Park naturalny Arrabida

Lizbona jest nie tylko idealnym celem wycieczek, ale mając na względzie jej położenie jest także doskonałym miejscem wypadowym. Nieopodal stolicy znajdziecie zamki, obiekty religijne, zabytki historyczne, ale też skarby natury, a wśród tych ostatnich królem jest Park Naturalny Arrabida.

Park Naturalny Arrabida, otwarty w 1976 r., znajduje się ok. 50 km od Lizbony i liczy ponad 17 tys. hektarów, z czego ponad 5 tys. to tereny morskie. Te strefy to niezwykła gra kolorów między intensywnym błękitem wody, zielenią lasów, pokrywających wzgórze Sierra da Arrabida i białymi akcentami w postaci wapiennych klifów.

Najważniejszymi i zdecydowanie najbardziej spektakularnymi elementami tego parku są jego flora i fauna. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi to jedno z niewielu miejsc charakteryzujących się typowo śródziemnomorskimi formacjami roślinnymi, gdyż występuje tam makia oraz garig. Oprócz nich znajdziecie też rzadkie odmiany orchidei i dzikie tulipany.

Wśród takiej roślinności kryją się barwne motyle, objęte ochroną ptaki oraz ssaki, w tym między innymi dziki. W trosce o ochronę bioróżnorodności Parku Arrabida do niektórych jego części macie dostęp jedynie pod okiem przyrodników ze specjalnych biur podróży. 

Co zobaczyć w parku? 

Do parku polecam wybrać się autem, nie tylko dlatego, że poruszanie się po jego terenie transportem publicznym jest bardzo trudne, ale także ze względu na bajeczne widoki, jakie ukażą się Waszym oczom podczas podróży górzystymi i krętymi drogami. Dodatkowo możecie oczywiście zatrzymywać się na licznych punktach widokowych, by mieć szansę uwiecznić obrazy pięknego, portugalskiego wybrzeża.

Choć wydawałoby się, że Park Naturalny to jedynie zachwycające okazy natury, nic bardziej mylnego. W jednym z urokliwych klifów schowana jest niewielka kapliczka nazywana Lapa da Santa. Została ona wybudowana przez rybaków, którzy modlili się tam przed wypłynięciem na łowy. Ten piękny kawałek historii zobaczycie jeśli odnajdziecie i zejdziecie w dół ukrytą wśród lasów niewielką ścieżką. Sierra da Arrabida została też wybrana przez franciszkanów do wybudowania klasztoru, który również możecie odwiedzić. Klasztor był miejscem gdzie od XVI do XIX wieku zakonnicy mogli modlić się w odosobnieniu i spokoju.

By bronić klasztor, w XVII wieku zbudowano fort, wewnątrz którego dziś odwiedzicie między innymi Muzeum Oceanograficzne. To centrum interpretacyjne pomoże Wam odkryć i zrozumieć jedyny taki biorezerwat w swoim rodzaju. Znajdziecie tam informacje dotyczące życia zamieszkujących tamte wody zagrożonych gatunków i poznacie szczegóły funkcjonowania ich środowiska.

Plaże Parku Naturalnego Arrabida

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w parku są jego rajskie plaże. Portinho da Arrábida szczyci się nie tylko swoją plażą. To cała zatoczka, przy której położona jest niewielka wioska, ciesząca się w sezonie ogromnym zainteresowaniem turystów. Z tego wybrzeża widoczna jest też mała wysepka, Pedra da Anixa, która dzięki swojemu wyjątkowemu mikroklimatowi stanowi idealną bazę do nurkowania wśród cudów podwodnego świata.

Park Naturalny Arrabida i jego plaże
Park Naturalny Arrabida i jego plaże

Niezwykłą, bardziej schowaną przed tłumami turystów miejscówką jest Praia dos Coelhos. Jeśli szukacie towarzystwa to zdecydowanie znajdziecie je na plaży Figueirinha, do której dostęp jest znacznie łatwiejszy, choć wody równie przejrzyste, a piasek delikatny. Popularne wśród plażowiczów są też Galapos oraz jej siostrzana plaża – Galapinhos, z których ta pierwsza jest bardziej turystyczna, a druga – spokojniejsza i bardziej dzika.

Dodatkowe atrakcje

Park Naturalny Arrabida to idealne miejsce by wybrać się na spokojny spacer, przejażdżkę rowerową, dłuższą trasę trekkingową wśród zieleni, czy po prostu relaksującą chwilę z dala od zgiełku miasta. Wielbiciele wysokości mogą stanąć na szczycie Sierra da Risca, będącym najwyższym punktem na kontynentalnym wybrzeżu Portugalii.

Spacery to jednak nie jedyne co oferuje park. Lasy porastające wzgórze Arrabida to idealne miejsce dla miłośników wspinaczki, a kajakarzom polecam zwiedzanie znajdujących przy wybrzeżu jaskini.

Jest jednak coś jeszcze. Park Naturalny Arrabida daje niepowtarzalną możliwość zobaczenia delfinów w ich naturalnym środowisku. Nie zobaczycie jak skaczą przez obręcze ani jak wykonują polecenia trenerów, ale poznacie ich naturalne zachowania, zwyczaje i zobaczycie jak całymi rodzinami szczęśliwie zamieszkują przybrzeżne wody Portugalii. Taki rejs możecie odbyć wypływając z różnych lokalizacji, włączając Lizbonę, oraz w różnych grupach, zarówno większych jak i bardziej kameralnych. Bilety na tego typu rejsy z delfinami możecie kupić tutaj.

Informacje praktyczne

  • Do Parku Naturalnego Arrabida możesz wybrać się samochodem (możesz go wypożyczyć np. na stronie RentalCars) lub biorąc udział w zorganizowanej wycieczce. Do wyboru jest wiele różnych opcji, które oprócz samego trekkingu po parku oferują także atrakcje dodatkowe.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Park naturalny Arrabida na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY