Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiBardenas Reales - Park krajobrazowy w regionie Nawarry

Bardenas Reales – Park krajobrazowy w regionie Nawarry

Jeśli wydawało Ci się, że pustynia Tabernas to jedyny pustynny obszar w Hiszpanii, to ten artykuł powinien Cię pozytywnie zaskoczyć.

Bardenas Reales to park krajobrazowy w regionie Nawarry, który w 2000 roku został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Co w nim tak wyjątkowego? Przede wszystkim niesamowite pejzaże!

Na ponad 42 000 ha pustynnego krajobrazu zobaczysz rzadko spotykane formacje skalne, wąwozy i przepaście, które są efektem erozji deszczowej i wiatrowej. Stworzone w ten sposób struktury składają się z piaskowca, gliny oraz gipsu, co przy niewielkiej ilości opadów dało początek charakterystycznej rzeźbie tego terenu.

Roślinności jest tutaj niewiele, a ta którą można zobaczyć, skupia się głównie przy pojedynczych zbiornikach wodnych. Nie brakuje za to zwierząt. Na wizytę w Bardenas Reales warto zabrać ze sobą lornetkę, ponieważ mieszka tu ponad 20 gatunków drapieżnych ptaków oraz liczni przedstawiciele ssaków, płazów i gadów.

Cabezo de Castildetierra - najbardziej charakterystyczna formacja skalna w parku Bardenas Reales
Cabezo de Castildetierra – najbardziej charakterystyczna formacja skalna w parku

WARTO WIEDZIEĆ: Park krajobrazowy Bardenas Reales był scenerią dla filmów i seriali takich jak: „James Bond – Świat to za mało”, „Airbag”, „Acción Mutante”, „Orgullo y Pasión”, „Anacleto Agente Secreto” oraz „Gra o tron” (6 sezon).

Szlaki trekkingowe

Tereny Bardenas Reales znakomicie nadają się do pieszych wędrówek. Znajdziesz tutaj trzy dobrze oznakowane trasy: El Barranco de las Cortinas, Cabezo de las Cortinillas i El Fraile. Dwie pierwsze są bardzo krótkie (około 1 km) i posiadają niewiele wzniesień. Dużo ciekawszym wyborem jest trasa El Fraile, która rozciąga się na długości ponad 4 km i obfituje we wspaniałe punkty widokowe z panoramą na cały park. Każdą z wymienionych tras można także przemierzyć konno.

Bardenas Reales - Park krajobrazowy w regionie Nawarry (Parque natural de Bardenas Reales de Navarra)
Bardenas Reales – Park krajobrazowy w regionie Nawarry (Parque natural de Bardenas Reales de Navarra)

Szlaki rowerowe i samochodowe

Miłośnicy jednośladów ucieszą się pewnie z faktu, że przez Bardenas Reales przebiega wiele szlaków rowerowych. Dojedziesz nimi do najbardziej emblematycznych punktów parku, takich jak: El Vedado de Eguaras, La Bardena Blanca, El Cabezo de Castildeterra czy do wąwozu El Barranco Grande. Długość większości szlaków wynosi około 30 km, jednak są i takie (np. Gran Bardena), które liczą blisko 70 km, a ich przewyższenie przekracza 500 metrów.

Jeśli dużo lepiej niż na rowerze, czujesz się za kółkiem, Bardenas Reales również stoi dla Ciebie otworem! Władze parku przygotowały specjalne oznaczenie dla szlaków samochodowych, których długość wynosi od 20 do 40 km. To ciekawa propozycja dla miłośników 4×4, ponieważ w okolicy można znaleźć sporo firm, które organizują wycieczki z wykorzystaniem terenowych pojazdów.

Mapy oraz szczegółowe informacje o szlakach trekkingowych, rowerowych i samochodowych, znajdziesz na oficjalnej stronie parku: www.bardenasreales.es

Co warto zobaczyć w okolicy?

Planując dłuższy pobyt w okolicy Bardenas Reales, warto zobaczyć także popularne miasta w okolicy. Dwa obowiązkowe to Saragossa i Pampeluna. Inne znane miejscowości to: Tudela, Huesca, Tarazona, Logroño oraz komarka Cinco Villas.

Bardenas Reales na mapie

Odkryj region Nawarry

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Nawarry składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiestas de San Fermin, Bardenas Reales, Szlak czarownic w Nawarze.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY