Santo Domingo de Silos – hiszpańska gmina i opactwo w jednym
5 (100%) 1 vote

Nie jest to znane miejsce w Hiszpanii. A przynajmniej nie wśród zagranicznych turystów, którzy z rzadka za cel swojej podróży wybierają miasteczka takie jak to.

Santo Domingo de Silos - Hiszpańska gmina i opactwo (Kastylia i León) // Hispanico.pl
Przełęcz La Yacla w Santo Domingo de Silos.

Santo Domingo de Silos to niewielka gmina w regionie Kastylia i León, która liczy około 300 mieszkańców. Położona jest w dolinie Tabladillo, na wysokości 1000 m n.p.m., a dookoła porastają ją lesiste wzgórza. Nie ma tu wielu atrakcji turystycznych czy zabytków, dlatego wizyta w tym miejscu prawdopodobnie nie zajmie Ci dłużej niż jeden dzień.

Oprócz tego, że warto tutaj zajrzeć z pobudek religijnych czy kulturowych, jest to też wspaniałe miejsce do relaksu na łonie przyrody. Znajdująca się w tym miejscu pięciokilometrowa przełęcz La Yecla (Desfiladero de la Yecla) to wąski, głęboki szlak usytuowany między zboczami wysokich gór. Jego przejście jest łatwe i zajmuje około dwie godziny, za to obfituje w serię malowniczych krajobrazów pełnych małych wodospadów, drewnianych kładek i ciasnych przejść.

Opactwo Santo Domingo de Silos

Santo Domingo de Silos - Hiszpańska gmina i opactwo (Kastylia i León) // Hispanico.pl
Malowniczy krużganek w opactwie Santo Domingo de Silos.

W VI wieku w Santo Domingo de Silos powstał klasztor pod wezwaniem św. Sebastiana. Cztery wieki później, doszło do dynamicznego rozwoju klasztoru, a następnie (XI wiek) z polecenia Ferdynanda I Wielkiego (ówczesnego króla Kastylii i Leonu) całkowicie go odrestaurowano. Nowym projektem zajął się opat klasztoru, pod wezwaniem którego jest aktualnie całe opactwo.

Ten średniowieczny przybytek religijny warto odwiedzić z kilku powodów. Pierwszy z nich to jego piękna architektura, relaksujący klimat i malowniczy romański krużganek, który zawsze stanowił centrum życia klasztornego. Na terenie opactwa znajdziemy też muzeum prezentujące zarówno odkrycia archeologiczne z czasów Celtyberów, Rzymian i Wizygotów, jak i dużo starsze – pozostałości prehistorycznej ceramiki odnalezione w górskich jaskiniach tego regionu. Muzeum pokazuje też historię pierwszych mnichów w Silos, anonimowe obrazy w drewnie i inne dzieła o wartości artystycznej i historycznej.

Dawna, klasztorna apteka i bogata biblioteka

Drugi powód, dla którego opactwo Santo Domingo de Silos jest tak ciekawe, to jego działalność w służbie społecznej. W średniowieczu prowadzono tutaj szpital, aptekę (przetrwała do dziś) oraz ogród botaniczny i laboratorium biochemiczne, które pomagały rozwijać wiedzę na temat różnych chorób i leków.

Santo Domingo de Silos - Hiszpańska gmina i opactwo (Kastylia i León) // Hispanico.pl
Budynek opactwa Santo Domingo de Silos.

W klasztornej bibliotece znajdziemy około 400 książek, z których większość pochodzi z XVII-XIX wieku, ale jest i kilka dużo starszych. Opisy rozmaitych roślin i ich działania niejednokrotnie wzbogacone są bardzo szczegółowymi rysunkami, które same w sobie stanowią maleńkie dzieła sztuki. Bogata biblioteka opactwa to także jeden z powodów, dla których Santo Domingo de Silos jest jedną z sześciu miejscowości tworzących tzw. Szlak Języka Kastylijskiego. Pozostałe to: San Millán de la Cogolla, Salamanka, Valladolid, Ávila i Alcalá de Henares.

Wizytę w opactwie warto zakończyć w istniejącym na jego terenie sklepie. Oprócz produktów oczywistych, takich jak figurki, medaliony i inne rekwizyty religijne, kupimy też wytwarzane tradycyjną metodą dżemy oraz nagrania pieśni religijnych w wykonaniu tamtejszego chóru.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar