Belchite – hiszpańskie “miasto duchów”

4637
Belchite – hiszpańskie “miasto duchów”
5 (100%) 1 vote

Do 1936 roku znajdujące się w samym sercu Aragonii miasteczko Belchite nie wyróżniało się niczym szczególnym od innych tego typu miast w Hiszpanii.

Wszystko zmieniło się wraz z wybuchem wojny domowej (1936-39) w wyniku której życie straciło blisko 250 tys. osób! W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, a Belchite do dziś stanowi bolesną pamiątkę i zarazem przestrogę przed wszelkimi aktami zbrojnymi. Co więcej, zdaniem wielu historyków to właśnie bitwa o Belchite była zapowiedzią zbliżającej się II wojny światowej.

 

Walki toczone między wojskami republikańskimi, a armią nacjonalistów gen. Franco były tak krwawe i brzemienne w skutkach, że po dawnym, spokojnym Belchite szybko pozostały jedynie ruiny. Co ważne, miejsca tego nigdy nie próbowano odbudować, a nowe miasto założono w odległości kilku kilometrów od ruin.

Belchite dzisiaj

Dziś dawne Belchite nazywa się “miastem duchów” i uważane jest ono za pomnik dla poległych tam osób. Jest to też jedna z najważniejszych “atrakcji turystycznych” Aragonii. Zwiedzając ruiny, należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Budynki są bowiem na tyle zniszczone, że wchodzenie do ich wnętrza może być bardzo ryzykowne…

 

Na koniec warto również dodać, że ruiny Belchite zainspirowały meksykańskiego reżysera Guillermo del Toro. Właśnie tam zrealizował on część scen do legendarnego już filmu “Labirynt Fauna”.

Popularne hotele w Belchite i okolicy

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Saragossa Kamienny Klasztor. Popularne miasta: Saragossa, Belchite, komarka Cinco VillasSos del Rey Católico, Uncastillo, Sádaba, Ejea de los Caballeros, Tauste, Nuévalos, Tarazona
Huesca Popularne miasta: Huesca
Teruel Popularne miasta: Teruel
Zobacz również: Fiesta Cipotegato
 

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar