Park Narodowy Teide na Teneryfie

W drodze na szczyt wulkanu Teide wiele osób zapomina, że równie interesujące są tereny wokół niego. Aby jeszcze lepiej je docenić, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Park Narodowy Teide (hiszp. Parque Nacional del Teide) na Teneryfie to jeden z kilkunastu parków narodowych w Hiszpanii. Jest emblematycznym miejscem nie tylko ze względu na piękny wulkaniczny krajobraz, nietypowe formacje skalne oraz faunę i florą.

Park Narodowy Teide to także miejsce, w którym znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – wciąż czynny (choć uśpiony) wulkan Teide mierzący 3718 metrów n.p.m. To symbol nie tylko Teneryfy, ale i całych Wysp Kanaryjskich, który budzi tak samo wielki zachwyt, co przerażenie (jeden z wybuchów w 1706 roku dotkliwie zniszczył pobliską miejscowość Garachico).

Mimo to przed zdobyciem najwyższego szczytu Hiszpanii lęka się niewielu. Sprawę ułatwia kursująca w jego kierunku kolejka linowa Teleférico del Teide, która zawozi turystów niemal na sam czubek wulkanu. Chętnych jest wielu, dlatego aby zaoszczędzić czas, warto kupić bilet przez Internet. A jeśli masz zamiar dotrzeć na sam szczyt krateru (El Pico del Teide), będziesz potrzebować pozwolenia. O tym jak je zdobyć, pisaliśmy tutaj.

Formacja skalna Los Roques de Garcia na terenie Parku Narodowego Teide
Formacja skalna Los Roques de Garcia na terenie Parku Narodowego Teide

Historia Parku Narodowego Teide

Wulkan Teide to serce Teneryfy. Tak naprawdę to jego erupcje doprowadziły do powstania tej wyspy około 150 000 lat temu. Wierząc wulkanologom, jego wysokość była wówczas znacznie większa, a kolejne erupcje powodowały zmniejszanie się go i poszerzanie zbocza wyspy aż do kształtu, z jakiego znamy ją obecnie. O istnieniu wulkanu Teide wiedzieli już Fenicjanie. Rdzenna ludność Teneryfy (Guanczowie) nazywała go piekłem. Pisał o nim także Krzysztof Kolumb, gdy w 1492 roku, udając się do Ameryki, zobaczył wybuchającą z krateru lawę.

Roślinność porastająca Park Narodowy Teide
Roślinność porastająca Park Narodowy Teide

To jednak dopiero w XVIII wieku podjęto się próby opisania flory terenów otaczających wulkan Teide. Zrobił to Alexander von Humboldt w 1724 roku. Swój wkład w rozwój wiedzy na temat tych obszarów miał także astronom Charles Piazzi Smyth, który obserwował tutejsze niebo w połowie XIX wieku.

Piękne widoki w Parku Narodowym Teide gwarantowane!
Piękne widoki w Parku Narodowym Teide gwarantowane!

Największy przełom nastąpił w 1954 roku. To właśnie wtedy utworzono w tym miejscu Park Narodowy Teide. Zlikwidowano znajdujące się tu dotychczas pastwiska (część z nich funkcjonowała tu od czasów kolonizacji wyspy) oraz objęto cały teren szczególną ochroną, która miała zapobiec dewastacji tych naturalnie pięknych obszarów.

Kolejnym punktem zwrotnym był rok 1964, kiedy ustawiono w parku pierwszy teleskop. Była to zapowiedź powstania w tym miejscu jednego z najważniejszych Instytutów Astrofizyki na świecie. Kilka dekad później, bo w 2007 roku, Park Narodowy Teide został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co ostatecznie przypieczętowało ogromne znaczenie przyrodnicze, jakie ten obszar ma dla naszej cywilizacji.

Astronomiczne Obserwatorium na Teide

Wspomniane już wcześniej Obserwatorium na Teide dało początek rozwojowi astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich. Niewiele osób wie, że to jedno z trzech najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nieba. Działalność obserwatorium skupia się przede wszystkim na badaniu Słońca (to największe obserwatorium słoneczne na świecie). Jednym z istotnych odkryć było to, że Słońce ma własną częstotliwość, która wywołuje jego drgania równo co 5 minut i przypomina bicie serca. W Obserwatorium na Teide w 1995 roku odkryto również pierwszego brązowego karła, którego nazwano Teide-1.

Park Narodowy Teide nocą
Park Narodowy Teide nocą

Znajdujące się w obserwatorium teleskopy należą do różnych państw. Z racji tego, że cały teren należy jednak do Hiszpanii, hiszpańscy naukowcy są uprzywilejowani pod względem korzystania z nich wszystkich (na mocy odpowiednich umów, mogą korzystać z teleskopów przez określoną ilość czasu).

Pozytywna wiadomość jest taka, że Obserwatorium na Teide jest częściowo udostępnione dla turystów. Podczas wizyty z przewodnikiem czeka Cię solidna dawka wiedzy astrofizycznej, a także możliwość obserwowania Słońca i zachodzących na nim procesów. Bilety na taką wycieczkę z przewodnikiem warto kupić przez Internet.

Park Narodowy Teide – Informacje praktyczne

Park Narodowy Teide na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY