Strona głównaAtrakcje we WłoszechCiekawe miejsca we WłoszechChianti - Najsłynniejszy rejon winiarski w Toskanii

Chianti – Najsłynniejszy rejon winiarski w Toskanii

Rejon Chianti to kwintesencja wszystkich wyobrażeń na temat Toskanii. To tutaj zobaczymy malownicze, zielone wzgórza porośnięte winoroślą. Tutaj też krajobraz wypełniony jest wbijającymi się w niebo czubkami jodeł, kasztanowców i cyprysów. I tutaj wreszcie pośrodku tego wszystkiego wyłaniają się niewielkie toskańskie osady i miasteczka, których spokojny, leniwy klimat daje wytchnienie od zgiełku dużych miast.

Od czego zacząć zwiedzanie?

Po pierwsze od wyboru środka transportu. Do wyboru są trzy opcje. Pierwsza to podróż autobusem, która ma sens jedynie wtedy, gdy wyjeżdżamy z Florencji (w przypadku podróży z innych miast konieczne są przesiadki). Druga możliwość to wynajem samochodem, która jest dużo bardziej rozsądna, jeśli po drodze mamy ochotę zatrzymać się w wielu pięknych, znajdujących się na trasie zakątkach.

Trzecia opcja to skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki. A tych jest do wyboru bardzo wiele, szczególnie jeśli podróżujemy z Florencji. Plusem wycieczki zorganizowanej jest fakt, że możemy odwiedzić wiele ciekawych miejsc, które normalnie mogłyby umknąć naszej uwadze. Dodatkową zaletą jest też fakt, że zwiedzając lokalne winnice, możemy bezpiecznie oddać się degustacji win, co w przypadku podróży samochodem nie byłoby możliwe (a przynajmniej nie dla kierowcy).

Winnice Chianti

Zacznijmy od atrakcji numer jeden, czyli głównego powodu, dla którego rejon Chianti cieszy się tak ogromną popularnością. Najsłynniejsze włoskie wina i niemal wyjęte jak z obrazka – wspaniałe winnice. Tak właśnie wygląda serce Toskanii. Ba! Nie tylko wygląda, ale i smakuje. Wiele winnic w Chianti otwiera swoje drzwi dla turystów. Podczas takiej wycieczki, możemy poznać tajniki powstawania najlepszych włoskich win, oddać się degustacji, a także kupić wybrane trunki bezpośrednio u źródła.

Malownicze winnice w rejonie Chianti
Malownicze winnice w rejonie Chianti

Miasteczko Greve in Chianti

Najbardziej znanym miasteczkiem w rejonie jest Greve in Chianti. W jego centrum znajdziemy charakterystyczny plac otoczony restauracjami i sklepikami z lokalnymi produktami. I tak naprawdę to właśnie dobra kuchnia i rękodzielnicze pamiątki są głównym powodem, dla którego warto odwiedzić Greve in Chianti.

Miasteczko Greve in Chianti
Miasteczko Greve in Chianti

Rowerem przez Chianti

Dobrą wiadomością dla miłośników dwóch kółek jest fakt, że Chianti jest doskonałym miejscem na rowerowe przejażdżki. W rejonie Dievole znajdziemy Ścieżki Natury – specjalnie oznakowany 27-kilometrowy szlak, który prowadzi przez przepiękne, malownicze winnice, lasy i polne ścieżki. Inną propozycją dla rowerzystów jest Giro d’Italia Gallo Nero. To trasa słynnego wyścigu, który również przebiega przez malownicze tereny winnic.

Kultura Etrusków i miasteczko Castellina

Tym razem coś dla fanów historii i archeologii. Zwiedzając rejon Chianti, warto wybrać się do miejscowości Castellina. To tutaj znajdziemy Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico del Chianti senese) prezentujące historię regionu oraz odkrycia archeologiczne, jakich dokonano w znajdującej się nieopodal etruskiej nekropolii z VI wieku p.n.e.. Samo muzeum usytuowane jest w dawnym, średniowiecznym zamku, co nadaje wizycie dodatkowego klimatu.

Miasteczko Castellina in Chianti
Miasteczko Castellina

Park rzeźb

Podróżując samochodem, w niecałą godzinę od Greve in Chianti możemy dojechać do całkiem niecodziennej atrakcji. Parco Sculture del Chianti to park rzeźb, który zaprasza zwiedzających do doświadczenia sztuki w sposób inny, niż do tego przywykliśmy. Otwarty w 2004 roku z inicjatywy Piero i Rosalby Giadrossi park jest miejscem, w którym granica między kulturą i naturą zostaje zatarta. Artyści biorący udział w tworzeniu rzeźb i instalacji w parku wzięli sobie za zadanie harmonijne zintegrowanie ich z otoczeniem – drzewami, dźwiękami, kolorami, światłem. Uzupełnieniem całego parku jest amfiteatr, w którym latem organizowane są liczne koncerty.

Astroturystyka i obserwacje gwiazd

Na koniec atrakcja nieco mniej oczywista, jednak posiadająca ogromną rzeszę fanów. I nic dziwnego. Toskania jest bowiem piękna nie tylko za dnia, ale także nocą. Szczególnie jej południowa część, znacznie oddalona od dużych ośrodków miejskich i sztucznych świateł, doskonale nadaje się do obserwacji gwiazd. Jeśli i Ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z astroturystyką, odwiedź na początek Osservatorio Chianti. Jest to obserwatorium astronomiczne, które w okresie letnim organizuje specjalne noce z gwiazdami – warsztaty, podczas których możesz rozszerzyć swoją wiedzę na temat astronomii i sposobów na odkrywanie konstelacji gwiazd.

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY