Strona głównaWłochyAtrakcje we WłoszechJezioro Garda - Król włoskich jezior

Jezioro Garda – Król włoskich jezior

Dziś propozycja dla tych, którzy kochają widok roślinności odbijającej się w krystalicznej wodzie, ale szukają alternatywy dla nadmorskich wakacji. Strzałem w dziesiątkę będzie w takim wypadku wypoczynek nad największym jeziorem Włoch.

Jezioro Garda leży na styku trzech włoskich regionów, Lombardii, Wenecji Euganejskiej oraz Trydentu-Górnej Adygi i jest największym z włoskich jezior. Wokół jego wybrzeża znajduje się mnóstwo większych i mniejszych, uroczych i malowniczych miejscowości, a większość z nich ma swoje plaże z łagodnym zejściem do jeziora, czym zachwycają spędzających tam wakacje wczasowiczów. Na jego wybrzeże turystów z Włoch i całego świata przyciąga także łagodny klimat, otaczające zbiornik górskie szczyty i bajeczna, śródziemnomorska roślinność, spokój i piękne widoki rozpościerające się ze wszystkich balkonów zwróconych w stronę jeziora.

Nad Lago di Garda bez problemu można dostać się autobusem z Wenecji czy Mediolanu, a transport publiczny dowiezie Was do większości głównych miejscowości położonych wokół jeziora.

Limone sul Garda

Ta niewielka miejscowość leżąca w północnej części jeziora uważana jest przez wielu za najładniej położone miasteczko Gardy. Już od XVIII wieku Limone sul Garda było znane – to właśnie tu znajduje się najbardziej wysunięta na północ uprawa owoców cytrusowych na świecie!

Co prawda kryzys w handlu cytrynami doprowadził do częściowego opustoszenia tego miejsca, ale niektóre ważne domy cytrusów, które niegdyś utrzymywały się jedynie z uprawy, zostały odrestaurowane i otwarte dla zwiedzających, będąc głównym napędem dla rozwoju lokalnej turystyki.

Limone sul Garda to jedno z najpopularniejszych miasteczek na zachodnim brzegu jeziora
Limone sul Garda to jedno z najpopularniejszych miasteczek na zachodnim brzegu jeziora

Wąskie uliczki pachnące cytrusami, Muzeum Rybołówstwa czy XVI-wieczny kościół San Bartolomeo z pięknymi freskami to nie jedyne, czego warto poszukać w Limone sul Garda. Bardziej wysportowani nie mogą przegapić popularnego wśród trekkingowców, 2,5-kilometrowego odcinka ścieżki rowerowo-pieszej zawieszonej między skałą a wodą. Ten most to wspaniały przykład inżynierii, ale także gwarancja urzekającej panoramy, którą można podziwiać zarówno pieszo jak i z siodełka roweru.

Torbole

Na północy jeziora błękitne wody Gardy i wysokie góry otaczają piękne miasteczko Torbole – doskonały kierunek dla sportowych świrów. To ośrodek wręcz kochany przez windsurferów, których na tutejszej plaży nie brakuje, szczególnie w letnim sezonie. Nie martwcie się, jeśli tajniki tego sportu są Wam jeszcze obce. Na obrzeżach miasteczka znajduje się wiele szkół, w których instruktorzy pomogą Wam pokochać windsurfing.

Rybacka wioska to także doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa czy kajakarstwa, ale także do wspinaczki czy długich spacerów po górskich szlakach. Pieszo dotrzeć możecie na przykład do wspaniałych wodospadów Varone i Grotta, które sprawdzą się doskonale w roli głównych bohaterów Waszych fotografii.

Riva del Garda

Do tej samej części jeziora Garda przyciąga turystów między innymi urocze miasteczko Riva del Garda. Ten malowniczy ośrodek u brzegu zbiornika leży w cieniu pobliskiej góry Monte Bondone i otoczony jest Dolomitami Brenta.

Riva del Garda, miasteczko leżące na północy Gardy
Riva del Garda, miasteczko leżące na północy Gardy

Nie tylko dlatego to świetne miejsce dla tych, którzy na wakacjach najbardziej doceniają naturę, gdyż w pobliżu znajduje się także Parco Grotta Cascata Varone, mały skarb natury z urokliwym wodospadem.

By poznać serce samego Riva del Garda, zajrzeć musicie na Piazza III Novembre ze słynną wieżą Apponale czy plac Piazza Catena, a jeśli szukacie najwspanialszych widoków, znajdźcie na mapie miasta kościół Santa Barbara i Belvedere della Grola.

Malcesine

W okolice Malcesine kuszą turystów przede wszystkim pysznym, lokalnym serem casàt oraz rzeką Aril, uznawaną za najkrótszą rzekę na świecie, ale urok tego miasteczka wynika też z jego naturalnego otoczenia. I nie chodzi tutaj jedynie o jezioro Garda, ale także górę Baldo, na którą prowadzi uwielbiana przez wczasowiczów kolejka linowa Malcesine-Mt Baldo. Ten popularny kurort turystyczny skradł serca nie tylko dzisiejszym turystom, ale także samemu Goethemu, który zatrzymał się tam podczas podróży do Włoch.

Malcesine – jedna z klimatycznych wiosek nad jeziorem Garda
Malcesine – jedna z klimatycznych wiosek nad jeziorem Garda

Co takiego przyciągało i nadal przyciąga ich wszystkich do Malcesine? Na liście najwspanialszych atrakcji miasteczka jest historyczne centrum zdominowane przez zamek Scaliger i jego wspaniałe widoki na otaczający krajobraz czy rezydencja Palazzo dei Capitani, zbudowana na rzymskich ruinach.

Macie ochotę na odrobinę obcowania z kulturą? Miłośników dziedzictwa kulturowego chętnie przywita Muzeum Historii Naturalnej Góry Baldo i Jeziora Garda, w którym multimedialnych eksponatów doświadczycie za pomocą pięciu zmysłów oraz „Galley Room”, poświęcony historii żeglarstwa na jeziorze.

Peschiera del Garda

W południowo-wschodniej części jeziora Garda leży miasteczko, które ze względu na swoje strategiczne położenie rozwinęło się jako placówka wojskowa, tworząc prawdziwe ufortyfikowane miasto. Do tej pory zresztą jego XVI-wieczne mury miejskie są prawdziwym klejnotem architektonicznym, dzięki czemu twierdza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jednak nie jedyna atrakcja turystyczna będąca jednocześnie świadectwem historii miasta. W okolicy koniecznie zwróćcie uwagę na XVI-wieczną bramę Porta Brescia, szpital wojskowy „XXX Maggio” oraz most Ponte dei Voltoni, symbol tożsamości miasta.

To właśnie w Peschiera del Garda znajduje się stacja kolejowa, na którą dociera większość turystów, którzy bez auta wybierają się na wakację nad Gardą. Także dlatego wielu zwiedzających okolice jeziora traktuje to miasto jako miejsce wypadowe, by w dalszej kolejności eksplorować takie popularne kurorty jak Desenzano czy Sirmione.

Desenzano del Garda

Na południowym brzegu jeziora Garda znajduje się miasteczko uważane za największe z ośrodków położonych wokół zbiornika. Spacer po uliczkach Desenzano del Garda to niemalże podróż w czasie dzięki zakątkom pełnym historycznych budowli. Napotkacie tam średniowieczny zamek postawiony na rzymskich pozostałościach, a także renesansową katedrę Santa Maria Maddalena, w której zachwycić się można ważnymi dziełami malarstwa weneckiego z XVII wieku.

Desenzano del Garda, Włochy
Desenzano del Garda, Włochy

Nie mniej uwagi zwraca wyjątkowa rzymska willa, która uświetnia Desenzano del Garda już od pierwszego wieku naszej ery. To jeden z najcenniejszych skarbów archeologicznych w całej okolicy, a jeśli to właśnie tego typu perełki są Waszymi faworytami, zajrzyjcie koniecznie do Muzeum Archeologicznego „Giovanni Rambotti”, którego hitem jest najstarszy drewniany pług na świecie. Szukacie duszy Desenzano del Garda? Znajdziecie ją w Porto Vecchio. To malowniczy port tętniący życiem i zdominowany przez piękną rezydencję Palazzo Todeschini.

Manerba del Garda

Pośród wzgórz pokrytych winnicami i gajami oliwnymi ukryta jest niewielka Manerba del Garda. Miejscowość położona w południowo-zachodniej części jeziora to świetne miejsce do relaksu w przybrzeżnej kawiarni albo na jednej ze słonecznych plaż. Wybrać się można także w poszukiwaniu śladów pozostawionych na tym terenie przez Rzymian i Lombardów. Tych, którzy do Manerba del Garda przybywają w poszukiwaniu bardziej aktywnej formy wypoczynku zachęcamy do spaceru po ruinach średniowiecznej fortecy, albo po skąpanych w zieleni ścieżkach naturalnego parku Rocca di Manerba. Wzdłuż 11-kilometrowej linii brzegowej jeziora można również uprawiać różne sporty wodne, od windsurfingu po wycieczkę kajakiem na wyspę San Biagio.

Sirmione

W południowej części jeziora leży Sirmione, jedno z najpiękniejszych miasteczek w okolicy, położone na wąskim cypelku wchodzącym w głąb Gardy. Ten ośrodek to raj dla kochających luksusy i szukających inspiracji. Przede wszystkim dlatego, że Sirmione znane jest praktycznie na całym świecie ze swojego centrum SPA umieszczonego na krańcu półwyspu.

Wody termalne tego miejsca szybko sprawią, że długo o nim nie zapomnicie. Wypoczynkowi w miasteczku sprzyjają także liczne kempingi przy których zwykle znajdują się baseny, ogrody i place zabaw dla dzieci.

Po długim relaksie czas odkryć nieco lokalnej kultury. Wybierzecie się na teren obszaru archeologicznego Grotte di Catullo, w którym zachowały się pozostałości jednej z największych willi mieszkalnych w północnych Włoszech albo na Zamek Scaliger, będący jedną z najlepiej zachowanych fortec we Włoszech.

Miasteczko Garda

Śródziemnomorski klimat, klimatyczne stare miasto i moc cennych informacji zdobytych w Muzeum Jeziora Garda to jeszcze nie wszystko, co zaoferować Wam może miasto Garda. Łasuchów zachęca się do spróbowania tam domowych lodów i lokalnych dań, a potrzebujących relaksu do wizyty na publicznym basenie albo romantycznej plaży. Biegnąca wzdłuż brzegu jeziora, malownicza promenada Gardy to także doskonałe miejsce dla tych, którzy przepadają za kawiarniami i knajpkami na świeżym powietrzu.

Gardone Riviera

Ta perełka wpisana została na listę najpiękniejszych wiosek we Włoszech, a wystarczy nawet krótka wizyta w jej okolicy, by zrozumieć dlaczego. To w tym miasteczku znajduje się Vittoriale degli Italiani, jedno z najważniejszych muzeów i mauzoleów na scenie krajowej. Ten dom-muzeum stworzony przez Gabriele d’Annunzio, włoskiego poetę, to cały kompleks ogrodów, uliczek i rezydencji. Znajdzie się tam nawet biblioteka czy amfiteatr. Jeśli ogrody Vittoriale degli Italiani nie są dla Was wystarczające, zajrzeć możecie do Ogrodu Botanicznego André Hellera, który gromadzi ponad 3000 różnych gatunków roślin, które żyją w harmonii nad jeziorem Garda dzięki sprzyjającemu klimatowi.

Gardone Riviera- jezioro Garda
Gardone Riviera- jezioro Garda

Idealnym zakończeniem spaceru po Gardone Riviera jest przechadzka po starożytnym centrum, odkrywając malownicze uliczki, zabytkowe schody i kolorowe domy ozdobione wspaniałymi kwiatami. W poszukiwaniu inspiracji zajrzyjcie do Muzeum Boskiego Dzieciątka skrywającego kolekcję ponad 200 rzeźb poświęconych Dzieciątku Jezus albo pełnego sztuki sakralnej kościoła parafialnego San Nicolò da Bari.

Torri del Benaco

Nie wszystkie miasteczka i wioski leżące nad jeziorem Garda są do siebie podobne. Torri del Benaco położone w Wenecji Euganejskiej przypomina wszystkim o tradycji rybaków z jeziora Garda jednocześnie zachowując charakter średniowiecznej wioski otoczonej murami i wieżami. To ciekawe połączenie w praktyce sprawdza się bardzo dobrze, bo turystyka rozkwitła tam tak bardzo, że dziś Torri należy do najbardziej ekskluzywnych miejsc nad jeziorem.

Potwierdzić to mogą tak prestiżowi goście jak Jacques Piccard czy Jego Wysokość Juan Carlos I Król Hiszpanii. Dajcie się oczarować zielonemu balkonowi z widokiem na jezioro oraz niewielkim, urokliwym placykom, które otwarte są na samo jezioro Garda, dzięki czemu gwarantują widoki jak z bajki podczas kawy czy posiłku.

Isola del Garda

Przez tę wyspę przewinęli się święty Franciszek z Asyżu, święty Antoni Padewski i Dante Alighieri. Teraz czas, by zachwyciła także Was. Isola del Garda to największa wyspa po zachodniej stronie jeziora Garda, leżąca tuż przy przylądku San Fermo. Historia powstania tej wyspy jest bardzo ciekawa, bo mówi się, że jeszcze w czasach starożytnych ten kawałek lądu oderwał się od reszty w wyniku kataklizmu, tworząc urokliwy ogród na wodze, pełen zielonych cyprysów, cedrów i cytryn.

Tysiące turystów przebywających nad Gardą zachwyca się pięknym widokiem Isola del Garda
Tysiące turystów przebywających nad Gardą zachwyca się pięknym widokiem Isola del Garda

Ta roślinność to niezastąpione tło dla stojącej na wyspie wspaniałej willi w weneckim stylu neogotyckim, zbudowanej na początku 1900 roku. U jej podnóża tarasy i ogrody płynnie spadają do spokojnych, krystalicznie czystych wód jeziora. Ten piękny widok sprawia, że Isola del Garda po prostu musi trafić na Waszą listę miejsc do zobaczenia.

Pozostałe wysepki na jeziorze Garda

Choć to Isola del Garda jest tą największą i najpopularniejszą, to nie jedyna wyspa na jeziorze Garda. Obserwując lustro wody, między dwoma brzegami napawać się można widokiem aż pięciu dużych wysp, ale także wielu małych wysepek.

Oprócz prywatnej wyspy Isola del Garda są to Isola di San Biagio, oferująca cudowne plaże, oraz Isola dell’Olivo, Isola del Sogno i Isola di Trimelone, które szczególnie kochane są między innymi przez pasjonatów nurkowania.

Gardaland

Nad brzegiem jeziora Garda emocji dostarczą Wam nie tylko malowniczo położone miasteczka, ale przede wszystkim kochany przez miliony miłośników adrenaliny Gardaland. Ten największy we Włoszech park rozrywki leży na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda i należy do najczęściej odwiedzanych tego typu atrakcji w całej Europie.

Park rozrywki Gardaland - największy park rozrywki we Włoszech
Gardaland to miejsce dla Was jeśli kochacie parki rozrywki

Gardaland oferuje moc wrażeń na wielu mniej lub bardziej ekstremalnych kolejkach górskich i pozwala odpocząć w tematycznych strefach restauracyjnych, albo w specjalnej strefie, którą pokochają fani klocków LEGO. Podróżujecie z dziećmi? Tym najmłodszym na pewno spodoba się część inspirowana bajką Świnka Peppa, a jeśli rosną Wam mali przyrodnicy, zabierzcie całą rodzinę do Sea Life Aquarium, gdzie czeka Was bliskie spotkanie z rekinami i płaszczkami.

Jungle Adventure Park

Nie jest to zwykły park, a pierwszy park linowy we Włoszech, którego trasy gwarantują nie tylko dużą dawkę emocji, ale też przepiękny widok na całe jezioro. To doskonały sposób na spędzenie niejednego dnia wakacji, bo co może być lepszego niż ruch na świeżym powietrzu w bajecznym otoczeniu i nutka emocji przy pokonywaniu przeszkód? Ponad 140 podwieszanych platform i 14 km tras pośród soczystej roślinności tworzą park o powierzchni w sumie 30 000 km2. Jungle Adventure Park z ponad dwudziestoletnią historią to miejsce odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i obeznanych z tego typu atrakcjami, którym spodoba się najbardziej ekstremalna trasa „Black”.

Rejsy po jeziorze

Miasteczka miasteczkami, ale jeśli nie możecie zdecydować się w którym z nich się zatrzymać, najlepiej zacząć od odkrycia samego jeziora. Będąc w tej okolicy naprawdę warto odbyć wycieczkę statkiem, łodzią, promem, albo chociażby kajakiem. Taki rejs traktować można jako wycieczka krajoznawcza i krajobrazowa, bo będąc na pokładzie przepiękne widoki docierać do Was będą z każdej strony. Przeprawa promem to także najłatwiejszy i najbardziej urokliwy sposób, by szybko przedostać się z jednego miasteczka do drugiego i samemu poznać wdzięk każdego z nich.

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda

Nieważne, czy odkrywacie jezioro Garda od strony Lombardii czy Wenecji Euganejskiej, tutejsze plaże zachwycają na każdym brzegu. Każde z wybrzeży oferuje widoki zapierające dech w piersi i atmosferę doskonałą do długich godzin relaksu.

Jezioro Garda to także piękne plaże z bajkowym widokiem na wodę
Jezioro Garda to także piękne plaże z bajkowym widokiem na wodę

Gwiazdami i ulubieńcami wśród plażowiczów są zdecydowanie Limone sul Garda, Manerba del Garda i Sirmione, które zarówno ze względu na infrastrukturę jak i otaczające plaże krajobrazy wygrywają wszelkie rankingi.

Plaże Sirmione

Sirmione po prostu nie mogło na tej liście zabraknąć. Większość wybierających to miasteczko wczasowiczów wybiera plażę Lido delle Bionde położoną w uroczej, romantycznej zatoczce. Jedną z najlepszych okazji by rozkoszować się zielenią natury i turkusem wody jest wynajęcie kajaków. To także ciekawy sposób, by dotrzeć na kolejną ze słynnych plaż, Plażę Giamaica.

Choć nie jest to stereotypowa plaża pełna drobnego piasku, nadal zachwyca ona swoich gości. Myślicie, że to głównie ze względu na idealnie płaskie, kamienne płyty wygładzone przez wodę, a może dzięki krystalicznie czystej, występującej w tym miejscu wodzie?

Plaże Limone sul Garda

W Limone sul Garda traficie prawdopodobnie na jedną z dwóch najczęściej szukanych plaż. Jedna z nich to żwirowe wybrzeże otoczone piękną roślinnością. Plaża Cola to także świetne miejsce, by wypożyczyć łódź albo usiąść w pobliskim barze czy restauracji.

Dla tych, którzy sporty wodne wymieniliby na te lądowe, mam inną propozycję. Plaża Fonte Torrente San Giovanni jest nie tylko miejscem prowadzenia popularnej szkoły surfingu, ale znajduje się tam także spore i bardzo dobrze przygotowane boisko do siatkówki plażowej.

Plaże Manerba del Garda

Plaża Pisenze czy Plaża La Romantica? To właśnie one należą do najpopularniejszych plaż w okolicy Manerba del Garda. Wybierzcie tę pierwszą jeśli szczególnie cenicie sobie otoczenie natury i kontrast między błękitem wody i jasnozieloną roślinnością. Ci, którzy większą wagę przykładają do widoków i fotogenicznych miejsc, wybiorą raczej plażę La Romantica, która jak sama nazwa wskazuje jest idealnym miejscem do oglądania zachodu słońca z ukochaną osobą. To także w tej okolicy czeka specjalna plaża dostosowana do wizyt psiaków wszelkich ras i rozmiarów, więc jeśli na wakacje wybieracie się ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, koniecznie zajrzyjcie z nimi na plażę Fido.

Aktywność fizyczna nad jeziorem Garda

Ten, kto lubi aktywność fizyczną, z pewnością powie tej okolicy TAK! Miłośników sportów wodnych na pewno przekona do siebie północna część jeziora: Riva del Garda czy Torbole. To miejsca wyjątkowo popularne wśród windsurferów i kitesurferów, bo silny wiatr panujący na tym wybrzeżu zdecydowanie sprzyja uprawianiu tych sportów.

Aktywny wypoczynek nad jeziorem Garda? To świetny pomysł!
Aktywny wypoczynek nad jeziorem Garda? To świetny pomysł!

W spokojnych i czystych wodach jeziora skusić się także warto na lekcję nurkowania. Wolicie pozostać na lądzie? W takim razie wybierzcie szlaki górskie i poznajcie z bliska masyw Monte Baldo. A może Wasze serca skradną okoliczne trasy rowerowe? Najczęściej wybierana ścieżka rowerowa startuje z miejscowości Peschiera del Garda i biegnie przez park Minicio przez około 40 km. Rowerzystom spodoba się także trasa „Valle dei laghi”, która prowadzi do Sarche i urokliwego jeziora Toblino.

Ciekawostka: Jezioro Garda to największe, ale nie jedyne jezioro w okolicy. W pobliżu warto zobaczyć także malownicze Jezioro Tenno, pobliskie Lago di Ledro czy jezioro Idro.

Informacje praktyczne

Jezioro Garda na mapie

Odkryj region Lombardii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY