Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiGarachico - Kolonialne miasteczko na Teneryfie

Garachico – Kolonialne miasteczko na Teneryfie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Na Teneryfie nie brakuje miejscowości wartych odwiedzenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem niebanalnej okolicy, to zapraszam do jednego z nich!

Garachico to miasto w zachodniej części wyspy, które pod koniec XV wieku założył włoski bankier Cristóbal de Ponte. Miejscowości tej od początku towarzyszył portowy charakter, dzięki któremu następował jej szybki rozwój ekonomiczny. Garachico łączyło Teneryfę z pozostałymi wyspami archipelagu, a także z Wielką Brytanią, Ameryką i Flandrią. 

W XVII wieku znaczenie Garachico zaczęło się zmniejszać. Powodem były najpierw nawiedzające je wciąż epidemie, a w 1646 roku osuwisko, które pochłonęło wiele ofiar i zniszczyło część statków. Do największej tragedii doszło jednak kilkadziesiąt lat później. W 1706 roku w wyniku wybuchu wulkanu Teide, wypływająca z krateru lawa pokryła część miasta. Zniszczeniu uległ port – główne źródło dochodu tej miejscowości. A to oznaczało koniec jej lat świetności.

Pozostałością po tych wydarzeniach jest brama, która prowadziła do dawnego portu. Znajdziesz ją w parku Parque de la Puerta de Tierra, przy placu Plaza Juan González de la Torre. Samo wnętrze parku warto odwiedzić także ze względu na znajdujące się tam różne gatunki egzotycznych roślin.

Panorama miasteczka Garachico, Teneryfa
Panorama miasteczka Garachico, Teneryfa

Baseny naturalne El Caletón de Garachico

Dzisiejsze Garachico nie zapomina o swojej historii. Na zachodnim wybrzeżu wciąż możemy obserwować zastygłą lawę, która po zetknięciu z wodą stworzyła w tym miejscu baseny naturalne zwane El Caletón. To odgrodzone fragmenty Oceanu Atlantyckiego, w których nie ma burzliwych fal, a tafla wody jest bardzo spokojna.

Zdaniem niektórych to dziś jedna z największych atrakcji Garachico. Władze miasta, widząc potencjał El Caletón, wyposażyły je w drabinki, barierki i tarasy, które pozwalają na bezpieczną kąpiel dzieci i dorosłych. W pobliżu znajdziemy też sklepy i restauracje, co czyni z tej lokalizacji idealne miejsce na wypoczynek w mniejszym lub większym gronie.

Zabytki, które warto odwiedzić

Ale Garachico to nie tylko naturalne baseny. W mieście znajdziemy też całkiem sporo zabytków, które warto zobaczyć, jeśli chcemy lepiej poznać kanaryjską kulturę i sztukę.

Zamek Castillo de San Miguel

Zamek Castillo de San Miguel w Garachico, Teneryfa
Zamek Castillo de San Miguel w Garachico, Teneryfa

Zwiedzanie można zacząć od niewielkiego zamku Castillo de San Miguel, który zresztą znajduje się tuż przy naturalnych basenach. To jedyna fortyfikacja obronna w Garachico. Zbudowana w latach 1575-1577 miała za cel obronę miasta przed najeźdźcami atakującymi od strony morza. Jej solidną konstrukcję wykonaną z kamienia zdobią herby, natomiast na dachu fortecy znajdziemy taras widokowy.

Casa del Marques de Villafuerte

To kanaryjska rezydencja z XVII wieku, która dzięki swojemu położeniu uniknęła zniszczeń podczas erupcji wulkanicznej w 1706 roku. Na uwagę zasługuje tutaj piękna, kolonialna architektura – szeroka fasada, drewniane okna, okiennice i balkony zdobione rzeźbieniami to coś obok czego nie można przejść obojętnie. Równie zachwycające jest wnętrze, w którym znajduje się prywatne archiwum rodziny Villafuerte – właścicieli tej posiadłości.

Palacio de los Condes de la Gomera

Miasteczko Garachico z kościołem Iglesia de Santa Ana po prawej stronie, Teneryfa
Miasteczko Garachico z kościołem Iglesia de Santa Ana po prawej stronie, Teneryfa

Inna nazwa tego zabytku to Casa de Piedra, czyli po polsku Dom z Kamienia. Ten przydomek powstał za sprawą wykonanej z kamienia fasady, która na tle innych budynków, szybko rzuca się w oczy. Palacio de los Condes de la Gomera został wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Erupcja wulkaniczna z 1706 roku spowodowała jednak sporo zniszczeń, przez co cały budynek musiał zostać odrestaurowany.

Fasada Casa de Piedra wychodzi na plac Plaza de la Libertad. Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców pełne drzew, krzewów i ławeczek. Znajduje się tu też pomnik Simona Bolivara.

Casa de los Molinos (inna nazwa: Casa El Molino)

Ten dom to pozostałość po kompleksie młynów, które funkcjonowały kiedyś w Garachico. Wiele z nich zostało zniszczonych przez lawę w 1706 roku, natomiast budynki które przetrwały, ostatecznie i tak zniknęły z tego miejsca w XIX wieku. Ciekawostką jest to, że Casa de los Molinos znajduje się aktualnie poniżej poziomu morza. Aby umożliwić zwiedzanie tego budynku, władze Garachico musiały odkopać i odrestaurować obszar wokół tego obiektu. Dziś we wnętrzu Casa de los Molinos prezentowana jest wystawa poświęcona okolicznym wulkanom.

Zabytki sakralne w Garachico

Dawny Klasztor św. Franciszka z Asyżu (Convento de San Francisco) w Garachico, Teneryfa
Dawny Klasztor św. Franciszka z Asyżu (Convento de San Francisco) w Garachico, Teneryfa
  • Kościół św. Anny (Iglesia de Santa Ana) – Cristóbal de Ponte to nie tylko założyciel miasta, ale także inicjator stworzenia tego kościoła. Iglesia de Santa Ana został wzniesiony w latach 1532-1542. Uszkodzony podczas erupcji wulkanicznej, został ponownie odbudowany, dzięki czemu jego piękno możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Oprócz dawnej architektury zobaczymy tu także także eksponaty znajdujące się w Museo de Arto Sacro. To muzeum znajduje się w tylnej części kościoła i posiada zbiory sztuki sakralnej z XVII wieku.

  • Dawny Klasztor św. Franciszka z Asyżu (Convento de San Francisco) – oto kolejna budowla powstała za sprawą Cristobala de Ponte i jego żony Any de Vergara. Ten najstarszy klasztor w Garachico został wybudowany w 1542 roku i działał nieprzerwanie aż do XIX wieku. Częścią kompleksu jest także kościół Iglesia Nuestra Señora de los Ángeles oraz kapliczka. Dziś dawny klasztor św. Franciszka to siedziba domu kultury, miejskiego archiwum, biblioteki miejskiej oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Oprócz konwentu św. Franciszka w Garachico znajduje się także konwent św. Dominika (Convento de Santo Domingo).
  • Ermita de San Roque – niewielka kapliczka z 1636 roku. Mówi się, że jej budowę zlecił prawnik, który po cudownym przeżyciu epidemii, postanowił w ten sposób wyrazić Bogu wdzięczność za ocalone życie.

Rezerwat przyrody Chinyero

To miejsce oplatające obszar wokół wulkanu Chinyero. Odnajdziemy tu pozostałości po erupcjach z 1706 roku (wulkan Teide) i 1909 roku (wybuch wulkanu Montaña Chinyero). Wśród powstałych formacji skalnych wciąż widać strumienie zastygłej lawy, fragmenty bazaltowych skał wyrzuconych przez wulkan, a także stożki żużlowe. Z wycieczką do Reserva Natural Especial del Chinyero warto się pospieszyć, ponieważ z każdym rokiem jest ono coraz bardziej porastane przez roślinność, która przysłania formacje skalne utworzone przez lawę.

Plaże w okolicy Garachico

Gmina Garachico jest podzielona na osiem miejscowości. Oprócz głównej (Garachico) są to również: Genoves, El Guincho, San Juan del Reparo, San Pedro de Daute, La Caleta de Interian, La Montañeta i Las Cruces. W wielu z tych miasteczek odnajdziemy plaże. Do tych najciekawszych należą: Playa de la Madalena, Playa de las Aguas, Playa del Gomero, Playa de El Muelle, Playa de el Guincho i Playa de la Caleta.


 Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie

Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaAtrakcje na Teneryfie: Loro Park (Loro Parque), Jungle Park, Siam Park, Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), Klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, Jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari, Czarne i złote plaże na TeneryfieAqualand Costa AdejePopularne miasta na Teneryfie: Santa Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin
FuerteventuraAtrakcje na Fuerteventurze: Wydmy Dunas de Corralejo, Oasis Park Fuerteventura, park wodny Acua Water Park, Wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia, plaże na Fuerteventurze (El Castillo, Playa de Esquinzo). Popularne miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste, Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje na Gran Canarii: Akwarium Poema del Mar, Latarnia morska El Faro de Maspalomas, Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón), Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, Palmitos Park, Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari Park, Ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, Pinar de Tamadaba, Dunas de Maspalomasświęta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteAtrakcje na Lanzarote: Jaskinia Cueva de los Verdes, Jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya(Montañas del Fuego), Park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria, rezydencja LagOmarPalacio Spinola i Muzeum Timple, Iglesia de San Ginés, Castillo de Santa Bárbara i Muzeum Piratów na LanzaroteMuzeum José Saramago, Park wodny Rancho Texas, Wulkaniczna restauracja El Diablo, Dino Park Waterpark, Aquarium Lanzarote, Casa Museo del Campesino, Salinas de Janubio, Aquapark Costa TeguisePopularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraAtrakcje na La Gomerze: Park narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Com Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote, Kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie,
   
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne