

Szlak Czarownic w Nawarze - Jaskinia w Zugarramurdi
Szlak Czarownic w Nawarze – Jaskinia w Zugarramurdi

Szlak czarownic w Nawarze można w uproszczeniu przedstawić jako obszar od miejscowości Sangüesa i Lumbier do miejscowości Améscoa. Dzieli się go na cztery odcinki, które w logiczny sposób pozwalają poznać historię i działalność czarownic w Nawarze:

  • Odcinek 1 – opowiada historię początków ścigania czarownic w regionie. Obejmuje tereny: Valles de Roncal y Salazar, Auritz, Orreaga, Ochagavía, Burgui i Vidángoz.
  • Odcinek 2 – mówi o przesądach i czarownictwie samym w sobie. Obejmuje tereny: Urdazubi/Urdax, Zugarramurdi, Baztan, Bertizarana, Zugarramurdi, Urdazubi, Arraioz, Bera i Doneztebe.
  • Odcinek 3 – biegnie przez obszary górskie, jaskinie i odwołuje się do dawnych wierzeń oraz mitologii. Obejmuje obszary: Anocibar, Valles de Larraun y Araitz, Leitzaran.
  • Odcinek 4 – przedstawia działalność czarownic na terenach miejscowości Bargota i Viana.

 

Hiszpańskie Kubki marki Hispanico - www.hispanico.pl/allegro

Muzeum Czarownic (Museo de las Brujas)

Będąc w miejscowości Zugarramurdi, koniecznie odwiedźcie tamtejsze Muzeum Czarownic. Zostało ono założone w 2007 roku w budynku dawnego szpitala. W ekspozycji Museo de las Brujas znajdziecie wiele eksponatów związanych z odprawianiem rytuałów i czarów. Nieopodal znajdują się również Cuevas de las Brujas, czyli Jaskinie Czarownic, w których miały one rzucać złe zaklęcia i organizować zloty czarownic.

Popularne hotele w Zugarramurdi

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55