Oceń artykuł

Nawarrę można zwiedzać na wiele sposobów, ale jest taki jeden, który budzi szczególne emocje…

Szlak Czarownic w Nawarze - Jaskinia w Zugarramurdi
Szlak Czarownic w Nawarze – Jaskinia w Zugarramurdi

Szlak Czarownic to propozycja nie tylko dla osób, które fascynują się magią, ale także dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę Nawarry. W XVI i XVII wieku społeczność tego regionu charakteryzowała się dużą otwartością i swobodą wierzeń. Rozmaite mity oraz legendy były tutaj na porządku dziennym i wyjaśniały to, co w tamtym czasie było naukowo niewytłumaczalne.

Te czynniki spowodowały, że dużym powodzeniem cieszyła się także działalność uzdrowicielek. Ich niekonwencjonalne metody leczenia, znajomość roślin i ziół z jednej strony były błogosławieństwem, a z drugiej – przekleństwem. To ostatnie sprowadziła na nie Święta Inkwizycja, która kobiety podejrzane o czarownictwo poddawała torturom, egzorcyzmom lub w najlepszym razie – od razu skazywała na śmierć.

Inkwizycja objęła swoim zasięgiem ponad 60 miejscowości w regionie Nawarry, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich, które uważano za epicentrum czarownictwa. Odizolowanie tych terenów od innych części regionu doprowadziło do upowszechnienia się teorii, jakoby właśnie tam wiara w diabła i ziołolecznictwo najbardziej nabierała na potędze. Dziś wiemy, że było to jedno z wielu nieprawdziwych przekonań, które doprowadziły do śmierci wielu kobiet.

 

Wycieczka szlakiem Ruta de la Brujería

Szlak Czarownic w Nawarze - Jaskinia w Zugarramurdi
Szlak Czarownic w Nawarze – Jaskinia w Zugarramurdi

Szlak czarownic w Nawarze można w uproszczeniu przedstawić jako obszar od miejscowości Sangüesa i Lumbier do miejscowości Améscoa. Dzieli się go na cztery odcinki, które w logiczny sposób pozwalają poznać historię i działalność czarownic w Nawarze:

  • Odcinek 1 – opowiada historię początków ścigania czarownic w regionie. Obejmuje tereny: Valles de Roncal y Salazar, Auritz, Orreaga, Ochagavía, Burgui i Vidángoz.
  • Odcinek 2 – mówi o przesądach i czarownictwie samym w sobie. Obejmuje tereny: Urdazubi/Urdax, Zugarramurdi, Baztan, Bertizarana, Zugarramurdi, Urdazubi, Arraioz, Bera i Doneztebe.
  • Odcinek 3 – biegnie przez obszary górskie, jaskinie i odwołuje się do dawnych wierzeń oraz mitologii. Obejmuje obszary: Anocibar, Valles de Larraun y Araitz, Leitzaran.
  • Odcinek 4 – przedstawia działalność czarownic na terenach miejscowości Bargota i Viana.

 

Muzeum Czarownic (Museo de las Brujas)

Będąc w miejscowości Zugarramurdi, koniecznie odwiedźcie tamtejsze Muzeum Czarownic. Zostało ono założone w 2007 roku w budynku dawnego szpitala. W ekspozycji Museo de las Brujas znajdziecie wiele eksponatów związanych z odprawianiem rytuałów i czarów. Nieopodal znajdują się również Cuevas de las Brujas, czyli Jaskinie Czarownic, w których miały one rzucać złe zaklęcia i organizować zloty czarownic.

Popularne hotele w Zugarramurdi

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar