Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiEl Golfo - Rybacka osada na Lanzarote

El Golfo – Rybacka osada na Lanzarote

Kierowana tęsknotą za słońcem i ciepłem zabieram Was na Wyspy Kanaryjskie. Wybierzemy się na zachodnie wybrzeże Lanzarote, gdzie leży El Golfo – niewielka, ale bardzo urokliwa rybacka osada.

To właśnie rybacy są głównymi mieszkańcami El Golfo. Każdego dnia mają oni okazję napawać się tutejszymi cudami natury oraz widokami, które dla wielu turystów będą najpiękniejszymi, jakie zobaczą podczas pobytu na Lanzarote.

Informacje ogólne o El Golfo

Osada swą nazwę zawdzięcza położeniu. Mieści się ona bowiem nieopodal zatoki, noszącej to samo miano. El Golfo formą przypomina amfiteatr otwarty na ocean. Ten wyjątkowy kształt to efekt erupcji wulkanicznych z 1730 i 1736 r. Miasteczko jest częścią rezerwatu przyrody Los Volcanes oraz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Timanfaya. Nie są to jednak jedyne powody, dla których przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Fenomenem jest bowiem zielone jezioro, które sprawia wrażenie, jakby pochodziło z całkiem innej planety…

Zielone Jezioro (Charco de Los Clicos)

Charco de Los Clicos (inaczej: La Laguna de los Clicos lub El Charco Verde) to właściwie część krateru wulkanicznego. Swój kolor woda zawdzięcza znajdującym się tam algom, a właściwie fitoplanktonowi nadającemu jej charakterystyczny zielony odcień.

Z jeziorkiem kontrastuje czarna, wulkaniczna plaża, na której można znaleźć piękne, zielonkawe minerały – oliwiny. Lokalni rzemieślnicy wykorzystują je do tworzenia pamiątkowych rękodzieł, które sprzedają na okolicznych straganach. Jeśli jesteście fanami oryginalnych pamiątek, ozdoby z tymi półszlachetnymi kamieniami na pewno przypadną Wam do gustu.

Zielone Jezioro Charco de los Clicos jest oddzielone od oceanu tylko wąskim pasem czarnego piasku.
Zielone Jezioro Charco de los Clicos jest oddzielone od oceanu tylko wąskim pasem czarnego piasku.

El Charco Verde jest objęte ochroną, więc oczywiście nie można się tam kąpać. Nie wykąpiecie się także w oddalonym o kilka metrów oceanie. Kąpiel tam jest zabroniona ze względu na niebezpieczne prądy morskie. Mimo wszystko, myślę że warto postawić stopę na rzadko spotykanym czarnym piasku. Inne miejsce, z którego roztacza się wspaniała panorama Charco de Los Clicos to specjalny punkt widokowy, który znajdziemy w pobliżu.

Co robić w El Golfo?

Miasteczko oprócz wyjątkowego jeziorka El Charco Verde na pewno zachwyci Was spokojnymi, wąskimi uliczkami. Spacerując między białymi domkami, przy których często widać małe łódki, nie sposób zapomnieć, że jesteśmy w osadzie rybackiej.

Osada rybacka El Golfo jest uwielbiana przez swoje malownicze położenie nad brzegiem oceanu.
Osada rybacka El Golfo jest uwielbiana przez swoje malownicze położenie nad brzegiem oceanu.

Nie możemy przegapić tu także okazji do zjedzenia świeżych ryb i owoców morza. Z tego osada znana jest na całej wyspie! Ale do tego nie muszę was specjalnie przekonywać. Zrobi to za mnie zapach unoszący się przy restauracjach w El Golfo. Niektóre z nich pozwalają połączyć wrażenia smakowe z tymi wzrokowymi, gdyż oferują posiłek z widokiem na kojącą toń oceanu.

Skoro mowa o oceanie, warto pamiętać o jednej rzeczy. A raczej o jednej porze dnia. Mimo, że widok oceanu zawsze jest spektakularny, powinniście poświęcić mu zdecydowanie więcej czasu podczas zachodu słońca. To obraz, którego nie da się opisać, trzeba go po prostu zobaczyć!

El Golfo jako tło filmowe

Urocze, rybackie miasteczko El Golfo to nie tylko atrakcja dla turystów, ale także znakomite tło dla producentów filmowych. Charakterystyczne Zielone Jezioro możecie kojarzyć z takich filmów jak „Mój własny wróg” czy „Milion lat przed naszą erą”.

Najpopularniejszą kręconą tam produkcją były z kolei „Przerwane objęcia” w reżyserii Pedro Almodovara, gdzie wystąpiła między innymi Penélope Cruz. Sam Almodóvar podczas kręcenia filmu przyznał, że okolice El Golfo to nie był dla niego pejzaż i tło dla akcji, ale jedna z wielu postaci tworzących unikalny klimat całej produkcji.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY