Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechFlorencja - Stolica Toskanii i włoskiej sztuki

Florencja – Stolica Toskanii i włoskiej sztuki

Stolica Toskanii to kwintesencja włoskiej kultury i sztuki. To właśnie we Florencji mieszkali i tworzyli najwięksi artyści tego kraju. Tutaj też, między innymi za sprawą Dantego i Boccaccia, na przełomie XIII i XIV wieku ukształtował się współczesny język włoski.

Zwiedzając Florencję, bez trudu poczujemy unoszący się w powietrzu artystyczny klimat tego miasta. Znajduje to swój wydźwięk także wśród największych atrakcji, z których zdecydowana większość dotyczy właśnie kultury, sztuki i architektury.

Galeria Uffizi

Zacznijmy od numeru 1, czyli miejsca, do którego możesz stać w kolejce nawet kilka godzin (chyba, że oszukasz przeznaczenie i po prostu kupisz bilet przez Internet). Galeria Uffizi to tzw. florenckie must-see, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie pod jednym dachem można zobaczyć kluczowe dzieła sztuki europejskiej. Goya, Da Vinci, Rubens, Canaletto, Caravaggio, Rembrandt, Botticelli, Rafael… mam wymieniać dalej? To tutaj zobaczysz słynne „Narodziny Wenus”, „Pokłon Trzech Króli”, „Głowę Meduzy”, „Wenus z Urbino”, „Madonnę z Dzieciątkiem” i blisko 200 000 innych dzieł sztuki!

Galeria Uffizi - pierwsza galeria sztuki na świecie
Galeria Uffizi – pierwsza galeria sztuki na świecie

Dowiedz się więcej o Galerii Uffizi

Galeria Akademii

"Dawid" Michała Anioła w Galerii Akademii, Florencja
„Dawid” Michała Anioła w Galerii Akademii, Florencja

Jeśli z kolei masz ochotę zobaczyć na własne oczy “Dawida” Michała Anioła, to koniecznie odwiedź Galerię Akademii. Słynna rzeźba to jednak tylko pretekst do tego, aby bliżej przyjrzeć się także wielu innym dziełom sztuki, które zgromadzone są w Galerii. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się na przykład Gipsoteka, która w swojej kolekcji posiada szeroką gamę modeli stworzonych przez Lorenza Bartoliniego.

Dowiedz się więcej o Galerii Akademii

Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra we Florencji - Katedra Santa Maria del Fiore
Atrakcje we Florencji – Katedra we Florencji (Katedra Santa Maria del Fiore)

Czy mamy tu miłośników architektury sakralnej? Mam nadzieję, że tak, bo Katedra Santa Maria del Fiore to jedna z najbardziej znanych katolickich świątyń na świecie. Wszystko za sprawą jej niebotycznych rozmiarów (długość to ponad 150 m) oraz pięknej, niecodziennej architektury. Uwagę zwraca też fasada pokryta bogatą w detale, trójkolorową, marmurową mozaiką. Równie interesujące jest wnętrze katedry, pokryta freskami kopuła, dzwonnica oraz Muzeum Katedralne.

Dowiedz się więcej o Katedrze we Florencji

Pałac Stary (Palazzo Vecchio)

Palazzo Vecchio we Florencji
Atrakcje we Florencji – Palazzo Vecchio we Florencji

Zwiedzając Florencję, w którymś momencie z pewnością trafisz na Piazza della Signoria. Ten rozległy plac w kształcie litery “L” cieszy się ogromną popularnością po pierwsze ze względu na piękną architekturę i wszechobecne rzeźby, a po drugie – z powodu znajdującego się tam Pałacu Starego. Historia tej budowli sięga XIII wieku, a jej mury były siedzibą najwyższych władz miasta (przez pewien czas także republiki florenckiej). Dziś Palazzo Vecchio znany jest przede wszystkim za sprawą mieszczącego się w jego wnętrzach muzeum sztuki z dziełami takich mistrzów jak: Michał Anioł, Donatello, Rubens czy Vasari.

Dowiedz się więcej o Palazzo Vecchio

Pałac Pitti

Pałac Pitti i Ogrody Boboli we Florencji
Atrakcje we Florencji – Pałac Pitti i Ogrody Boboli we Florencji

Co powiesz na odwiedziny w największym kompleksie muzealnym we Florencji? To właśnie w renesansowym Pałacu Pitti, możesz zobaczyć dzieła Caravaggia, Rafaela, Tycjana czy Botticellego. Tutaj też zwiedzisz Muzeum Srebra, Muzeum Kostiumów, a nawet Muzeum Powozów i Dorożek. Oprócz swojej wspaniałej kolekcji, również z zewnątrz pałac robi o g r o m n e wrażenie. I to dosłownie, bo jego powierzchnia liczy aż 32 000 m2!

Dowiedz się więcej o Pałacu Pitti

Ogród Boboli

Panorama Florencji z Ogrodów Boboli
Panorama Florencji z Ogrodów Boboli

Jeśli dotychczas wydawało Ci się, że światowej klasy arcydzieła można oglądać tylko w zamkniętych pomieszczeniach, to wizyta w Ogrodach Boboli całkowicie zachwieje Twoim spojrzeniem na sztukę. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, które oprócz pięknie zaprojektowanych alejek, starannie przystrzyżonych krzewów i dających wytchnienie fontann kryje całe mnóstwo zachwycających rzeźb, które rozsiane są w najrozmaitszych zakątkach parku.

Dowiedz się więcej o Ogrodach Boboli

Interaktywne Muzeum Leonarda da Vinci

Interaktywne Muzeum Leonarda da Vinci (Leonardo Interactive Museum)
Interaktywne Muzeum Leonarda da Vinci (Leonardo Interactive Museum)

Czas na jeszcze jedno muzeum, które z wszystkich wyżej wymienionych jest najbardziej nietypowe. Interaktywne Muzeum Leonarda da Vinci stawia bowiem nie tylko na oglądanie, ale i na praktyczne obcowanie z prezentowanymi eksponatami. A eksponaty te to w pełni funkcjonalne maszyny i mechanizmy zbudowane na podstawie szkiców stworzonych przez Leonarda da Vinci.

Dowiedz się więcej o Interaktywnym Muzeum Leonarda da Vinci

Muzeum Selfie

Muzeum Selfie we Florencji
Atrakcje we Florencji – Muzeum Selfie we Florencji

Na koniec co specjalnego. Muzeum, które nie tylko zaprasza do interakcji, ale które bez interakcji nie do końca istnieje. Muzeum Selfie we Florencji to jedno z wielu tego typu miejsc na świecie, które do sztuki podchodzi w sposób relacyjny. Nie chodzi bowiem, o jego zwiedzanie, ale o zanurzenie się w doświadczeniu, które oferuje w bardziej indywidualny, a często także zabawny i nietuzinkowy sposób.

Dowiedz się więcej o Muzeum Selfie

Jednodniowe wycieczki z Florencji

Val d'Orcia, Toskania
Krajobraz Toskanii

Florencja doskonale sprawdza się także w roli bazy wypadowej do kilku ciekawych zakątków w okolicy. Piza, Siena, Cinque Terre, San Gimignano, Chianti i wiele innych miejsc idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę, na którą możemy wybrać się samochodem, pociągiem, autobusem lub korzystając z oferty przewodników, którzy całą organizację wezmą na siebie.

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY