Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiSalinas de Janubio - Niesamowite saliny na Lanzarote

Salinas de Janubio – Niesamowite saliny na Lanzarote

W sklepiku Bodega Janubio możesz kupić bardzo oryginalne solne pamiątki...

Południowo-zachodnie wybrzeże Lanzarote kryje niezwykły skarb. To założone w 1895 roku saliny, w których do dziś sól wydobywana jest tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi.

Salinas de Janubio to największe saliny na Wyspach Kanaryjskich. Ich powierzchnia liczy 440 000 m2, a rocznie wydobywa się tutaj średnio 2000 ton soli. Jeden z najpiękniejszych widoków czeka nas tutaj w okresie od wiosny do jesieni. To wtedy krajobraz tego miejsca wypełniają charakterystyczne, solne kopce, z których potem wytwarzana jest sól. Aparat to w tym miejscu obowiązkowy sprzęt, ponieważ takich widoków jak w Salinas de Janubio, próżno szukać w innych częściach Lanzarote. Na doskonałe zdjęcia można liczyć szczególnie podczas zachodu słońca, gdy solne poletka zaczynają się mienić różnymi kolorami.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli podróżujesz samochodem, oprócz zwiedzania Salinas de Janubio udaj się także do znajdującej się niedaleko doliny El Golfo ze słynną Zieloną Laguną oraz do punktu widokowego Los Hervideros.

Jak wydobywana jest sól w Salinas de Janubio?

Salinas de Janubio - Kolorowe saliny na Lanzarote
Salinas de Janubio – Kolorowe saliny na Lanzarote

Oprócz swoich walorów estetycznych, Salinas de Janubio to przede wszystkim miejsce, w którym wydobywana jest w 100% naturalna, pozbawiona konserwantów i dodatków sól morska. Do jej wytwarzania wykorzystuje się oceaniczną wodę, która po tym jak zostanie odparowana przez słońce, jest zbierana, a następnie poddawana czyszczeniu i pozostałym procesom produkcyjnym.

Pamiątki z Salinas de Janubio

Zwiedzając saliny, warto zajrzeć też do znajdującego się przy nich sklepiku Bodega Janubio. Znajdziemy tu szeroką gamę produktów, które mogą stanowić oryginalną pamiątkę z Lanzarote. W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje Flor de Sal – wysokiej jakości sól o mało słonym smaku i dużej zawartości jodu. Jest ona doceniana przez najlepszych szefów kuchni, a o jej walorach najlepiej świadczy fakt, że w 2019 roku została wyróżniona Złotym Medalem w konkursie Concurso Oficial de Sal Marina Agrocanarias.

Oprócz soli Bodega Janubio ma w swojej ofercie także produkty sygnowane marką “Sabores de Janubio” (tłum. Smaki Janubio). Należą do nich np. mojos (kanaryjskie salsy), wędzona papryka czy zioła, które wzbogacone są solą z Salinas de Janubio. Dla miłośników Cesara Manrique przygotowana jest też specjalna kolekcja soli pakowana w pudełka z siedmioma projektami tego słynnego, lanzaroteńskiego artysty.

WARTO WIEDZIEĆ: Przy sklepie Bodega Janubio znajduje się punkt widokowy Mirador Artemia Janubio z charakterystyczną rzeźbą zaprojektowaną przez Césara Manrique.

Informacje praktyczne o Salinas de Janubio

Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Salinas de Janubio jest podróż samochodem. Dotrzecie tutaj trasą LZ-202, a samochód możecie zostawić na parkingu, który znajduje się przy tym punkcie widokowym. Sprawdź, gdzie wynająć samochód na Lanzarote >

Salinas de Janubio na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY