Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie ciekawostkiSjesta w Hiszpanii - poznaj jej historię i godziny, w których obowiązuje

Sjesta w Hiszpanii – poznaj jej historię i godziny, w których obowiązuje

Popołudnie w godzinach od 14:00 do 17:00 może być dla wielu turystów frustrujące. Powodem tej frustracji jest panująca w ciągu dnia… hiszpańska sjesta 🙂

Sjesta w Hiszpanii zwykle jest dla Polaków mało zrozumiała. Dla Hiszpanów i mieszkańców wielu innych krajów (np. Włoch czy Grecji) – jest ona często niezbędna i stanowi niemal styl życia. Skąd wziął się ten zwyczaj i czy rzeczywiście komuś on służy?

Wszystko zaczęło się w średniowieczu…

Termin sjesta ma swoje korzenie w przepisach zakonu św. Benedykta (XI w.). Jedna z tamtejszych reguł mówiła o tym, że szósta godzina od świtu (łac. hora sexta) jest czasem przeznaczonym na odpoczynek. Zgodnie z tą zasadą między godziną 12:00 a 15:00 duchowni całkowicie wyciszali się i odzyskiwali energię na dalszy ciąg dnia. Z czasem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na inne zakony, aż ostatecznie przestał mieć charakter religijny, zakorzeniając się także w życiu świeckim. Nazwa natomiast uległa zdeformowaniu i tak zamiast hora sexta, zaczęto mówić w skrócie sjesta.

Jak to wygląda dzisiaj?

Sjesta teoretycznie powinna oznaczać krótką drzemkę w granicach 15-30 minut. Niemniej zarówno w Hiszpanii, krajach Ameryki Łacińskiej, jak i w paru innych miejscach na świecie (np. Filipiny, Chiny, Tajwan, kraje Północnej Afryki) ten przedział czasowy jest wydłużany do około trzech godzin odpoczynku. Dlaczego? Jednym z powodów jest to, że w godzinach między 14:00 a 17:00 w wymienionych wyżej regionach panuje uporczywy upał, który utrudnia lub nawet uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów.

Uwarunkowania klimatyczne nie zawsze są jednak powodem… W Północnej Hiszpanii, na południu Argentyny i Chile wysoka temperatura nie dokucza aż tak bardzo, a jednak i tam sjesta zadomowiła się na dobre. Powodem w tych przypadkach jest po prostu nawyk. Mieszkańcy traktują sjestę niekoniecznie jako pretekst do odpoczynku, ale także jako rodzaj odskoczni od codziennej pracy. Często jest to jedyny moment, kiedy cała rodzina spożywa wspólnie posiłek i spędza razem czas, co pozwala lepiej pielęgnować więzi.

Można więc powiedzieć, że sjesta to nie kwestia przepisów, czy prawa, ale element hiszpańskiej kultury zakorzeniony w niej równie mocno, jak chociażby flamenco. Co więcej, zwyczaj ten nie tylko jest odporny na zniszczenia, ale też jest jednym z niewielu, które tak łatwo przejmowane są przez obcokrajowców, czego przykładem byli chociażby Albert Einstein czy Winston Churchill.

Co można robić podczas sjesty?

Główny cel to odpoczynek i regeneracja energii potrzebnej do dalszej pracy po zakończeniu sjesty. Niektórzy wykorzystują tych kilka godzin na spędzenie czasu z rodziną. Inni jedzą obiad i ucinają sobie drzemkę, a jeszcze inni udają się na plażę i korzystają z uroków słonecznego dnia.

Turyści, którzy przywykli już do takiego trybu życia Hiszpanów zdają sobie sprawę z tego, że wiele miejsc, które chcieliby w tym czasie odwiedzić będzie zamkniętych. Jest to więc dobra okazja do spacerów, czy poznawania miasta.

Sjesta w Hiszpanii ma skutki uboczne

Mimo wielu pozytywnych aspektów, jakie niesie za sobą kilkugodzinna przerwa w pracy w środku upalnego dnia, jest też i druga strona medalu. Godziny odpoczynku trzeba bowiem odpracować, co skutkuje tym, że dla niektórych dzień pracy kończy się dopiero o 20:00. Jeśli dodać do tego obecne w dużych miastach korki i duże odległości, często okazuje się, że na życie prywatne, hobby, czy spotkania ze znajomymi zwyczajnie nie wystarcza już czasu.

Co więcej, trudna sytuacja gospodarcza Hiszpanii skłania tamtejszy parlament do wprowadzenia zmian w prawie, które miałyby znieść ten kilkusetletni zwyczaj. I choć sami Hiszpanie są temu przeciwni, to dopiero przyszłe lata pokażą, kto w tej batalii tradycji z ekonomią postawi kropkę nad i.

Hiszpańska sjesta niejedno ma imię

Choć standardowe godziny sjesty to 14:00-17:00, to nie dla każdego sa one takie same. Podany przedział czasowy obowiązuje zwykle dla sklepów oraz w biznesie. W przypadku restauracji jest to czas największego ruchu, stąd w tej branży nie można sobie pozwolić na przerwę w podanych godzinach. Sjesta w restauracjach trwa więc zwykle między 16:00 a 20:00, choć może to wyglądać różnie w zależności od miasta i specyfiki miejsca.

A jak wygląda idealna hiszpańska sjesta? Zobacz nasz przepis!

Infografika: Przepis na idealną sjestę / Hispanico.pl
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY