Santo Domingo de Silos – hiszpańska gmina i opactwo w jednym
5 (100%) 1 vote

Nie jest to znane miejsce w Hiszpanii. A przynajmniej nie wśród zagranicznych turystów, którzy z rzadka za cel swojej podróży wybierają miasteczka takie jak to.

Santo Domingo de Silos - Hiszpańska gmina i opactwo (Kastylia i León) // Hispanico.pl
Przełęcz La Yacla w Santo Domingo de Silos.

Santo Domingo de Silos to niewielka gmina w regionie Kastylia i León, która liczy około 300 mieszkańców. Położona jest w dolinie Tabladillo, na wysokości 1000 m n.p.m., a dookoła porastają ją lesiste wzgórza. Nie ma tu wielu atrakcji turystycznych czy zabytków, dlatego wizyta w tym miejscu prawdopodobnie nie zajmie Ci dłużej niż jeden dzień.

Oprócz tego, że warto tutaj zajrzeć z pobudek religijnych czy kulturowych, jest to też wspaniałe miejsce do relaksu na łonie przyrody. Znajdująca się w tym miejscu pięciokilometrowa przełęcz La Yecla (Desfiladero de la Yecla) to wąski, głęboki szlak usytuowany między zboczami wysokich gór. Jego przejście jest łatwe i zajmuje około dwie godziny, za to obfituje w serię malowniczych krajobrazów pełnych małych wodospadów, drewnianych kładek i ciasnych przejść.

Opactwo Santo Domingo de Silos

Santo Domingo de Silos - Hiszpańska gmina i opactwo (Kastylia i León) // Hispanico.pl
Malowniczy krużganek w opactwie Santo Domingo de Silos.

W VI wieku w Santo Domingo de Silos powstał klasztor pod wezwaniem św. Sebastiana. Cztery wieki później, doszło do dynamicznego rozwoju klasztoru, a następnie (XI wiek) z polecenia Ferdynanda I Wielkiego (ówczesnego króla Kastylii i Leonu) całkowicie go odrestaurowano. Nowym projektem zajął się opat klasztoru, pod wezwaniem którego jest aktualnie całe opactwo.

Ten średniowieczny przybytek religijny warto odwiedzić z kilku powodów. Pierwszy z nich to jego piękna architektura, relaksujący klimat i malowniczy romański krużganek, który zawsze stanowił centrum życia klasztornego. Na terenie opactwa znajdziemy też muzeum prezentujące zarówno odkrycia archeologiczne z czasów Celtyberów, Rzymian i Wizygotów, jak i dużo starsze – pozostałości prehistorycznej ceramiki odnalezione w górskich jaskiniach tego regionu. Muzeum pokazuje też historię pierwszych mnichów w Silos, anonimowe obrazy w drewnie i inne dzieła o wartości artystycznej i historycznej.

Dawna, klasztorna apteka i bogata biblioteka

Drugi powód, dla którego opactwo Santo Domingo de Silos jest tak ciekawe, to jego działalność w służbie społecznej. W średniowieczu prowadzono tutaj szpital, aptekę (przetrwała do dziś) oraz ogród botaniczny i laboratorium biochemiczne, które pomagały rozwijać wiedzę na temat różnych chorób i leków.

Santo Domingo de Silos - Hiszpańska gmina i opactwo (Kastylia i León) // Hispanico.pl
Budynek opactwa Santo Domingo de Silos.

W klasztornej bibliotece znajdziemy około 400 książek, z których większość pochodzi z XVII-XIX wieku, ale jest i kilka dużo starszych. Opisy rozmaitych roślin i ich działania niejednokrotnie wzbogacone są bardzo szczegółowymi rysunkami, które same w sobie stanowią maleńkie dzieła sztuki. Bogata biblioteka opactwa to także jeden z powodów, dla których Santo Domingo de Silos jest jedną z sześciu miejscowości tworzących tzw. Szlak Języka Kastylijskiego. Pozostałe to: San Millán de la Cogolla, Salamanka, Valladolid, Ávila i Alcalá de Henares.

Wizytę w opactwie warto zakończyć w istniejącym na jego terenie sklepie. Oprócz produktów oczywistych, takich jak figurki, medaliony i inne rekwizyty religijne, kupimy też wytwarzane tradycyjną metodą dżemy oraz nagrania pieśni religijnych w wykonaniu tamtejszego chóru.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar