Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiLagOmar - Najpiękniejsza rezydencja i muzeum na Lanzarote

LagOmar – Najpiękniejsza rezydencja i muzeum na Lanzarote

Omar Sharif był właścicielem LagOmar zaledwie przez kilka dni...

Jeśli mielibyście wyobrazić sobie najpiękniejszy dom, w którym chcielibyście zamieszkać, to jakby on wyglądał? Bo mój dokładnie tak, jak rezydencja LagOmar…

LagOmar to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, jakie możesz odwiedzić na Lanzarote. Niezwykłe nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale także legendarną już dziś historię jaka za nim stoi.

Rezydencja z “Baśni z 1001 Nocy”

LagOmar został wybudowany w latach 70’ XX wieku jako pilotażowy dom brytyjskiego dewelopera, Sama Benady. Idea była taka, że miała być to pokazowa rezydencja, która zachwyci inwestorów i zachęci ich do zbudowania na Lanzarote domu o podobnej stylistyce. Wśród osób odpowiedzialnych za projekt posiadłości znalazł się Jesús Soto – bliski współpracownik Césara Manrique i znany na Lanzarote architekt, który był odpowiedzialny m.in. za projekt oświetlenia w jaskini Cueva de los Verdes czy prace projektowe w Parku Narodowym Timanfaya.

To właśnie z inicjatywy Jesúsa Soto w projekcie LagOmar wykorzystano znajdujące się w tym miejscu czerwone klify wulkaniczne oraz bujną roślinność, które doskonale kontrastują z gładkimi, bielonymi powierzchniami. Są to rozwiązania, które zobaczymy także w wielu pracach Césara Manrique. Centralnym punktem malowniczej rezydencji stał się z kolei duży taras z owalnym basenem, który przypomina lagunę.

LagOmar i Omar Sharif

W 1972 r. Lanzarote stała się planem filmowym dla „Tajemniczej wyspy” – hiszpańskiej produkcji w reż. Antonio Bardema zrealizowanej na podstawie powieści Juliusza Verne’a. W rolę kapitana Nemo wcielił się wówczas Omar Sharif.

Laguna we wnętrzu LagOmar (Lanzarote)
Laguna we wnętrzu LagOmar (Lanzarote)

W ramach atrakcji obsada filmu odwiedziła pewnego dnia dom budowany na zboczu klifu Nazaret. LagOmar, który w tym czasie był jeszcze w budowie, tak zachwycił Sharifa, że ten niemal od razu postanowił go kupić!

Aktor nie cieszył się jednak długo swoją nową rezydencją. W ciągu kilku dni stracił ją bowiem podczas gry w brydża. Zwycięzcą okazał się z kolei sam deweloper Sam Benady, który znając uzależnienie Sharifa od hazardu wyzwał go na karciany pojedynek. I być może cała ta historia potoczyłaby się inaczej, gdyby nie fakt, że Benady był w tym czasie mistrzem Europy w brydżu…

Zwiedzanie LagOmar

Pamiątką po tym dość brutalnym rozdaniu jest fotografia dwóch mężczyzn grających w karty, która dziś jest częścią wystawy prezentowanej w domu LagOmar. Podczas zwiedzania zobaczymy tu też inne zdjęcia prezentujące rezydencję w trakcie różnych etapów budowy. Sam wystrój posiadłości nawiązuje do lat 70. i posiada wiele oryginalnych akcentów z tamtych czasów.

Rezydencja LagOmar zachwyca wyjątkową, baśniową architekturą
Rezydencja LagOmar zachwyca wyjątkową, baśniową architekturą

Istotną częścią domu jest Sala Jesús Soto. Prezentuje ona informacje o tym znanym projektancie, który za swój wkład w architekturę Wysp Kanaryjskich był wielokrotnie nagradzany.

Informacje praktyczne LagOmar

  • Godziny otwarcia: Codziennie w godz. 10:00-18:00
  • Adres: Calle los Loros, 2, 35539 Nazaret, Las Palmas, Hiszpania

LagOmar na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY