Kanion Verdon i najbardziej malownicze miasteczka w okolicy

0
3313

Francuska Prowansja to region do zwiedzenia którego raczej nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać. Wiele osób kojarzy ją z Lazurowym Wybrzeżem, miastami takimi jak Nicea, Cannes, Marsylia oraz z majestatycznymi górami, których kwintesencją jest miejsce opisane w tym artykule.

Kanion Verdon to jeden z najgłębszych kanionów na świecie i drugi największy kanion w Europie. Jego wysokość w najgłębszym miejscu sięga 700 metrów, a najciekawsze odcinki ciągną się nawet przez kilkadziesiąt kilometrów! Przełom rzeki Verdon to idealne miejsce do pieszych wędrówek, na górską wspinaczkę po wapiennych skałach, na rodzinne wakacje, romantyczny wypad, czy fotograficzną wyprawę.

CIEKAWOSTKA: Pierwsze miejsce w kategorii „największe wąwozy Europy” zajmuje Kanion Tary położony na terenie Bośni i Hercegowiny. Jego głębokość sięga miejscami 1300 metrów!

Jak dojechać do kanionu Verdon?

Do kanionu Verdon nie ma żadnych bezpośrednich autobusów ani pociągów. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się samochodem (możesz go wynająć na stronie RentalCars) lub w ramach jednej z wycieczek, które organizowane są z wielu miejsc na południu Francji (polecam w tym celu skorzystanie z GetYourGuide). Jeśli wybierasz pierwszą opcję, do wyboru masz dwie trasy – północną i południową.

Przełom Verdon znajduje się zaledwie dwie godziny drugi od Nicei i Lazurowego Wybrzeża
Przełom Verdon znajduje się zaledwie dwie godziny drugi od Nicei i Lazurowego Wybrzeża

Obie trasy obfitują w piękne krajobrazy, ale i obie bywają dość wymagające. Szczególnie powinni o tym pamiętać kierowcy z nieco mniejszym doświadczeniem. Cierpliwość i opanowanie za kierownicą to podstawa, aby przemieszczać się miejscami bardzo wąskimi i zawiłymi serpentynami prowadzącymi nierzadko wzdłuż przepaści.

WARTO WIEDZIEĆ: Zwróć uwagę na spadające czasem ze zboczy gór kamienie i odłamki skał. Często wpadają one bezpośrednio na ulicę, stanowiąc potencjalne zagrożenie podczas jazdy.

Jeśli nie potrafisz się zdecydować, którą trasę wybrać, przeczytaj ten artykuł do końca, wybierz miejsca, które szczególnie Cię zaciekawiły, zaznacz je na mapie i w ten sposób stwórz własną trasę, wzdłuż której będziesz odkrywać najpiękniejsze miejsca w okolicy kanionu.

Sam kanion przykuwa uwagę równie mocno, co otaczające go malownicze miasteczka. Na zdjęciu miejscowość Aiguines.
Sam kanion przykuwa uwagę równie mocno, co otaczające go malownicze miasteczka. Na zdjęciu miejscowość Aiguines.

Zwiedzanie kanionu Verdon

Jak zwiedzać kanion Verdon? Najlepiej na wiele sposobów, bo jest to miejsce, które potrafi zachwycać z różnych perspektyw. Jest to doskonały rejon zarówno do uprawiania wspinaczki skałkowej, jak i do trekkingu, jazdy rowerem, czy sportów wodnych. Jeśli chodzi o te ostatnie, szczególnie powinny zainteresować Cię rejony położone nad jeziorem Lac de Sainte Croix (tłum. Jezioro Świętego Krzyża). W miejscowościach takich jak Sainte-Croix-de-Verdon czy Bauduen możesz wypożyczyć kajaki i łódki elektryczne, które pozwolą Ci na podziwianie z bliska krystalicznie czystej tafli wody. W wielu takich miejscach nie brakuje też rowerków wodnych, które szczególnie dobrze sprawdzają się podczas rodzinnych wakacji.

Kanion Verdon to jeden z największych kanionów na świecie
Kanion Verdon to jeden z największych kanionów na świecie

Szlak Martela (Sentier Blanc Martel)

Na osoby lubiące trekking w okolicy kanionu czeka wiele pieszych szlaków. Jednym z najpopularniejszych jest Szlak Martela. Jego przejście w zależności od kondycji zajmuje średnio 6-8 godzin, a cała trasa obejmuje 15-kilometrowy odcinek od Chalet de la Maline w miasteczku La Palud-sur-Verdon do Le Point Sublime niedaleko miasteczka Rougon. Chcąc odbyć taką wędrówkę, koniecznie zabierz ze sobą dobre buty trekkingowe, wodę, prowiant i oczywiście aparat, bo okazji do zrobienia wielu pięknych zdjęć na pewno nie zabraknie!

Jezioro Lac de Sainte Croix
Jezioro Lac de Sainte Croix

Malownicze miasteczka w okolicy Gorges du Verdon

Mówiąc o zwiedzaniu, nie można zapomnieć o wielu malowniczych miejscowościach, które znajdziemy w tej okolicy. Niektóre z nich oferują bajeczne widoki, o czym napiszę nieco niżej. Warto jednak odwiedzić te miejsca również z uwagi na niezwykle malowniczą, zabytkową architekturę i klimatyczną atmosferę, która sprzyja romantycznym spacerom lub małej zadumie.

Sainte-Croix-de-Verdon

Jedną z miejscowości, której zdecydowanie nie możesz przegapić jest Sainte-Croix-de-Verdon. To miasteczko, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia! I to całkiem dosłownie, bo już sama droga, która do niego wiedzie odsłania jedne z najpiękniejszych widoków, jakie możesz zobaczyć w tej okolicy. Duża w tym zasługa jeziora św. Krzyża (fr. Lac de Sainte Croix), w którym otaczające jezioro góry odbijają się niczym w lazurowej tafli lustra.

Plaża miłości i jezioro św. Krzyża w Sainte-Croix-de-Verdon
Plaża miłości i jezioro św. Krzyża w Sainte-Croix-de-Verdon

Sainte-Croix-de-Verdon polecam także jako znakomitą bazę wypadową, z której sama również korzystałam. Łatwo można dostać się stąd w inne części kanionu Verdon, co jest bardzo praktyczne, jeśli planujecie dłuższy pobyt w tej okolicy. W miasteczku znajdziecie także wypożyczalnie kajaków, łódek i innych sprzętów wodnych, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i wakacjom z dziećmi.

CIEKAWOSTKA: Inne malownicze jezioro w okolicy kanionu Verdon to Lac de Castillon, które znajdziesz niedaleko miejscowości Castellane.

Jezioro Lac de Castillon
Jezioro Lac de Castillon

Bauduen

To miasteczko położone niedaleko Sainte-Croix-de-Verdon. Na uwagę zasługuje jego piękne położenie, które przypomina nieco półwysep. Niewielka zatoczka to także miejsce, w którym cumują małe jachty i łodzie, dodając całej miejscowości jeszcze większego uroku. Bauduen jest także ciekawe pod kątem samej architektury, a właściwie sposobu, w jaki zbudowana jest ta miejscowość. Kolejne uliczki i domy wznoszą się w sposób „tarasowy”, tak jakby były budowane na kolejnych piętrach wzgórza.

Sam kanion przykuwa uwagę równie mocno, co otaczające go malownicze miasteczka. Na zdjęciu miejscowość Bauduen
Sam kanion przykuwa uwagę równie mocno, co otaczające go malownicze miasteczka. Na zdjęciu miejscowość Bauduen

CIEKAWOSTKA: Zwiedzając Bauduen z dziećmi, warto wybrać się do Le Musée de Bauduen – niewielkiego muzeum zabawek, które prezentuje rozmaite makiety zbudowane na bazie Playmobil.

Moustiers Sainte Marie

Inne miasteczko warte uwagi to Moustiers Sainte Marie. Mimo, że nie jest ono położone bezpośrednio nad jeziorem, to jego usytuowanie jest równie malownicze. Jego panorama rysuje przed nami miejscowość, która została wzniesiona na zboczach gór. I dużo w tym prawdy, bo zwiedzając na Moustiers Sainte Marie, można odnieść wrażenie, że niektóre domy są przyklejone do skalnych ścian.

Majestatyczne wapienne skały są tłem dla malowniczo położonego miasteczka Moustiers Sainte Marie
Majestatyczne wapienne skały są tłem dla malowniczo położonego miasteczka Moustiers Sainte Marie

Oprócz bezsprzecznie zachwycających widoków, malowniczych, ciasnych uliczek i urokliwych sklepów prowadzonych przez lokalnych rzemieślników, jest jeszcze jeden powód, dla którego ta miejscowość jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Ten powód to kapliczka Chapelle Notre-Dame de Beauvoir położona na skalnej półce, która jest jednocześnie doskonałym punktem widokowym na okolicę. Przestrzegam jednak, że aby dotrzeć do tej małej świątyni, warto zabrać ze sobą wygodne buty trekkingowe. To łatwa trasa, jednak jest wysadzana kamiennymi schodami, a wiele stopni jest dość mocno wytartych, przez co nietrudno o potknięcie.

Rougon

Jeśli zastanawiało Cię kiedyś, jak wyglądają miasteczka na końcu świata, to wycieczka do Rougon przybliży Ci odpowiedź na to pytanie. W rzeczy samej sama trasa prowadząca do tego maleńkiego miasteczka jest bardzo wymagająca i miejscami tak wąska, że trudno uwierzyć, że byłaby w stanie pomieścić dwa samochody. Choć samo Rougon to niewielka miejscowość, która pod kątem atrakcji ma do zaoferowania stosunkowo niewiele, to warto odwiedzić to miejsce ze względu na roztaczające się z niego widoki.

Miasteczko Rougon i rzeka Verdon w tle
Miasteczko Rougon i rzeka Verdon w tle

Inny powód, by odwiedzić Rougon to znajdujący się w pobliżu Couloir Samson Gorges du Verdon. Jest to zejście prowadzące na dno kanionu, przez które przepływa krystalicznie czysta rzeka. Sama trasa jest krótka i prosta do przejścia. W przeciwieństwie do wielu innych szlaków prowadzących na dno wąwozu, aby dotrzeć do Couloir Samson Gorges du Verdon nie będziesz potrzebować kasku ani liny wspinaczkowej :). Wystarczy, że skorzystasz z kamiennych schodów i będziesz nieco uważać pod nogi. Dojście do tego miejsca nawet z kilkuletnimi dziećmi nie jest dużym problemem.

Sillans-la-Cascade

Ostatnia, ale nie mniej ciekawa miejscowość na naszej liście to Sillans-la-Cascade. Niewielkie, kolorowe i malowniczo położone miasteczko, którego główną atrakcją jest turkusowy wodospad Cascade de Sillans. Mierzy on 42 metry wysokości i położony jest w niewielkiej zalesionej lagunie. Prowadzi do niej specjalny szlak, którego początek ma miejsce tuż przed wjazdem do samej miejscowości. Wystarczy zostawić samochód na znajdującym się nieopodal parkingu oraz podążać wzdłuż rzeki i znaków, które doprowadzą Cię do platformy, z której możesz podziwiać malowniczy wodospad.

W pobliżu kanionu Verdon znajdziesz także wiele innych cudów natury, takich jak np. wodospad w Sillans-la-Cascade
W pobliżu kanionu Verdon znajdziesz także wiele innych cudów natury, takich jak np. wodospad w Sillans-la-Cascade

Najlepsze punkty widokowe

Zwiedzając kanion Verdon samochodem, nastaw się na to, że po drodze trafisz na mnóstwo doskonałych punktów widokowych. W bardzo wielu miejscach bezpośrednio przy trasie znajdują się niewielkie zatoczki, w których możesz się zatrzymać, by zrobić zdjęcia lub po prostu podziwiać malujące się przed oczami widoki. Wiele wspaniałych widoków zobaczysz także w miasteczkach rozsianych w okolicy wąwozu. Ponieważ nie sposób wymienić wszystkich tego typu miejsc, skupię się jedynie na najbardziej widowiskowych punktach widokowych, które czekają Cię w okolicy Verdon.

Widok z mostu Pont du Galetas
Widok z mostu Pont du Galetas

Most Pont du Galetas to jedno z najpopularniejszych i prawdopodobnie najczęściej fotografowanych miejsc w okolicy kanionu Verdon. Majestatyczne góry, przepływająca między nimi turkusowa rzeka i tegoż samego koloru potężne jezioro to widok, którego nie można pominąć podczas wycieczki.

Inny most, z którego rozpościera się piękny widok na lazurowe jezioro, to Pont de Sainte-Croix, który znajduje się niedaleko opisywanej wcześniej miejscowości Sainte-Croix-de-Verdon. W kontekście mostów, warto wybrać się też na Pont de l’Artuby – doskonałe miejsce, aby podziwiać piękno i potęgę gór w ich najczystszej formie.

Most Pont de l'Artuby
Most Pont de l’Artuby

Idealne miejsce, aby podziwiać kanion Verdon niemal z lotu ptaka to także Belvédère de la Dent d’Aire. Zapierający dech w piersiach widok jest nie do zapomnienia! Warto jednak pamiętać, że trasa prowadząca do tego miejsca jest dość wymagająca i często prowadzi wzdłuż przepaści. Równie wymagająca wycieczka (szczególnie pod kątem miejscami dość wąskich dróg) czeka nas, jeśli wybierzemy punkt widokowy Le Point Sublime położony niedaleko miasteczka Rougon. I tutaj jednak widoki, które zobaczymy są warte każdej dawki adrenaliny. Piękny widok na wąwóz rozpościera się również z punktu widokowego Le Col d’Illoire.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli masz taką możliwość, wybierz się do jednego z punktów widokowych podczas wschodu lub zachodu słońca. Prowansja to region, w którym niebo nabiera wówczas niespotykanych barw, mieszając ze sobą fiolet, róż, pomarańcz i błękit. To prawdziwy podniebny spektakl, dlatego niech nie zdziwi Cię fakt, że szczególnie wiosną i latem to właśnie wschody i zachody słońca przyciągają do punktów widokowych tak wiele osób.

Najlepsze widoki na przełom Verdon czekają Cię podczas wschodu i zachodu słońca
Najlepsze widoki na przełom Verdon czekają Cię podczas wschodu i zachodu słońca

Kiedy warto odwiedzić wąwóz Verdon?

Pochopna odpowiedź na to pytanie brzmiałaby: latem! Jednak moim zdaniem nie do końca jest to prawda. Kanion Verdon i jego okolice to miejsce, które o każdej porze roku jest godne odwiedzenia. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich oczekiwań.

Lato to oczywiście czas wzmożonego ruchu turystycznego, co ma swoje wady i zalety. Okoliczne miasteczka ożywają, dostępnych jest znacznie więcej atrakcji, a sama pogoda sprzyja odpoczynkowi na plaży lub kąpieli w jeziorach. Większa liczba turystów to jednak także większa liczba samochodów na drodze, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście bezpieczeństwa w najbardziej wymagających punktach na trasie.

WARTO WIEDZIEĆ: Czerwiec i lipiec to idealny czas, aby podziwiać okoliczne pola lawendy. Właśnie wtedy nabierają one charakterystycznego fioletowego koloru.

Jeśli planujesz odwiedzić kanion Verdon zimą, to przygotuj się na to, że możesz być jedynym turystą lub turystką w okolicy. Mimo wciąż pięknych widoków, łagodnego klimatu i zazwyczaj dobrej pogody, miasteczka w pobliżu Verdon zdają się zapadać w sen i niemal całkowicie świecą pustkami. Większość atrakcji turystycznych i sklepów z pamiątkami jest zamknięta, a działalność małych sklepów spożywczych ograniczona jest do minimum.

Niektórzy kanion Verdon nazywają Wielkim Kanionem Verdon (Le Grand Canyon du Verdon), porównując go tym samym do Wielkiego Kanionu Kolorado
Niektórzy kanion Verdon nazywają Wielkim Kanionem Verdon (Le Grand Canyon du Verdon), porównując go tym samym do Wielkiego Kanionu Kolorado

Jednocześnie jest to idealny czas dla miłośników fotografii, ponieważ ryzyko uchwycenia w kadrze tzw. „mistrzów drugiego planu” spada właściwie do zera :). Zima to także dobry czas w kontekście poruszania się po drodze, ponieważ niewielka ilość samochodów powoduje, że trasa wokół wąwozu jest nieco bezpieczniejsza. Warto jednak pamiętać o tym, że wyżej położone miasteczka mogą być pokryte śniegiem, dlatego opony zimowe to absolutne must-have, jeśli planujesz odwiedzić kanion Verdon zimą.

Puste uliczki miasteczka Aups w okolicy kanionu Verdon sfotografowane w lutym
Puste uliczki miasteczka Aups w okolicy kanionu Verdon sfotografowane w lutym

Doskonałym czasem na odwiedziny kanionu Verdon jest także wiosna. Optymalne temperatury, kwitnąca roślinność i gęste od zapachu kwiatów powietrze sprzyjają podziwianiu tego rejonu. Podobnie schyłek lata i jesień, która niemal jak wytrawny malarz dodaje do krajobrazu jeszcze kilka nowych kolorów, aby dopełnić całkowicie jego piękna.

Posłuchaj w formie podcastu

Posłuchaj podcastu, w którym opowiadam, co najbardziej urzekło mnie w Kanionie Verdon. Podcast 8px Nad Ziemią znajdziesz też m.in. na Spotify i Apple Podcast.

Informacje praktyczne

Kanion Verdon na mapie

Odkryj Francję