Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiJaskinie i wulkany w HiszpaniiCueva del Viento - Jaskinia Wiatru na Teneryfie

Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru na Teneryfie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Erupcje wulkaniczne kojarzą się głównie ze zniszczeniami. Niektóre z nich potrafią jednak stworzyć prawdziwe arcydzieła natury. Tak jest też w tym przypadku.

Cueva del Viento (tłum. Jaskinia Wiatru) to jaskinia polawowa w miejscowości Icod de los Vinos na Teneryfie. To niezwykłe miejsce powstało na skutek erupcji wulkanu Pico Viejo, który znajduje się w pobliżu wulkanu El Teide. Badania archeologiczne prowadzone w tym miejscu wykazały, że jaskinia była znana Guanczom (rdzennej ludności Wysp Kanaryjskich) już ponad 2000 lat temu. Mimo to aż do 1776 roku nie znajdziemy o niej żadnej wzmianki w danych historycznych, a jej dokładnej eksploracji dokonano dopiero w 1969 roku. 

Wnętrze Cueva del Viento

Cueva del Viento to piąta co do wielkości największa jaskinia polawowa na świecie (pierwsze cztery miejsca należą do jaskiń na Hawajach). Jej nazwa nie jest przypadkowa. Zawdzięczamy ją wiatrom, które wytwarzane są wewnątrz tuneli.

Wnętrze jaskini to ogromna sieć labiryntów pełna niezliczonych podziemnych krajobrazów. Obecnie długość tunelu szacuje się na około 18 km. Cały kompleks składa się z trzech poziomów grot, co jest fenomenem na skalę światową. Jak dotąd nie odkryto żadnej innej tego typu jaskini polawowej, która składałaby się z tylu pięter.

W przeciwieństwie do „zwykłych jaskiń”, struktury skalne w Cueva del Viento nie powstały na skutek działalności wody, a lawy. Przykładem mogą być powstałe z niej stalaktyty, zastygłe jeziora lawy, czy tarasowe półki skalne, wzdłuż których kiedyś płynęła gorąca ciecz.

Jaskinia Wiatru budzi zachwyt z jeszcze jednego powodu. Jej wnętrze zamieszkuje około 190 gatunków zwierząt, które przystosowały się do życia w tych stosunkowo trudnych warunkach (większość z nich to bezkręgowce). Niespodzianką dla naukowców było odkrycie aż piętnastu całkowicie nowych gatunków zwierząt, które wcześniej nie były w ogóle znane. Jeden z nich to Loboptera subterranea – karaluch nie posiadający oczu.

Jaskinia Wiatru – Zwiedzanie

Nie będzie niespodzianką, jeśli powiem, że jaskinia Cueva del Viento jest udostępniona do zwiedzania wszystkim zainteresowanym. Oprócz podziemi, możecie zapoznać się też z tablicami informacyjnymi, które znajdują się w centrum turystycznym tuż przy jaskini.

Jeśli wybieracie się do jaskini z dziećmi, pamiętajcie że wstęp do jej wnętrza nie mają maluchy poniżej 5. roku życia. Oczywiście nie zapomnijcie zabrać też ze sobą wygodnych butów, długich spodni i bluzy lub kurtki. Zwiedzanie Cueva del Viento trwa bowiem około dwie godziny, podczas których czekają Was zdecydowanie niższe temperatury, niż na powierzchni wyspy.

Cueva del Viento – Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia: Od kwietnia do września: w poniedziałki środy, czwartki i piątki od 9:00 do 19:00, we wtorki, soboty i niedziele od 9;00 do 16:30. Od października do marca: w czwartki od 9:00 do 18:00, w pozostałe dni od 9;00 do 17:00.
  • Adres: Camino los Piquetes 51, 38438 Icod de los Vinos

Cueva del Viento na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne