Leo Messi w pigułce

Czy istnieje dziś ktoś, kto może wyobrazić sobie piłkarski świat bez Leo Messiego? Prawdopodobnie nie. Chociaż gracz ma miliony fanów na wszystkich kontynentach i zapewne tyle samo wrogów, jedno jest pewne – niesamowitego talentu odmówić mu nie można.

Lionel Messi urodził się w 1987 roku w Rosario, w Argentynie. Chociaż od początku ciągnęło go do grania w piłkę, chłopiec zmagał się z poważną chorobą, która mogła poważnie pokrzyżować jego sportowe plany. Gdy Messi miał 9 lat, zdiagnozowano u niego karłowatość przysadkową. Skutkiem ubocznym zastosowanej terapii hormonalnej jest niski wzrost piłkarza – ma zaledwie 169 cm wzrostu.

Leo od dziecka był też człowiekiem niesamowicie małomównym – do tego stopnia, że podejrzewano u niego kiedyś lekką odmianę autyzmu.

Atomowa Pchła

Swoją karierę w młodzieżówce FC Barcelony rozpoczął jako piętnastolatek. Bardzo szybko okazało się, że ma olbrzymi talent. Dziś Messi ma 28 lat, gra na pozycji napastnika w FC Barcelonie, jest także kapitanem reprezentacji Argentyny (powierzono mu tę funkcję w wieku 23 lat). Na swoim koncie ma niezliczoną ilość trofeów, tytułów i rekordów, zarówno indywidualnych, klubowych jak i reprezentacyjnych. Wymieniać można by w zasadzie w nieskończoność: 7 mistrzostw Hiszpanii, 5 Złotych Piłek, 4 puchary Ligii Mistrzów, wicemistrzostwo świata z 2014 roku i wiele, wiele innych.

Zawodnik ten jest też między innymi rekordzistą w liczbie strzelonych goli dla FC Barcelony oraz posiada tytuł najlepszego strzelca w historii Primera División. Nic dziwnego, że w kariera Messiego niejednokrotnie porównywana jest do osiągnięć innego wielkiego piłkarza z Argentyny – Diego Maradony.

Co ciekawe, ze względu na swój styl gry i niski wzrost zawodnik doczekał się pseudonimu La Pulga Atómica (z hiszp. Atomowa Pchła).

Messi vs Ronaldo

Pisząc o Messim, nie sposób nie wspomnieć o jego odwiecznej rywalizacji z Cristiano Ronaldo. Zawodnicy nieustannie prześcigają się w sportowych osiągnięciach, walcząc o miano najlepszego piłkarza na świecie i pozostawiając konkurentów daleko w tyle. Ich konflikt wywołuje wielkie emocje nie tylko wśród kibiców Barcelony i Realu, ale i na całym świecie!

Sam Messi twierdzi jednak, że ta chrobliwa rywalizacja została wymyślona przez media, a zawodnicy nie żywią wobec siebie niechęci zarówno na boisku, jak i poza nim.

Życie prywatne

Od 2009 roku partnerką Messiego jest Antonella Roccuzzo, z którą znają się jeszcze z czasów szkolnych. Para doczekała się dwóch synów: Thiago i Mateo. Chociaż piłkarz sprawia wrażenie przykładnego ojca i zgodnego partnera, jego przeszłość pokazuje, że nie zawsze był święty. Na swoim koncie miał liczne romanse i schadzki z prostytutkami, a kilka lat temu, wraz ze swoim ojcem, został oskarżony o dokonywanie przestępstw podatkowych i nieodprowadzenie ponad 4 milionów euro.

Co jakiś czas powracają też plotki na temat zdrowia piłkarza i ciążącej na nim presji, które spowodowane są częstymi wymiotami Messiego na boisku.

Leo Messi w popkulturze

Argentyńczykowi nie można odmówić dużej obecności w mediach. Piłkarz stał się nieodzownym już elementem popkultury, a także idolem ludzi na całym świecie. Mimo dość młodego wieku doczekał się już kilku biografii, a jego podobizna widnieje na niezliczonej ilości gadżetów. Swoją twarz pokazuje też w spotach reklamowych między innymi czipsów, linii lotniczych, czy firm sportowych. Jego zarobki za 2015 rok zostały wycenione na 26,5 mln euro.

Co będzie dalej z Atomową Pchłą? Chociaż wydawać by się mogło, że osiągnął już wszystko, Messi wciąż nie mówi ostatniego słowa. Jego ostatni rzut karny w meczu przeciwko Celcie Vigo znowu stał się tematem numer 1 w piłkarskim świecie i pokazuje, że Argentyńczyk wciąż ma apetyt na więcej.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY