Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiSmocze Drzewo - Symbol Teneryfy

Smocze Drzewo – Symbol Teneryfy

Guanczowie uważali je za magiczną roślinę, a jego soki wykorzystywali między innymi podczas przyrządzania leczniczych mikstur. Ile magii zostało w nim do czasów dzisiejszych?

Smocze Drzewo (dracaena draco) to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny symbol Teneryfy i całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ten endemiczny gatunek drzewa kryje w sobie mnóstwo tajemnic, które dla wielu naukowców wciąż pozostają zagadką. 

Weźmy na przykład jego wiek…

Normalnie do oszacowania wieku drzewa służą słoje, które widać po przecięciu pnia. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to tak proste. Smocze drzewo to gatunek, którego pień jest niejednorodny, przez co obliczenie liczby słojów, praktycznie nie wchodzi w grę.

Z tego powodu często możecie spotkać się z teoriami, jakoby niektóre smocze drzewa występujące na Teneryfie liczyły nawet po kilka tysięcy lat. Ile jest w tym prawdy? Niestety niewiele… Choć badacze nie są w stanie obliczyć dokładnego wieku tych majestatycznych roślin, to oficjalnie przyjmuje się, że najstarszym (i największym) smoczym drzewem jest to znajdujące się w miejscowości Icod de los Vinos w zachodniej części Teneryfy.

CIEKAWOSTKA: Żywica smoczego drzewa ze względu na swój czerwony kolor bywa określana jako „smocza krew”.

Smocze Drzewo w Icod de los Vinos (Dracena Millenaria)

Smocze drzewo (dracena smocza) rośnie średnio około 100 cm na 10 lat
Smocze drzewo (dracena smocza) rośnie średnio około 100 cm na 10 lat

Miasto Icod de los Vinos słynie ze smoczych drzew. Mówi się na nie Dracena Millenaria (lub po polsku: Tysiącletnie Smocze Drzewo albo Dracena Smocza). Waży ponad 100 ton, mierzy 18 metrów wysokości, składa się z ponad 300 gałęzi, a obwód średnicy jego pnia sięga nawet 20 metrów! Powiecie: no dobrze, te liczby robią wrażenie, ale ile to drzewo ma lat? I tym pytaniem odzieracie wszystko z magii… 😉

To co jest warte uwagi, to korona Drago Milenario w Icos de los Vinos, która składa się z ponad 300 gałęzi
To co jest warte uwagi, to korona Drago Milenario w Icos de los Vinos, która składa się z ponad 300 gałęzi

Oczywiście jest to temat kontrowersyjny, ponieważ kiedyś sądzono, że rośnie ono na Ziemi od 3000 lat! Ufając jednak najnowszym badaniom, przyjmuje się, że w rzeczywistości liczy ono około 800-1000 lat. Dużo czy mało? Oceńcie sami. Ja nie byłabym obiektywna, bo zawsze robią na mnie wrażenie rośliny, miejsca, czy budowle, które nie tylko istniały na długo przed moim urodzeniem, ale i pewnie pozostaną tu jeszcze na długo po tym, jak piszę ten tekst.

CIEKAWOSTKA: Drzewo Smocze w Icod de los Vinos od 1917 roku jest Narodowym Pomnikiem Przyrody.

Chcesz zobaczyć Drago Milenario w Icod de los Vinos?

Nie ma problemu. Miasto znajduje się w pobliżu kilku innych popularnych ośrodków turystycznych (np. Garachico, Buenavista del Norte, La Orotava czy Puerto de la Cruz), dlatego bez problemu dotrzesz tu samochodem lub komunikacją miejską. Dracena Millenaria znajduje się w parku Parque del Drago, do którego wstęp kosztuje kilka euro. Wewnątrz znajdziecie także kilka innych atrakcji, takich jak: ogród botaniczny czy sklep z rzemiosłem artystycznym. Tak czy inaczej to jednak Smocze Drzewo jest głównym powodem, dla którego warto odwiedzić ten park.

Dracena Millenaria – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Drago Parque możesz kupić na miejscu w kasie
  • Godziny otwarcia: od kwietnia do września od 9:00 do 20:00. W pozostałe miesiące w roku od 10:00 do 18:00.
  • Adres: Paseo Nicolas Estevez Borges 7, 38430 Icod de los Vinos

Dracena Millenaria na mapie

 

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY